Login lub e-mail Hasło   

Podróż na Filipiny

Jeśli pragniemy zwiedzić wyjątkowo egzotyczny zakątek świata, koniecznie powinniśmy się zastanowić nad taką propozycją jak Filipiny.
Wyświetlenia: 1.100 Zamieszczono 13/08/2014

Co warto wiedzieć o Filipinach?

Filipiny są państwem wyspiarskim zlokalizowanym w Azji południowo-wschodniej, na Archipelagu Filipińskim, na Oceanie Spokojnym. Oficjalna nazwa Filipin brzmi Republika Filipin. Archipelag składa się dokładnie z 7107 wysp (nie wszystkie mają nazwę). Największymi wyspami są jednak Luzon, Mindanao oraz Visayas. Od strony zachodniej Filipiny są otoczone Morzem Południowochińskim, od wschodu znajduje się cieśnina Luzon i Morze Filipińskie. Morze Sulu oddziela Archipelag od znanej wyspy Borneo.

Choć Filipiny są wręcz bajkowym zakątkiem i bardzo wiele osób marzy o tym, aby znaleźć się tam przynajmniej na krótkie wakacje, mieszkańcy wysp nie mają lekkiego życia, bowiem Filipiny są mocno narażone na trzęsienia ziemi oraz tajfuny - znajdują się one w strefie klimatu równikowego.

Historia Filipin w kilku zdaniach

Filipiny są wyjątkowo mocno zróżnicowane pod względem kulturowym oraz etnicznym. Są także jednym z najbardziej zaludnionych krajów na świecie. Przez całe stulecia Filipiny "przesiąkały" wpływami zarówno chińskimi, hinduskimi oraz islamskimi. W XVI wieku kraj niemal w całości podbili Hiszpanie i przekształcili na swoją kolonię. Między innymi z tego powodu także obecnie przeszło 80 proc. Filipińczyków wyznaje katolicyzm. W XIX wieku Filipiny znalazły się pod panowaniem Ameryki, a podczas drugiej wojny światowej na krótko pod japońską okupacją. W roku 1946 zyskały niepodległość.

Skąd nazwa?

Nazwa omawianego kraju pochodzi, jak można się zapewne domyślić, od imienia Filip. Nie chodzi jednak o byle jakiego Filipa, a o Filipa II Habsburga, króla Hiszpanii. Zanim pojawiła się owa nazwa, archipelag określany był mianem Islas dle Poniente, co można przetłumaczyć jako Wyspy Zachodu. Można było spotkać się także z taką nazwą jak San Lazaro (wymyślił ją Ferdynand Magellan). Nazwa kraju była zmieniana kilka razy. Swego czasu Filipiny występowały pod nazwą Republika Filipińska, Wspólnota Filipin, Wyspy Filipińskie, Filipiny i ostatecznie Republika Filipin.

Czym charakteryzują się Filipiny?

Choć na Archipelag Filipiński składa się z przeszło 7tyś.wysp, zamieszkałych jest zaledwie 880. Z racji klimatu równikowego, który jest bardzo wilgotny i gorący, temperatura w styczniu wynosi średnio 26 stopni C. Od czerwca do listopada na Filipinach panuje tak zwana pora deszczowa. Z kolei od grudnia do maja występuje pora sucha. Nie poleca się turystom wyjazdów na Filipiny w miesiącach od lipca do listopada, bowiem wówczas istnieje największe zagrożenie tajfunami.

Filipiny łączą w sobie wszystko to co w świecie może być najpiękniejsze i najbardziej malownicze. Znajdziemy tutaj zarówno przepiękny ocean, wspaniałe plaże, góry, jeziora, lasy. Warto odwiedzić stolicę Filipin, którą jest Manila. Jest to wyjątkowo nowoczesne miasto. Ale po kolei:

Miasta filipińskie

Manila jest stolicą Filipin od roku 1976 (pełniła tę funkcję także w latach 1946-1948). Znajduje się ona na wyspie Luzon. Razem z kilkoma innymi miastami, o których także będzie mowa, tworzy tak zwane Metro Manila. Jest to duży ośrodek kulturalny i naukowy (łącznie 18 uniwersytetów) oraz gospodarczy. Ponadto Manila jest głównym portem morskim kraju. W mieście można odwiedzić rozmaite muzea. Jeśli chodzi o zabytki, na szczególną uwagę zasługują pozostałości po XVI-wiecznych fortyfikacjach. Warto odwiedzić także neogotycki kościół św. Sebastiana, kościół św. Augustyna, pałac Malacanang.

Kolejnym bardzo ciekawym miastem jest Quezón City. Jest ono historyczną stolicą kraju i jego największym miastem. Podobnie jak Manila, znajduje się na wyspie Luzon.

Dużą rolę, jeśli chodzi o turystykę, odgrywa miasto Davao. To miasto z kolei zlokalizowane jest na wyspie Mindanao. Miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów między innymi z tego powodu, że niespełna 40 kilometrów od niego znajduje się szczyt o nazwie Apo, który jest najwyższym szczytem Filipin, ale o tym za chwilę...

Będąc na wyspie Mindanao warto odwiedzić również miasto Zamboanga. Jest ono malowniczo położone nad cieśniną Basilian. Jedną z głównych atrakcji miasta jest XVII-wieczny Fort Pilar oraz meczet.

Najwyższy szczyt Filipin

Najwyższym szczytem Filipin jest Apo, zwany również Mistrzem bądź Dziadkiem. Jak już było wspomniane, znajduje się on niedaleko miasta Davao. Wysokość szczytu wynosi 2953 m n.p.m. Apo jest dużych rozmiarów stratowulkanem. Jego szczyt jest płaski i posiada trzy wierzchołki. Na samym szczycie mieści się krater, którego szerokość wynosi 500 metrów. Znajduje się tam niedużych rozmiarów jezioro wulkaniczne. Ciekawostką jest, iż Apo jest stosunkowo łatwym do zdobycia szczytem. W roku 1936 szczyt objęto ochroną i ustanowiono tam park narodowy.

Jeziora filipińskie

Filipiny to nie tylko morze, plaże i lasy tropikalne. To także przepiękne jeziora. Do największych można zaliczyć Laguna de Bay, Lanao oraz Taal. Pierwsze wymienione, czyli Laguna de Bay jest największym jeziorem w kraju. Znajduje się ono na wyspie Luzon, niedaleko stolicy. Powierzchnia jeziora wynosi ponad 900 kilometrów kw., położone są na nim trzy wyspy. Z kolei jezioro Lanao mieszczące się na wyspie Mindanao jest jednym z najstarszych jezior na świecie. Ma ono powierzchnię 340 kilometrów kw. i maksymalną głębokość 112 metrów. Jezioro Taal jest jeziorem słodkowodnym znajdującym się na wyspie Luzon. Ciekawostką jest, iż mieści się ono w kalderze, tj. w wielkim zagłębieniu w szczytowej części wulkanu, która powstała bardzo dawno temu (około 500tyś a 100tyś lat temu) z powodu ogromnej erupcji wulkanu Taal. Kolejną ciekawostką jest to, że pośrodku jeziora znajduje się aktywny wulkan. Jego stożek tworzy wyspę.

Wyspy

Jedną z najbardziej popularnych wysp Archipelagu Filipińskiego jest kilkakrotnie wymieniana już wyspa Luzon. Poza tym, że właśnie na tej wyspie znajduje się stolica kraju, warto wiedzieć, iż mieszczą się tutaj liczne aktywne wulkany (jak wspomniany Taal). Najwyższym szczytem wyspy jest Pulong, który jest niewiele niższy od Apo, ponieważ wznosi się na wysokość 2928 m n.p.m.

Mindanao z najwyższym filipińskim szczytem Apo ogólnie charakteryzuje się terenem górzystym, dlatego też jest idealnym miejscem, dla osób uwielbiających górskie wycieczki i wspinaczkę.

Piękną i ciekawą pod względem turystycznym wyspą filipińską jest Palawan. Wyspa ma kształt podłużny. Jej szerokość wynosi niespełna 40 kilometrów (w najszerszym miejscu), za to jest długa na 425 kilometrów. Powierzchnia wyspy jest górzysta, a najwyższym szczytem jest Mt. Matalingahan o wysokości 2084 m n.p.m. Głównym miastem wyspy jest Puerto Princesa. Wyspa jest bardzo przyjaznym miejscem dla turystów i oferuje liczne atrakcje. Wśród nich z pewnością należy wymienić zespół siedmiu jezior, które otoczone są przez wapienne klify. Zespół ten nosi nazwę Coron Reefs. Kolejną atrakcją jest rezerwat afrykańskich i miejscowych zwierząt Calauit Game Preserve & Wildlife Sanctuary, który utworzono w roku 1976. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisane są park morski Tubbattaha Reefs oraz Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa, będący szczególnie malowniczym miejscem. Warto odwiedzić również Palawan Wildlife Rescue and Conservation Center, który jest ośrodkiem naukowym zajmującym się takimi zwierzętami jak krokodyle. Nie mniejsza uwaga należy się Tabon Caves, czyli jaskiniom. Na wyspie Palawan można oddawać się rozmaitym sportom wodnym jak między innymi kajakarstwo. Ciekawa oferta przygotowana została dla amatorów nurkowania, którzy mogą odwiedzić między innymi wraki japońskich okrętów z czasów drugiej wojny światowej.

Samar jest wyspą o charakterze wyżynnym, porasta ją w dużej mierze las równikowy. Właśnie tu mieszczą się największe na Filipinach plantacje banana manilskiego. Najwyższym szczytem jest Mt. Capotoan o wysokości 846 m n.p.m. Wybrzeża wyspy otaczają malownicze rafy koralowe. Wyspa połączona jest z inną filipińską wyspą Leyte za pomocą mostu San Juanico, który przebiega nad cieśniną San Juanico.

Cechą charakterystyczną wyspy Negros jest klimat równikowy wilgotny oraz to, że jej powierzchnia jest bardzo aktywna pod względem sejsmicznym. Znajduje się tu kilka czynnych wulkanów. Najwyższym szczytem na wyspie jest Canlaon o wysokości 2435 m n.p.m.

Mindoro to malownicza, wręcz bajkowa wyspa, która powstała ze skał krystalicznych oraz wapieni. Jest to wyspa o charakterze górzystym z najwyższym szczytem o nazwie Halcon sięgającym 2582 m n.p.m. Na wyspie panuje klimat równikowy, wilgotny.

Wyspa Bohol jest wyspą o charakterze wyżynnym, otaczają ją rafy koralowe. Warto odwiedzić wyspę, aby obejrzeć słynne Wzgórza Czekoladowe, które porasta szorstka trawa. Owa trawa brązowieje w porze suchej, stąd też nazwa wzgórz.

Podsumowanie

Jak widać, Filipiny mają doprawdy wiele do zaoferowania. To, co zostało w dużym skrócie opisane powyżej nie jest nawet małą częścią tego, co ten niezwykły kraj oferuje. Gdybyśmy zapragnęli zwiedzić choćby najważniejsze i najbardziej charakterystyczne "punkty" Filipin, musielibyśmy się przygotować na dość długą wyprawę. Jeśli mamy ochotę odwiedzić Filipiny, ale nie mamy jeszcze pomysłu, gdzie dokładnie się udać i co zobaczyć, warto przejrzeć różne oferty biur podróży, które czekają na nas z gotowymi przykładowo kilkunastodniowymi planami wycieczek.

www.planetescape.pl - portal, który każdemu pomoże zrealizować marzenia o ucieczce do najbardziej egzotycznych miejsc na Ziemi

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 1757
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 399
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 721
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1269
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1113
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 721
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 823
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 796
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 562
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 528
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 495
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 456
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 352
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 525
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska