Login lub e-mail Hasło   

Jak nauczyć się rysunku. Fachowe porady

Jak zrobić dobry i realistycznie wyglądający rysunek? Skorzystaj z porad w tym artykule i zostań prawdziwym mistrzem! (Fragmenty zaczerpnięte z czasopisma Moje Atelier)
Wyświetlenia: 1.154 Zamieszczono 09/09/2014

Co potrzebujesz aby nauczyć się rysować? W zależności od techniki będziesz musiał zaopatrzyć się w następujące materiały rysunkowe:

Papier

Różnice między dostępnymi w sprzedaży rodzajami papieru dotyczą formatu, gramatury, faktury barwy i oczywiście jakości. Ta różnorodność pozwala dopasować papier do indywidualnych potrzeb.

Gramatura

Gramatura podawana jest w gramach na metr kwadratowy. Do szkiców zaleca się papier 80g/mkw lub grubszy karton rysunkowy. Ciężkie papiery oraz kartony o gramaturze powyżej 250 g/mkw. mają tę zaletę, że nie falują po zwilżeniu wodą (np. podczas pracy akwarelami).

Faktura

Faktura papieru ma duży wpływ na charakter naszego rysunku. Detale i precyzyjne linie najłatwiej wykonać na gładkim drobnoziarnistym papierze. Do węgla i pasteli doskonale nadaje się gruboziarnisty papier, którego szorstka powierzchnia zatrzymuje więcej farby.

Jakość

Do ćwiczeń wystarczy zwykły, tani papier. Docelowe rysunki można już wykonać na papierze wyższej jakości, który pozwala na osiągnięcie znacznie ładniejszych rezultatów. Istotna informacja dla początkujących: po dobrej jakości papierze można mazać gumką bez obawy, że jego wierzchnia warstwa od razu ulegnie uszkodzeniu. Arkusze przechowuj w suchym miejscu, na leżąco lub w teczce – w żadnym wypadku zwinięte w rulon lub na stojąco.

Akcesoria rysunkowe

Ołówki

Ołówki używa się nie tylko do rysowania, ale i do wykonania szkiców poprzedzających rysunki w kolorze. Ołówek posiada tę potężną zaletę, że można go bez śladu wymazać (oczywiście przy założeniu, że używamy dobrej gumki i wysokiej jakości papieru). Ołówki różnią się twardością. Te twarde, od H do H10, używane są przede wszystkim do rysunków technicznych. Do rysunków artystycznych lepiej nadają się miękkie ołówki – od HB do H8.

Węgiel w kredce.

Węgiel bardzo łatwo uwalnia kolor. Wystarczy słaby nacisk, a już na papierze pozostaje mocna kreska. Można nim łatwo i szybko zamalować nawet duże powierzchnie. Węgiel idealnie nadaje się też do wykonywania szkiców. O precyzyjnym oddaniu detali nie może być mowy – ta świadomość niejednokrotnie sprzyja rozluźnieniu podczas rysowania i zwiększa swobodę ruchów.

Kredki

Kredki stwarzają zadziwiająco wiele możliwości – można nimi wykonać i barwny szkic, i wyjątkowo precyzyjny, realistyczny rysunek. W porównaniu do grafitu ołówka kredki dużo trudniej jest wymazać gumką. Barwy można łączyć, nakładając na papier kolejne warstwy koloru. Na podstawowe wyposażenie wystarczy zestaw 12 tudzież 24 kredek.

Rysunek ołówkiem i kredkami to jedna z najtrudniejszych technik, wymaga bardzo wiele pracy, aby osiągnąć zadowalające umiejętności. Jest to jednak bardzo skuteczna technika, pozwalająca uzyskać bardzo realistyczny efekt, porównywalny nawet do fotografii – rysunki profesjonalistów czasem trudno odróżnić od zdjęcia!

Artykuł powstał we współpracy z Szkołą Rysunku Sketch:

Kurs rysunku Kielce

Podobne artykuły


38
komentarze: 26 | wyświetlenia: 6557
37
komentarze: 12 | wyświetlenia: 61142
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19613
34
komentarze: 11 | wyświetlenia: 8927
31
komentarze: 24 | wyświetlenia: 8943
30
komentarze: 35 | wyświetlenia: 3048
30
komentarze: 45 | wyświetlenia: 3614
28
komentarze: 34 | wyświetlenia: 2140
27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5246
28
komentarze: 38 | wyświetlenia: 3748
25
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6537
25
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1939
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23637
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2144
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1828
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska