Login lub e-mail Hasło   

Deizm

... Nasza koleżanka Skalny Kwiat podała w komentarzu pod moim artykułem bardzo ładną definicję deizmu. Oto ta definicja: >>> Najwyższa Inteligencja - jakimkolwiek...
Wyświetlenia: 1.421 Zamieszczono 06/09/2014

...

Nasza koleżanka Skalny Kwiat podała w komentarzu pod moim artykułem bardzo ładną definicję deizmu.

Oto ta definicja:

>>> Najwyższa Inteligencja - jakimkolwiek mianem obdarzona: Bóg, Kreator, Manitou, Stwórca - dał człowiekowi narzędzia sprawcze - rozum i wolną wolę - sami sobie radzić przy ich pomocy musimy - nie dostaniemy innej pomocy od Boga, bo moc mamy w sobie. By jednak nie było nam różowo, w świecie dualnym przyszło nam tych narzędzi używać i dopóki człowiek tego nie zrozumie i będzie rozumu i wolnej woli używał tylko by zagarniać dla siebie, dopóty będziemy mieli różnej maści oszustów tak w sferze fizycznej jak i duchowej.<<<

******************************************  ************************************************** *******

 

Gdyby do tej definicji w miejsce słowa „Bóg” lub nazwy, imienia, konkretnego boga, wstawić jedno ze słów religijnie indyferentnych, takich jak przyroda, natura, ..., mielibyśmy bardzo podobne, a jednak zupełnie inne sformułowanie.

Użycie słowa „Bóg” sugeruje osobę myślącą o efektach swojego działania. Sugeruje, że mamy do czynienia z realizacją konkretnego planu, zwanego najczęściej „bożym planem stworzenia”.

 

Bardzo znany i bardzo charakterystyczny tekst biblijny mówi: - „Na początku było słowo. I słowo było u Boga. I Bogiem było słowo. I słowo ciałem się stało i mieszkało między nami.”

W tym archaicznym tłumaczeniu, wydaje się to jakimś szyfrem. Jeśli jednak zastąpimy termin „słowo” terminem „program” to powstaje tłumaczenie zrozumiałe dla współczesnego człowieka: - „Na początku był program i ten program został zrealizowany”. - Zamiast „słowo”, może też być np. „myśl”.

 

Większość ludzi przyznających się do deizmu, odrzuca oficjalne kulty religijne w sposób zdecydowany. Nie zdają sobie sprawy jak bardzo wspierają takie wyznania jak np. katolicyzm. Katoliccy teologowie powołują się na deistyczne „dowody” na istnienie w przyrodzie siły sprawczej, a następnie równo jadą, że tylko modlitwa i ofiary pieniężne przekazane kapłanom mogą zapewnić bożą pomoc.

 

PS. To, że na początku wszystkie „dane wyjściowe dotyczące powstającego świata” zostały ustalone w taki sposób, żeby w roku 2014 Władimir Putin zaanektował Krym, jest równie absurdalne jak postulat interwencji bogów w efekcie modlitwy prowadzonej pod kierunkiem kapłanów.

Pisałem kiedyś o tym na eioba.pl w artykule pt. Jak doszło do tego, że Bóg Stworzył Mamonę.

>>> http://www.eioba.pl/a/3wus/jak-doszlo-do-tego-ze-bog-stworzyl-mamone

 

Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


113
komentarze: 226 | wyświetlenia: 35913
35
komentarze: 46 | wyświetlenia: 7371
386
komentarze: 337 | wyświetlenia: 417775
27
komentarze: 44 | wyświetlenia: 6789
32
komentarze: 168 | wyświetlenia: 7603
26
komentarze: 35 | wyświetlenia: 5318
131
komentarze: 65 | wyświetlenia: 45265
124
komentarze: 93 | wyświetlenia: 63495
44
komentarze: 38 | wyświetlenia: 6367
100
komentarze: 62 | wyświetlenia: 48664
104
komentarze: 232 | wyświetlenia: 49759
58
komentarze: 37 | wyświetlenia: 12039
113
komentarze: 102 | wyświetlenia: 21771
41
komentarze: 32 | wyświetlenia: 7331
 
Autor
Artykuł  lewi,  06/09/2014

„Na początku było słowo. I słowo było u Boga. I Bogiem było słowo. I słowo ciałem się stało i mieszkało między nami.”

W tym archaicznym tłumaczeniu, wydaje się to jakimś szyfrem.

Spróbujmy złamać ten szyfr

I ujrzałem niebo otwarte, a oto biały koń. A siedzący na nim, zwany Wiernym i Prawdziwym, w prawości sądzi i prowadzi wojnę.  Jego oczy to ognisty płomień, a na jego głow

...  wyświetl więcej

@lewi: "Spróbujmy złamać ten szyfr."

'- I ujrzałem niebo otwarte, a oto biały koń. '
Koń w otwartym niebie? A jak wygląda niebo zamknięte? - jest bez konia? I dlaczego koń? W dodatku biały? Dlaczego nie czołg T 34, nie "Rosomak" czy motocykl "Jawa"?

'- A siedzący na nim, zwany Wiernym i Prawdziwym, w prawości sądzi i prowadzi wojnę.'
Wiernym? Komu i/lub czemu wiernym?

...  wyświetl więcej

@Michał Aleksy Mentrak:
Michale, interesuje Cie lamanie religijnych szyfrow? Sprowadzmy naszych religijnych entuzjastow na Ziemie (celowo pisze ten rzeczownik z duzej litery).
Jakie inne slowo mozna ulozyc z nastepujacych szesciu literek? "J" , "E" , "Z" , "U" , "S"
Podpowiem, ze jest rzeczownik osobowy w liczbie mnogiej doskonale i trafnie okreslajacy najstarszy zawod na swie ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: Jak wyżej napisałem, dla mnie Biblia nie jest żadnym szyfrem, jest stekiem oczywistych nonsensów (mówiąc delikatnie). A "spróbujmy złamać ten szyfr", to cytat z lewiego.

Rozsypałem podane przez Ciebie literki i same ułożyły mi się w następującym porządku: "S", "Z", "U", "J", "E".
Nie wiem czy jest to właściwe rozwiązanie rebusu, ale brzmi nieźle. Zwłaszcza, gdy sko

...  wyświetl więcej

  lewi,  07/09/2014

@Michał Aleksy Mentrak: Albowiem dla tych, którzy giną, mowa o palu męki jest głupstwem, ale dla nas, którzy dostępujemy wybawienia, jest mocą Bożą. Napisano bowiem: „Sprawię, że zginie mądrość mędrców, i odtrącę inteligencję intelektualistów”.  Gdzież jest mędrzec? Gdzież uczony w piśmie? Gdzież uczestnik dysput tego systemu rzeczy? Czyż Bóg nie obrócił mądrości świata w głupstwo?  Skoro bowiem w ...  wyświetl więcej

  lewi,  07/09/2014

@Michał Aleksy Mentrak:

Szósty prezydent USA John Quincy Adams napisał o Biblii: „Spośród wszystkich książek świata ona najbardziej pomaga ludziom być dobrymi, mądrymi i szczęśliwymi” (Letters of John Quincy Adams to His Son, 1849, s. 9).
Jak narazie Michale jest tylko zwykłym socjologiem....przyznasz że bycie prezydentem to coś więcej. John Quincy Adams nie uważał Biblii za stek bzdur...chyba że w Twoim przekonaniu był ograniczonym głupkiem

  lewi,  07/09/2014

@Michał Aleksy Mentrak: „Każdego, kto gruntownie zna Biblię, z całą pewnością można nazwać człowiekiem wykształconym” — napisał żyjący na początku XX wieku uczony William Lyon Phelps. „Żadna inna wiedza, choćby bardzo rozległa i wyszukana, ani nawet najbogatszy dorobek kulturowy (...) nie mogą jej zastąpić”.
Biblia to zbiór ksiąg, które spisywano przez jakieś 1600 lat. William Phelps powied ...  wyświetl więcej

@Michał Aleksy Mentrak:
Biblia zawiera wiele utworow, pisanych przez roznych autorow.
Poziom literacki, wartosc historyczna i dokumentalna poszczegolnych fragmentow Biblii jest bardzo rozna.
Nie wszystko jest belkotem podobnym do Apokalipsy sw. Jana. Wrecz przeciwnie. Wiele tekstow biblijnych jest bardzo interesujacych.

@Michał Aleksy Mentrak:
Michale... NIE ULOZYLY sie SAME... Ulozyl je Palec Bozy :-)
Nie martw sie, stary... wszyscy religijni entuzjasci doskonale o tym fakcie wiedza...
† $ ☠ † $ ☠ † $ ☠
Dzieki za przypomnienie kabaretowej klayki i za link... Piosenka PONADCZASOWA!!!
PRL dostarczyl nam wielu cierpien... ale wyniosl nas (przynajmniej nasze pokolenie) na poziomy k ...  wyświetl więcej

@_serpico_:
1) Agentami są także "eksperci" Macierewicza. Z Biniendą i Cieszewskim na czele. Kiedyś w latach 70o-tych tworzący z Macierewiczem pismo "Głos". Nie wszystkich agentów opłaca się ujawniać trollowi z eioba.pl ...-:)))
2) Stary Testament (Tora) zawiera wiele informacji dotyczących historii Bliskiego Wschodu i Egiptu. Weryfikacja tych informacji jest konieczna, tak jak weryf ...  wyświetl więcej

@_serpico_:
Odkrywcze? To nie znasz jeszcze wszystkich faktów??? Taki besserwisser i czegoś nie wie?
Schizofrenik? Nie umiesz rozmawiać, nie obrażając bez przerwy rozmówców?

  trawa,  07/09/2014

Kreatywność jest ograniczona poznawczo, dla umysłów, ufających logice. Żaden logicznie myślący facet nie jest w stanie zrozumieć piękna słoneczników Vincenta van Gogha. Dla rozsądnie myślącego to jedynie farba.

Bo jeśli nie - to jakie ma logiczne uzasadnienie dla swoich odczuć? Skoro słowa są jedynie hasłami, które można dopasowywać do dowolnej krzyżówki, to i dzieła artystów: malarzy, muz

...  wyświetl więcej

  trawa,  07/09/2014

@trawa: zamiast: "narodziny i śmierć nie zmieniają niczego", powinno być: "narodziny i śmierć nie mają znaczenia".

  lewi,  08/09/2014

Milionom ludzi nie odpowiadały ani nieudolne systemy kościelne, ani zwodnicze pseudoreligie, zaczęli więc rozglądać się za czymś lepszym. Niektórym się wydawało, że odnaleźli to w deizmie, zwanym też „religią naturalną”. Deizm zyskał sobie dużą popularność zwłaszcza w siedemnastowiecznej Anglii. Pisano, że stanowił kompromis, uwzględniał bowiem naukę, nie odwracając się od Boga. Deiści byli zatem ...  wyświetl więcej

@lewi: A zechciałbyś w swej łaskawości, kapłanie (Lewici, to żydowski ród kapłański wg ST), zdefiniować mi pojęcie: "nadprzyrodzone objawienie"? Bo jakoś nie umiem podstawić sobie pod nie żadnego desygnatu (znaczenie słowa "desygnat" znajdziesz w np. Wikipedii).

  lewi,  09/09/2014

@Michał Aleksy Mentrak: A co oznacza pojęcie przyrodzone?

  lewi,  09/09/2014

@lewi: Genialność w prostocie. Dlatego ,,pompastyczne'' słowa może na Tobie robią wrażenie. Nie świadczy to o wielkiej uczoności.

@lewi: Bardzo dziękuję za niezwykle wyczerpującą merytorycznie odpowiedź. Powalony siłą Twojej argumentacji już rozważam ewentualność zapisania się do Twojej sekty.

  lewi,  09/09/2014

@Michał Aleksy Mentrak: Jeżeli socjolog nie rozumie znaczenia słowa przyrodzony...to co ja poradzę
Jeżeli pojmiesz co znaczy to słowo, to tylko dodaj nad...
Może to przerasta Twój intelekt?

  lewi,  09/09/2014

@Michał Aleksy Mentrak: Jakim cudem istniał byt realny w rzeczywistości w której nie istniały jeszcze czas i przestrzeń?

Kiedy się zaczął czas? Kto stwierdzi że nie istniał?
Co za bzdurne pytanie!

Nie ma na co odpowiadać...

@lewi: Klep dalej te swoje paciorki, kapłanie, na nic innego Cię nie stać.

  trawa,  09/09/2014

@lewi: Nie przejmuj się logiką zmieszaną z szyderstwem Michała Mentraka. To wiecznie ta sama próba usprawiedliwiania słabości własnej niedoskonałej wizji świata, poprzez atakowanie tych, którzy wierzą i mają cel w życiu. To jedynie przekora, której źródłem jest pustka i ból osamotnienia wewnętrzny ateisty.

Zauważ: podobni jemu tylko atakują tych którzy mają idee oparte na wierze. Sami nic

...  wyświetl więcej

  lewi,  09/09/2014

@trawa: Dziękuję trawa, że miałeś odwagę wyrazić swój pogląd. Zgadzam się z Tobą, że osoby bardzo zakompleksione albo mające Wielkie o sobie mniemanie- zachowują się w ten sposób. Człowiek mający choć odrobinkę kultury osobistej i szacunek do własnej osoby, nie zniży się do takiego poziomu...

@lewi:
Z tego, że nie ma odpowiedzi na jakieś pytanie, nie wynika istnienie któregokolwiek z bogów.
Noooo, ... ale to tylko logika... -:)
Nie jest prawdą, że niewiara jest bez zasad. Pisałem o tym. - Także na eioba >>> http://eiba.pl/cdDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska