Login lub e-mail Hasło   

Efektywność energetyczna

Ceny prądu stale rosną. Aby rachunki nie były coraz wyższe oraz w trosce o środowisko podejmuje się działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej.
Wyświetlenia: 525 Zamieszczono 09/09/2014

Efektywność energetyczna definiowana jest jako stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, w typowych warunkach ich użytkowania lub eksploatacji, do ilości zużycia energii przez ten obiekt, urządzenie techniczne lub instalację, niezbędnej do uzyskania tego efektu. Ogólnie rzecz ujmując pod tym pojęciem kryje się zaspokajanie potrzeb energetycznych przy minimalizowaniu zużycia energii. Nie ma jednak polegać ono na ograniczaniu korzystania z dóbr używających energię, a na optymalizacji zużycia energii.

Źródeł oszczędności jest wiele i są bardzo zróżnicowane. Nowe urządzenia elektryczne wykorzystywane w przemyśle oraz gospodarstwach domowych wykorzystują techniki energooszczędne. Powstające obecnie budynki projektowane są w taki sposób by minimalizować zużycie energii. Oszczędności poszukuję się także w ograniczaniu strat związanych z przesyłem. Każde działanie optymalizujące zużycie energii sprawia, że energia wykorzystywana jest efektywniej. Istotną kwestią jest poszanowanie energii przez co należy rozumieć rozsądne korzystanie z niej – eliminowanie niepotrzebnych strat. Dotyczy to zarówno wielkich zakładów energetycznych i przemysłowych ale też każdego użytkownika którym w dzisiejszych czasach jest każdy z nas. Efektywność energetyczna jest bardzo ważna ze względu na dużą możliwość oszczędności środków finansowych. Równie ważne są jednak względy środowiska. Mniejsze zużycie energii wiąże się z mniejszą produkcją, co powoduje ograniczenie emisji gazu cieplarnianego – dwutlenku węgla.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie ulega wątpliwości, że poprawa efektywności energetycznej jest zjawiskiem pożądanym niosącym za sobą pozytywne skutki ekonomiczne i ekologiczne. Działalnością doradczo-szkoleniową zajmuje się Polsko-Japońskie Centrum Efektywności Energetycznej przy Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Eksperci KAPE prowadzący szkolenia w zakresie efektywności energetycznej, w ramach promocji zrównoważonego rozwoju w Polsce uruchomili również serwis internetowy, informacyjno-edukacyjny www.eneria0.pl

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 882
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 836
7
komentarze: 29 | wyświetlenia: 493
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1295
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 747
5
komentarze: 47 | wyświetlenia: 1081
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142490
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 243402
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 113024
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska