Login lub e-mail Hasło   

Zapobieganie i profilaktyka w chorobie refluksowej

Mimo upływu lat i rosnącej liczbie osób, które mają problemy z refluksem należy zauważyć, że lekarze nadal nie byli w stanie ocenić jaka jest rzeczywista przyczyna tej choroby.
Wyświetlenia: 1.122 Zamieszczono 14/08/2014

Czym jest refluks?

Wydaje się, że ogólnie rzecz biorąc jest to oczywiście nieprawidłowo praca układu pokarmowego. Znalezienie przyczyny jednoznacznej jest jednak wyjątkowo trudne. Mimo tego wiele wiemy o samej chorobie i dolegliwościach jakie wywołuje, dlatego można szerzej ten temat podjąć i powiedzieć nieco więcej.

Kluczowym elementem może być zapobieganie chorobie refluksowej, które sprawi, że uda się wyeliminować jej nieprzyjemne efekty. Przede wszystkim należy zauważyć, że już pojawienie się pierwszych objawów tej choroby powinno zachęcić do tego, by zacząć działać i wprowadzać zmiany w stylu życia, które sprawią, że uda się uniknąć rozwoju tej przykrej dolegliwości. Aby zapobiegać chorobie refluksowej przede wszystkim należy pamiętać o jej powtarzających się przyczynach.

Problemy z nią związane często pojawiają się u osób z nadwagą, dlatego należy przy pojawieniu się takich objawów u osób z nadwagą na samym początku należy pomyśleć o odchudzaniu. Kolejną sprawą są przewlekłe choroby żołądka, operacje, które również wzmagają prawdopodobieństwo tej choroby. Aby udało się jej zapobiegać warto zadbać o własną dietę. Nadmierna ilość kwaśnych produktów, które powodują wzrost kwasu solnego w żołądku to podstawowa przyczyna wzrostu dolegliwości związanych z refluksem.

Należy więc unikać produktów takich jak cebula, pomidory, kwaśne owoce cytrusowe a także ciężkie dla żołądka tłuste i smażone produkty, które jak wiadomo bezpośrednio wpływają na podrażnienie dróg pokarmowych i będą również wpływać na zwiększenie różnych dolegliwości związanych z refluksem.

Aby zapobiegać chorobie refluksowej warto również zwrócić uwagę na środowisko, w którym się żyje. Wielu lekarzy uważa, że czynnik stresowy również zwiększa prawdopodobieństwo takiej choroby, dlatego warto unikać stresu, gdy pojawiają się objawy refluksu. Do czynności, które również mogą wpłynąć na zapobieganie chorobie będzie również codzienna aktywność fizyczna, która poprawia pracę całego organizmu i również pomoże uniknąć dolegliwości jakie mamy przy refluksie.

Profilaktyka w chorobie refluksowej

Każdy lekarz zgodzi się z tym, że profilaktyka jest bardzo ważna praktycznie w każdej chorobie i zawsze należy prowadzić działania, które przede wszystkim będą zapobiegać chorobie. Gdy już pojawiają się dolegliwości może być za późno, gdyż wielu chorób już nie uda się zatrzymać. Podobnie jest przy refluksie, gdzie profilaktyka jest bardzo ważna i zawsze należy o niej pamiętać, jeśli rzeczywiście chce się uniknąć tej przykrej dolegliwości.

Jakie działania podjąć, by uniknąć refluksu? Przede wszystkim szukając profilaktyki dla tej choroby musimy pamiętać, że jest to dolegliwość, która bezpośrednio związana jest z układem pokarmowym i na tej kwestii należy się skupić jeśli chce się z tą chorobą walczyć i jej uniknąć. Kluczowa jest oczywiście dieta, tak jak w przypadku każdej choroby, która związana jest układem pokarmowym. Refluks bardzo często pojawia się u osób, które mają problemy z nadwagą, dlatego profilaktyka powinna opierać się na zdrowym stylu życia. Należy dbać o codzienne wyżywienie oraz regularne uprawienie sportu, by utrzymać odpowiedni poziom zdrowia i wagę na zdrowym poziomie, co pozwoli zmniejszyć ryzyko zachorowania na refluks.

Powinniśmy zadbać o spożywane posiłki. Choroba polega bowiem na cofaniu się kwaśnej treści żołądka do przełyku. To pokazuje, że jedynie pewne składniki żywieniowe wzmagają refluks i z nimi powinno się walczyć. Powinniśmy pamiętać, by likwidować w diecie składniki, które zwiększają ilość powstającego kwasu solnego w żołądku. Unikamy więc takich warzyw jak cebula, karczochy oraz pomidory we wszelkich formach, również w przetworach. Dodatkowo musimy pamiętać, by w działaniu profilaktycznym unikać cytrusów, które podrażniają błony żołądka i wpływają na powstawanie dużej ilości kwasu solnego, który wpływa na refluks.

Do ciężkich potraw, smażonych i tłustych również powinno się odpowiednio podjeść i rezygnować z takich potraw, gdyż one również mają wpływ na rozwój tej choroby, ze względu na wyraźne niekorzystne działanie na ścianki układu pokarmowego. Wśród działań profilaktycznych poza dietą można również wspomnieć unikanie pozycji leżącej po jedzeniu, która wzmaga objawy refluksu. Należy między innymi dlatego unikać również jedzenia tuż przed snem.

zdjęcie pochodzi ze strony http://www.chorobarefluksowa.net.pl/

Podobne artykuły


95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15390
43
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6625
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 6104
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3971
29
komentarze: 142 | wyświetlenia: 5549
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7754
22
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1706
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1716
20
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2311
20
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2982
19
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1711
19
komentarze: 1 | wyświetlenia: 15875
18
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2646
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska