Login lub e-mail Hasło   

Energetyczne wykorzystanie biomasy

Odnawialne źródła energii stale zyskują na popularności. Czym jest biomasa i w jaki sposób można pozyskać z niej energie?
Wyświetlenia: 430 Zamieszczono 22/08/2014

Za biomasę uznawane są wszelkie substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Najbardziej popularnymi źródłami biomasy są plantacje roślin energetycznych, pozostałości z produkcji rolnej i leśnej, pielęgnacji zieleni miejskiej oraz odpady przemysłowe i komunalne. Właściwości biomasy ściśle związane są z jej rodzajem ale generalnie im suchsza i bardziej zagęszczona biomasa tym efektywniej może być wykorzystywana. Obecna technologia pozwala na przetwarzanie biomasy zarówno w energię cieplną (spalanie w odpowiednio przystosowanych kotłach) jak i elektryczną. Dużą jej zaletą jest to, że energia produkowana jest w sposób ciągły – nie jest uzależniona od aktualnych warunków pogodowych jak np. występowania odpowiednio silnego wiatru lub natężenia słonecznego.

Cechą wyróżniającą pozyskiwanie energii w ten sposób spośród innych odnawialnych źródeł jest łatwość magazynowania jej. Biomasa występuje w formie luźnej lub tzw. pelletu - uformowanych walców i prostopadłościanów oraz brykietu, który jest formą z reguły nieco większych rozmiarów. Zdecentralizowana produkcja tej energii nie wymaga budowy linii transmisyjnych dzięki czemu nie występują straty spowodowane jej przesyłaniem. Inwestowanie w technologie pozyskiwania biomasy może być czynnikiem pobudzającym rozwój gospodarczy obszarów wiejskich. Pomimo tego, że biogazownia nie tworzy bezpośrednio dużej liczby miejsc pracy to zjawisko produkcji roślin energetycznych ma szanse zostać źródłem dochodu gospodarstw o charakterze rolnym. Zwiększenie ilości energii produkowanej w biogazowniach podnosi także bezpieczeństwo energetyczne regionu, zwłaszcza na terenach o słabo rozwiniętej infrastrukturze energetycznej. Biorąc pod uwagę powyższe zalety energetycznego wykorzystania biomasy wydaje się oczywiste, że ma ona wielką szanse odegrania dużej roli w miksie energetycznym.

W Polsce, tak jak w całej Unii Europejskiej prowadzone są kampanie promujące wykorzystywanie biomasy. Jedną z nich jest kampania realizowana przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. BromoBio – skupiających się na promocji regionalnych inicjatyw bioenergii. Eksperci KAPE opisali możliwości opisania biomasy na łamach swojego serwisu edukacyjno-informacyjnego www.energia0.pl (link: http://www.energia0.pl/index.php/oze/biomasa-i-biopaliwa).

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 888
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 849
7
komentarze: 29 | wyświetlenia: 534
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1309
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 751
5
komentarze: 47 | wyświetlenia: 1086
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142508
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 243488
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 113071
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska