Login lub e-mail Hasło   

Wstrzemięźliwość seksualna ułatwia poczęcie dziecka

U par starających się o dziecko zaleca się kilkudniową wstrzemięźliwość seksualną.
Wyświetlenia: 665 Zamieszczono 31/08/2014

Najlepszym okresem na poczęcie dziecka jest okres okołoowulacyjny. Do zapłodnienia może dojść na kilka dni przed jajeczkowaniem i maksymalnie jeden dzień (24 godziny) po jajeczkowaniu. Jest to spowodowane tym, że plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć 3-7 dni, zaś komórka jajowa żyje do 24 godzin, a nie jak niektóre źródła podają 48 godzin po owulacji.


U kobiet które prowadzą bardzo skuteczną naturalną metodę planowania ciąży, opartą na obserwacji wyglądu śluzu szyjkowego oraz pomiarze temperatury ciała, można bardzo precyzyjnie wyznaczyć okres płodności po jajeczkowaniu i niekiedy okres płodności przed jajeczkowaniem. Kobiety powinny współżyć w okresie lejącego, rzadkiego śluzu estrogenowego, w fazie temperatury wyższej, najlepiej na szczycie objawy śluzu.


Teoretycznie do zapłodnienia może dojść nawet pod koniec menstruacji u kobiet z bardzo krótkim okresem przed jajeczkowaniem, gdy po miesiączce bardzo szybko dochodzi do owulacji.


U par poddawanych diagnostyce niepłodności laboratoryjna analiza nasienia wykazuje, że mężczyźni oddający nasienie po kilkudniowej (5-7 dniowej) wstrzemięźliwości seksualnej mają dużo lepsze parametry nasienia niż mężczyźni nie stosujący takiej wstrzemięźliwości. Obecnie laboratoria wykonujące takie analizy zalecają, żeby do badania nasienia zgłaszali się mężczyźni po kilkudniowej abstynencji seksualnej.


Różnice dotyczą nie tylko objętości ejakulatu, ale również przede wszystkim liczby zawartych w nim plemników, ich ruchliwości i żywotności. Różnice w liczbie plemników i ich żywotności mogą wynosić aż 40-60%, i dotyczy to także plemników poruszających się ruchem postępowym. W praktyce nie powinno być to powodem trudności z zajściem w ciążę, jeżeli jednak nakładają się na to dodatkowe czynniki u kobiety, na przykład zbyt lepki śluz, wady anatomiczne pochwy, macicy bądź przydatków, takie różnice mogą mieć już znaczenie.


Tak więc zbyt częste stosunki płciowe w całym cyklu miesięcznym par starających się o dziecko mogą niekiedy utrudnić zajście w ciążę w okresie okołoowulacyjnym. Lepiej odczekać tydzień i zacząć starania tuż przed spodziewaną owulacją.

Neti Aneti

https://www.youtube.com/channel/UCnAX2kPJ32Kyvr-BfTnDjkQ

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1282
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 789
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1615
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1011
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2040
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1415
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 450
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 789
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 503
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1521
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2114
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1021
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska