Login lub e-mail Hasło   

Niesamowite zjawisko - przemieszczające się kamienie.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.national-geographic.pl/artyku(...)iazana/
Pytanie, w jaki sposób ciężkie głazy przemierzają płaską pustynię Racetrack Playa w Parku Narodowym Doliny Śmierci w Kalifornii, trapiło naukowców od pokoleń.
Wyświetlenia: 654 Zamieszczono 09/09/2014

Nikt nigdy nie był świadkiem ruchu kamieni, z których największe mają ponad 300 kg. Raz na kilka lat obserwowano jedynie ich ślady.

Jedna z teorii wyjaśniających tajemnicę zakładała, że popychają je silne, ponadstukilometrowe wiatry, które zimą nawiedzają dolinę. Podłoże jest wówczas mokre od deszczu, a tym samym odpowiednio śliskie. Według innej kamienie przemieszczały się wraz z lodem formującym się na pustyni.

Sprawę wyjaśniły ostatecznie badania zespołu paleobiologów pod kierownictwem Richarda Norrisa ze Scripps Institution of Oceanography z San Diego. W 2011 roku naukowcy zamontowali na 15 kamieniach urządzenia z GPS-em, które aktywują się pod wpływem ruchu. Byli przekonani, że na jakiekolwiek efekty czekać będą około dekady, a swoje przedsięwzięcie nazwali mianem "najnudniejszego eksperymentu, jaki kiedykolwiek przetłumaczono". Tymczasem już w grudniu 2013 roku, mogli triumfować.

– W nauce trzeba mieć czasem trochę szczęścia. Dwa lata od rozpoczęcia eksperymentu zupełnie przypadkiem byliśmy na miejscu, by zobaczyć to zjawisko na własne oczy – mówi Norris.

Ziemię pokrywało ok. 10 cm wody. Chwilę po ich przybyciu kamienie rozpoczęły swoją wędrówkę.  Okazało się więc, że do ich ruchu konieczne są trzy równoczesne zdarzenia:

1. Pustynia musi wypełnić się wodą na tyle głęboką, by utworzył się na niej pływający lód i na tyle płytką, by nie przykryć kamieni;

2. Gdy temperatura w nocy spadnie, na powierzchni bajora powstanie bardzo cienka warstwa stałego lodu. Zbyt cienki nie będzie dość wytrzymały, zbyt gruby spowoduje zamarznięcie zbiornika aż do dna;

3. Za dnia słońce ogrzeje lód, spowoduje jego pękanie, a tym samym powstaną pływające płaty. I to właśnie pod wpływem nawet najsłabszych podmuchów wiatru przesuną kamienie.

Pełny artykuł na National Geographic

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 888
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 849
7
komentarze: 29 | wyświetlenia: 534
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1309
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 751
5
komentarze: 47 | wyświetlenia: 1086
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142508
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 243488
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 113071
 
Autor
Dodał do zasobów: Jakub Lenart
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska