JustPaste.it

Wydaje mi się ...

Pewne cechy języka polskiego mówią wiele o tych, którzy posługują się tym językiem.

Pewne cechy języka polskiego mówią wiele o tych, którzy posługują się tym językiem.

 

...

Ja twierdzę.

Jestem naukowcem. Przyjechałem do Polski z cyklem wykładów, z którymi państwo również będą mogli się zapoznać dzięki portalowi eioba.

Chcę wygłosić te wykłady po polsku, żebyśmy lepiej mogli się porozumieć. Od pewnego czasu uczę się intensywnie polskiego. Ten wstępny wykład, zwiastun, poświęcę właśnie językowi, którego się uczę.

Lingwistyka stała się ostatnio nauką przodującą. Ja twierdzę, że bardzo się rozwija. Kto wie, czy nie najbardziej ze wszystkich nauk.

 

Polski znam jeszcze słabo.

Nie umiem myśleć po polsku. Dlatego piszę swoje wykłady po angielsku i tłumaczę na polski tak jak umiem, ale przy pomocy słowników i przyjaciół.

W treści moich wykładów są zdania mniej i więcej ważne. Te najważniejsze rozpoczynają się od frazy „I consider”. Początkowo tłumaczyłem tę frazę na „Ja twierdzę”. Taką formę odnalazłem w słowniku. Przyjaciele wytłumaczyli mi, że jest to bardzo niepoprawnie. Po pierwsze: Zdania nie należy rozpoczynać od Ja, ponieważ świadczy to o zarozumialstwie i chamstwie wypowiadającego się. Bardzo mnie to zdziwiło.

Zaproponowałem inne formy. Też się nie spodobały. W końcu stanęło na tym, że takie zdania powinny rozpoczynać się od frazy: „Wydaje mi się, że chyba na pewno”.

 

Ostrzegano mnie, że język polski jest bardzo trudny.

Początki nie są dla mnie łatwe, ale „every beginning is diffiicult”.  Nie zrażam się.

Wydaje mi się, że chyba na pewno na podstawie języka można dużo powiedzieć o historii, kulturze i obyczajach ludzi, którzy posługują się tym językiem.

Zajmuje się tym lingwistyka porównawcza.

 

dr Cat Mrucuss

 

....