Login lub e-mail Hasło   

Odnawialne źródła energii

Jest to I część publikacji na temat odnawialnych źródeł energii.
Wyświetlenia: 467 Zamieszczono 24/08/2014

Dlaczego powstaje wiatr ?

Słońce nagrzewa atmosferę ziemską i Ziemię nieregularnie. Niektóre warstwy powietrza są bardziej nagrzane, inne mniej. Dotyczy to również różności części ziemi. rejony położone w okolicach równika nagrzewają się bardziej niż okolice biegunów. Następuje ruch powietrza na skutek zmiany jego gęstości i ciśnienia. Cieplejsze warstwy powietrza przesuwają się do górnej części atmosfery, a ich miejsce zajmują chłodniejsze warstwy. Chłodne powietrze z biegunów wędruje w kierunku równika, a gorące powietrze z nad równika przesuwa się w górnych warstwach atmosfery do biegunów. Dodatkowo ten ruch powietrza komplikuje ruch obrotowy Ziemi. Ten ruch powietrza odczuwamy w postaci wiatru. Energię wiatru można wykorzystywać w celach praktycznych.

Historia wykorzystywania wiatru

Energia wiatru była wykorzystywana od dawna. W starożytnym Babilonie i w Chinach już prawie 4000 lat temu opracowano projekty i prawdopodobnie wykorzystywano energię wiatru do pompowania wody potrzebnej do nawodnienia pól uprawnych. Od ponad 5500 lat stosuje się energię wiatru do napędu różnych łodzi i statków (żagle). W europie, w średniowieczu , stosowano energię wiatru do napędu młynów (wiatraki) oraz pompowania wody. Nieudane próby generacji prądy z wiatru pojawiały się już w XIX w.

Energia XXI w.

W ostatnich latach zaczęto wykorzystywać energię wiatru do wytwarzania prądu elektrycznego na większą skalę. W tym celu buduje się wysokie wieże, na szczycie których umieszcza się propeller (śmigło) połączony z generatorem wytwarzającym prąd elektryczny. Wiatr obraca to śmigło, które poprzez generator wytwarza prąd elektryczny. Czyli energię mechaniczną zamienia się w energię elektryczną. Na ogół buduje się szereg takich wiatrowych generatorów, które tworzą farmę wiatrową.

Farmy wiatrowe opłaca się budować w miejscach, gdzie występują silne i częste wiatry. Na ogół buduje się je na wzgórzach, przełęczach górskich, nad brzegami morza oraz na otwartym morzu niedaleko wybrzeży. Celowa jest budowa farm wiatrowych, gdy średnia prędkość wiatru wynosi w danym rejonie nie mniej niż 25 km/h. Często buduje się takie generatory prądu w farmach lub małych osiedlach położonych w miejscach odległych od linii przesyłowych prądu oraz tradycyjnych elektrowni.

Większe śmigła wykorzystują więcej energii zawartej w wietrze. Łopatki śmigieł ustawione pod kątem, aby lepiej wykorzystać zmienny kierunek i prędkość wiatru. Śmigła wraz z generatorem są ruchome i obracają się w kierunku wiatru. Niektóre wiatrowe generatory prądu elektrycznego projektuje się  jako poziome turbiny, które nie muszą ustawiać się w kierunku wiatru.

Zalety wiatrowych  generatorów prądu:

- nie zużywają paliwa,

- nie produkują żadnych odpadów ani szkodliwych gazów,

- grunt pod nimi nadaje się na uprawę rolniczą,

- generują elektryczność w odosobnionych i odległych miejscach.

Wady:

- wiatr nie zawsze wieje,

- psują krajobraz miejsc, w których są postawione,

- często mogą zabijać ptaki,

- mogą zakłócać odbiór programów TV,

- wytwarzają jednostajny hałas,

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 905
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 861
7
komentarze: 29 | wyświetlenia: 581
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1339
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 766
5
komentarze: 47 | wyświetlenia: 1092
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 119
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142537
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 243649
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska