JustPaste.it

Skuteczne metody wybielania zębów. Naprawdę możesz mieć biały uśmiech

Już od najdawniejszych czasów ludzie stosowali różne sposoby wybielania zębów, ponieważ śnieżnobiały uśmiech od zawsze był oznaką piękna i zdrowia.

Już od najdawniejszych czasów ludzie stosowali różne sposoby wybielania zębów, ponieważ śnieżnobiały uśmiech od zawsze był oznaką piękna i zdrowia.

 

Obecnie tendencja ta stała się jeszcze bardziej powszechna, zwłaszcza w związku z rozwojem medycyny dającej nowe skuteczne metody leczenia.

Starożytny symbol piękna

Powszechnie wiadomo, że Kleopatra w trosce o urodę codziennie kąpała się w mleku, aby mieć jasną i gładką skórę. Już mniej znane są stosowane przez nią sposoby mające zapewnić jej biały uśmiech – uważany w starożytnym Egipcie nie tylko za symbol piękna, ale też zdrowia i bogactwa. Cóż zatem robiła królowa Egiptu? W codziennej higienie jamy ustanej pomagała jej pasta do zębów będąca mieszanką pumeksu i octu winnego, natomiast w zachowaniu zdrowych i białych zębów regularne żucie różnych odmian gałązek zawierających antybakteryjne i wybielające związki chemiczne. Dziś zdrowe i białe zęby nie wymagają aż tak radykalnych metod, a wszystko dzięki nowoczesnej medycynie.

Domowe sposoby na perłowy uśmiech

O kolor zębów można zadbać samodzielnie, pod warunkiem, że przebarwienia nie są duże, a zęby uszkodzone. Wówczas można skorzystać z dostępnych na rynku preparatów wybielających, jak pasty, żele czy paski. Pozwolą one rozjaśnić odcień zębów, likwidując część lekkich przebarwień, ale niestety nie zapewnią efektu, jaki można osiągnąć w gabinecie stomatologicznym.

Nowoczesna medycyna

Najskuteczniejszymi i najbezpieczniejszymi metodami wybielania zębów są zabiegi stomatologii kosmetycznej przeprowadzane w gabinetach dentystycznych. Stosowane są dwie metody:

  • gabinetowa – zabieg przeprowadzany jest przy użyciu lampy Beyond i preparatów wybielających (trzykrotnie nakładanych) i daje efekty nawet przy bardzo dużych przebarwieniach, a uzyskany odcień nie ulega zmianie nawet do 3 lat,
  • nakładkowa – wykonywana jest samodzielnie z wykorzystaniem preparatu wybielającego aplikowanego na noc na specjalnie wykonanych nakładkach, cały proces trwa do 14 dni, ale ostateczny efekt utrzymuje się równie długo jak w przypadku metody lampowej.

 

W obu przypadkach efekty wybielania są podobne, jednak trzeba mieć na uwadze, że wybielanie to jednak indywidualny proces, który zależy również od mineralizacji i struktury zębów.

Stosowane w gabinetach metody wybielania są bezbolesne, ale zawsze odbywają się po konsultacji ze stomatologiem. Przy silnych przebarwieniach zdarza się, że wybielanie jest nieskuteczne. Wówczas rozwiązaniem są licówki lub korony ceramiczne, zalecane również w przypadku mocno zniekształconych zębów i przy znacznych anomaliach szkliwa.

Warto wiedzieć! Zęby już leczone lub uszkodzone trudniej jest wybielić aniżeli te zdrowie.

Uwarunkowania genetyczne i inne czynniki

Kolor zębów w dużej mierze uwarunkowany jest genetycznie i zależy od składu chemicznego zębów, odcienia szkliwa, mineralizacji tkanek i koloru zębiny. Ponadto, ze względu na ścieranie szkliwa, ich kolor zmienia się z upływem lat – stają się ciemniejsze.

Rzadko zdarzają się zęby idealnie białe, częściej mają odcień szary lub żółty, a czasami u jednej osoby mogą być różnie zabarwione. Zmiana koloru uwarunkowana jest również wieloma czynnikami, jak nałogi, dieta, przyjmowane leki. Zęby ulegają przebarwieniom pod wpływem picia kawy, herbaty i palenia tytoniu – są to przebarwienia zewnętrzne, a także w wyniku zażywania żelaza i niektórych antybiotyków (z grupy tetracyklin),  co powoduje przebarwienia wewnętrzne.

 

Źródło: http://odent.pl/