JustPaste.it

Liposomowy system transportowy suplementów diety.

Liposomowy system transportu jest częścią bardzo wydajnego systemu dystrybucji substancji aktywnych w jaki natura wyposażyła organizm ludzki.

Liposomowy system transportu jest częścią bardzo wydajnego systemu dystrybucji substancji aktywnych w jaki natura wyposażyła organizm ludzki.

 

Dzięki temu substancje odżywcze i budulcowe przedostają się z układu pokarmowego do krwioobiegu, a stąd do miejsca przeznaczenia, czyli komórek.

Naukowcy zadali sobie trud i określili, że ludzkie ciało składa się z około 100 miliardów komórek. Każda z nich jest żywym organizmem i do prawidłowego funkcjonowania, a także wydania na świat zdrowego potomstwa potrzebuje zasilania w całe spektrum biologicznie aktywnych składników.

W tej sytuacji prawdziwym wyzwaniem jest zaopatrzenie – system, który pozwoli dostarczyć wszystko, co jest potrzebne, do najdalszych zakamarków organizmu szlakami tworzonymi przez liczące około 100 tysięcy kilometrów naczynia krwionośne.

Liposomy - opakowanie substancji aktywnych.

W transporcie, bardzo ważną rolę odgrywa opakowanie. Jego zadaniem jest ochrona  zawartości przesyłki przed uszkodzeniem lub zniszczeniem. To z kolei determinuje bezpieczne dostarczenie ładunku do odbiorcy w postaci zdatnej do użytku.

abe24b2791b34e953e80cf56eca69455.pngZ podobnym wyzwaniem spotykają się też producenci dobrych suplementów diety. Zdają oni sobie sprawę, że oprócz wysokiej jakości surowców użytych do wykonania preparatów, konieczne jest  ułatwienie ich wchłaniania przez organizm.

Takim szczególnym, bardzo specjalistycznym opakowaniem są liposomy - struktury o kulistej budowie z „płaszczem” składającym się z dwóch warstw cząsteczek lipidów, tzn. tłuszczu w różnej postaci. W liposomach naturalnych są to cząsteczki trójglicerydów, cholesterolu, itp. - takie same jak budulec błon komórkowych. Dzięki temu liposomy są z nimi kompatybilne i z łatwością przedostają się do miejsc przeznaczenia przenoszonych ładunków.

Cząsteczki lipidów łącząc się tworzą  mikrokapsuły – nanozbiornikii, w których zamknięty zostaje cenny ładunek, np. wodny roztwór witamin. Ich niewielkie rozmiary pozwalają przenikać przez ściany naczyń krwionośnych, a także poruszać się w przestrzeni międzykomórkowej.

„Cysterny” zbudowane z liposomów mogą być pojedyncze lub tworzyć wielowarstwowe, koncentryczne twory, przypominające w przekroju cebulę. W takich wielopłytkowych systemach liposomowych przestrzenie pomiędzy warstwami tworzą luki ładunkowe i w każdym z nich może być przenoszona inna substancja.

Liposomy mają zdolność do krążenia w układzie krwionośnym, aż trafią tam, gdzie potrzebny jest przenoszony ładunek. Lubią się gromadzić i wypakowywać swoją zawartość w miejscach występowania stanów zapalnych, wirusów, zmutowanych nowotworowo komórek, itp.

Biotechnologiczne wykorzystanie liposomów.

Dzięki osiągnięciom biotechnologicznym, liposomy zawierające określone substancje są wytwarzane także przez człowieka. W tym celu opracowane zostały różne zaawansowane metody technologiczne. Zaliczamy do nich:

  • wstrzykiwanie lipidów do roztworu wodnego substancji, która ma być transportowana;
  • suszenie rozpylonej zawiesiny lipidów i innych substancji czynnych;
  • liofilizacja czyli sublimacyjne suszenie zamrożonych substancji.

W tych złożonych procesach produkcji oprócz naturalnych suplementów diety wytwarzane są także kosmetyki i medykamenty syntetyczne, czyli zawierające sztuczne substancje chemiczne.

Uzyskane w ten sposób preparaty znacznie zyskują na przyswajalności przez organizm ludzki. I tak np. wchłanialność naturalnych suplementów diety wykonanych w technologii liposomowej znacznie przekracza 90%. Warto więc oprócz składu sprawdzać sposób wytwarzania dodatków żywieniowych.

Artykuł jest częścią biuletynu LongevityClub.pl

Adam Keller

Źródła:
„Liposomy jako alternatywne nośniki leków”, „Liposomy, a ich zastosowanie” http://biotechnologia.pl/
"Wstęp do technologii liposomowej" http://www.ibmb.uni.wroc.pl/

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych