JustPaste.it

Jak nauczyć się rysunku. Fachowe porady

Jak zrobić dobry i realistycznie wyglądający rysunek? Skorzystaj z porad w tym artykule i zostań prawdziwym mistrzem! (Fragmenty zaczerpnięte z czasopisma Moje Atelier)

Jak zrobić dobry i realistycznie wyglądający rysunek? Skorzystaj z porad w tym artykule i zostań prawdziwym mistrzem! (Fragmenty zaczerpnięte z czasopisma Moje Atelier)

 

 

Co potrzebujesz aby nauczyć się rysować? W zależności od techniki będziesz musiał zaopatrzyć się w następujące materiały rysunkowe:

Papier

Różnice między dostępnymi w sprzedaży rodzajami papieru dotyczą formatu, gramatury, faktury barwy i oczywiście jakości. Ta różnorodność pozwala dopasować papier do indywidualnych potrzeb.

Gramatura

Gramatura podawana jest w gramach na metr kwadratowy. Do szkiców zaleca się papier 80g/mkw lub grubszy karton rysunkowy. Ciężkie papiery oraz kartony o gramaturze powyżej 250 g/mkw. mają tę zaletę, że nie falują po zwilżeniu wodą (np. podczas pracy akwarelami).

Faktura

Faktura papieru ma duży wpływ na charakter naszego rysunku. Detale i precyzyjne linie najłatwiej wykonać na gładkim drobnoziarnistym papierze. Do węgla i pasteli doskonale nadaje się gruboziarnisty papier, którego szorstka powierzchnia zatrzymuje więcej farby.

Jakość

Do ćwiczeń wystarczy zwykły, tani papier. Docelowe rysunki można już wykonać na papierze wyższej jakości, który pozwala na osiągnięcie znacznie ładniejszych rezultatów. Istotna informacja dla początkujących: po dobrej jakości papierze można mazać gumką bez obawy, że jego wierzchnia warstwa od razu ulegnie uszkodzeniu. Arkusze przechowuj w suchym miejscu, na leżąco lub w teczce – w żadnym wypadku zwinięte w rulon lub na stojąco.

Akcesoria rysunkowe

Ołówki

Ołówki używa się nie tylko do rysowania, ale i do wykonania szkiców poprzedzających rysunki w kolorze. Ołówek posiada tę potężną zaletę, że można go bez śladu wymazać (oczywiście przy założeniu, że używamy dobrej gumki i wysokiej jakości papieru). Ołówki różnią się twardością. Te twarde, od H do H10, używane są przede wszystkim do rysunków technicznych. Do rysunków artystycznych lepiej nadają się miękkie ołówki – od HB do H8.

Węgiel w kredce.

Węgiel bardzo łatwo uwalnia kolor. Wystarczy słaby nacisk, a już na papierze pozostaje mocna kreska. Można nim łatwo i szybko zamalować nawet duże powierzchnie. Węgiel idealnie nadaje się też do wykonywania szkiców. O precyzyjnym oddaniu detali nie może być mowy – ta świadomość niejednokrotnie sprzyja rozluźnieniu podczas rysowania i zwiększa swobodę ruchów.

Kredki

Kredki stwarzają zadziwiająco wiele możliwości – można nimi wykonać i barwny szkic, i wyjątkowo precyzyjny, realistyczny rysunek. W porównaniu do grafitu ołówka kredki dużo trudniej jest wymazać gumką. Barwy można łączyć, nakładając na papier kolejne warstwy koloru. Na podstawowe wyposażenie wystarczy zestaw 12 tudzież 24 kredek.

Rysunek ołówkiem i kredkami to jedna z najtrudniejszych technik, wymaga bardzo wiele pracy, aby osiągnąć zadowalające umiejętności. Jest to jednak bardzo skuteczna technika, pozwalająca uzyskać bardzo realistyczny efekt, porównywalny nawet do fotografii – rysunki profesjonalistów czasem trudno odróżnić od zdjęcia!

 

Artykuł powstał we współpracy z Szkołą Rysunku Sketch:

Kurs rysunku Kielce

Licencja: Creative Commons