Login lub e-mail Hasło   

Jak domowym sposobem sprawdzić wartość odżywczą warzyw i owoców?

Wcale niedawno zakupiłem pewien niewielki przyrząd optyczny zwany refraktometrem. To narzędzie służące do mierzenia tego ile witamin i minerałów jest w roślinach.
Wyświetlenia: 1.279 Zamieszczono 16/08/2014

Wcale niedawno zakupiłem pewien niewielki przyrząd optyczny zwany refraktometrem. To narzędzie służące do mierzenia współczynnika załamania światła. Do naszych potrzeb oznacza to, że bada on gęstość soków roślinnych. Im bardziej gęsty sok danej rośliny, tym wyższa jego wartość odżywcza. Dlaczego tak jest? Bo dana roślina wyrosła na glebie bogatszej w minerały...


Refraktometr Permakulturnika. Osoby poważnie myślące o produkcji wina (lub nie daj Boże wódki!) na pewno go posiadają, bo ułatwia ocenę tego jaką moc będzie miało dane wino, ile cukru dodać etc..

Wyższy współczynnik Brixa (bo tak nazywa się odczyt, który daje refraktometr) oznacza, że dany sok roślinny zawiera więcej:

 1. Cukrów (cukier odpowiada ponoć za 50% współczynnika Brix w roślinach)
 2. Więcej rozpuszczonych minerałów (minerały mają większą gęstość niż woda, więc bardziej załamują światło niż woda. Potocznie rzecz mówiąc minerały są “cięższe” niż woda ;) )
 3. Więcej wolnych aminokwasów (uwaga weganie!)
 4. Więcej białka
 5. Więcej flawonoidów
 6. Więcej witamin
 7. Więcej smaku

Może być to sok z owocu, warzywa, ale również liścia (też roślin niejadalnych, np. runi pastwiskowej). Zaznaczę, że nie jest to żadna “magia”. To czysta fizyka.

Co donosi wiele osób, które dąży do osiągnięcia wysokiego współczynnika Brixa, to niemal całkowitą odporność na choroby i szkodniki danej rośliny, gdy/jeśli osiągnie minimum 12 poziom. Dotyczy to soków liścia/łodygi, gdyż te normalnie nie zawierają dużej ilości cukrów. I tak  jeśli jabłko (owoc) osiągnie poziom 13, nie oznaczy, że będzie odporny na większość chorób, bo około 50% to sam cukier… Zaś jeśli liście jabłoni nie osiągnęłyby poziom 12, oznaczałoby, że “coś” jest nie tak. Co konkretni, to trudno (za pomocą samego tylko refraktometru) powiedzieć, do tego służą inne testy i badania.

Refraktometr pomaga ocenić skuteczność oprysków

Jeśli chcemy nasze rośliny odżywić dolistnie (bo jesteśmy oszczędni, lub rośliny potrzebują natychmiastowej i szybkiej interwencji) refraktometr pomoże nam ocenić czy nasza diagnoza i przygotowane środki zaradcze były skuteczne. Wystarczy zbadać Brix przed opryskiem i minimum 2 godziny silnego nasłonecznienia po oprysku. Jeśli wzrosło, to znaczy, że coś zrobiliśmy dobrze, jeśli nie, to chyba jasne, że nie?

Jakość swoich osiągnięć ogrodniczych można porównać z tabelą Brix

http://www.eioba.pl/files/user21268/a215796/20120411brix-chart.jpg

W ostatnim tygodniu osobiści przetestowałem Brix poszczególnych produktów roślinnych:

 • Marchewka ekologiczna z Tesco: 10 i 9
 • Marchewka “Tesco Value” (najtańsza): 9
 • Marchewka dobrana przez Tesco pod kątem słodkości i chrupkości: 10
 • Pomidor z Tesco ze średniej półki 5,5
 • Seler naciowy, ekologiczny z Waitrossa: 5,5
 • Trawa jęczmienna nawożona wodą morską, moczem, kranówką i deszczówką:8
 • Zielona pietruszka w doniczce z Tesco: 7
 • Zielona pietruszka w doniczce z Tesco, która stała u Permakulturnika z 3 miesiące, była nawożona moczem, wodą morską i podlewana (do niedawna) bardzo twardą kranówką (112 p.p.m)… 7
 • Zielona pietruszka w doniczce z Tesco, która została posadzona rok temu w ogrodzie, była nawożona moczem, wodą morską, muszlami morskimi, kośćmi z posiłków Permakulturnika, wodorostami, mączką bazaltową. Ściółkowana słomą i liśćmi jakiegoś wiecznie zielonego drzewa liściastego: 10,5.
 • Pasternak ekologiczny z Tesco: 15
 • Domowej produkcji sok “Denaturat” (czerwona kapusta, ogórek, seler naciowy, pasternak, marchew): 9

Przyznam się, że byłem trochę zaskoczony moją pietruszką z doniczki (7). W końcu JA coś z nią robiłem, a to (w moim mniemaniu) zobowiązuje! Po nieco bardziej obiektywnej ocenie doszedłem do wniosku, że w sumie ta moja pietruszka (domowa) nie wygląda na okaz zdrowia. Domyślam się tylko, że podlewanie kranówką, która w południowo-zachodniej Anglii jest bardzo twarda, bogata w wapń, środki antykoncepcyjne i antydepresanty pewnie się do tego przyczyniło. Dlaczego tak jest (duża ilość wapnia uniemożliwia wzrost współczynnika Brix) opiszę w następnych wpisach. Eksperymentować będę na małych, bezbronnych króliczkach  i świnkach morskich.*

Na zakończenie dodam, że refraktometrem można wiarygodnie zbadać jakość świeżych soków roślinnych. Wynika to z tego, że jeśli z 200 ml soku pomarańczowego o współczynniku Brix 10 zrobimy 100 ml (np. poprzez odparowanie) to współczynnik Brixa wzrośnie do 20. Podobnie jeśli dodamy do soku odpowiednią ilość cukru. Z drugiej strony możemy w ten sposób sprawdzić, czy dany sok nie został rozwodniony (jeśli wiemy, że Brix soku wyjściowego wynosi 10) a Brix pokazuje 5.

Ciekawi mnie czy któryś z Czytelników używał kiedyś refraktometru do wyżej opisanych celów?

Jeśli jesteś zainteresowany uprawą najwyższej jakości warzyw i owoców wejdź tu by zdobyć wiedzę.

-----

*To taki niewyrafinowany żarcik, na jęczmieniu i pszenicy, z którego później komisyjnie będzie robiony sok.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1274
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1002
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 783
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1411
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2038
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1596
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1517
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 783
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1011
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 501
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 664
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 446
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2106
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska