Login lub e-mail Hasło   

Masy plastyczne dla dzieci

Wszelkiego rodzaju masy plastyczne, popularne ciastoliny, magiczne piaski to coś, co kocha chyba każde dziecko. Warto wiedzieć, że bawiąc się tymi produktami dziecko się rozwija!
Wyświetlenia: 1.666 Zamieszczono 13/09/2014

Dzieci uwielbiają bawić się w piasku, robić babki, torciki, zameczki i inne budowle nie tylko przy pomocy rąk, ale i foremek, łopatek, grabek, wiaderek - w zasadzie wszystkiego, co wpadnie im w ręce. Rodzice nie byliby jednak zbyt szczęśliwi, gdyby dziecko poprosiło o piaskownicę w domu... Jak wiadomo piasek potrafi być wyjątkowo uciążliwy i kiedy już "wejdzie" do domu razem z dzieckiem, ciężko jest się go pozbyć nawet przy pomocy odkurzacza.

Nie oznacza to jednak, że dziecko nie może w domu oddawać się wyżej wymienionym zabawom. Może i to jak najbardziej, z tym że przy użyciu nieco innych produktów - wiele z nich naprawdę do złudzenia przypomina tradycyjny piasek z piaskownicy. Różnica jest natomiast taka, że są one o wiele mniej problemowe, nie rozsypują się, nie przyklejają się przykładowo do dywanu, doskonale nadają się do robienia babek, a nawet do krojenia i bardzo łatwo można je posprzątać - oczywiście przeznaczone są do wielokrotnego użytku! Piasek modelowy, pianki plastyczne, ciastoliny i inne masy sprzedawane są w bardzo wygodnych opakowaniach, do których można je ponownie schować po skończeniu zabawy.

Zabawa masami plastycznymi a rozwój dziecka

Mogłoby się wydawać, że zabawa piaskiem, ciastoliną czy inną masą plastyczną to po prostu jakaś tam kolejna zabawa, która jest o tyle fajna, że potrafi pochłonąć dziecko i dać w ten sposób rodzicowi odrobinę wytchnienia. Prawda jest jednak o wiele wspanialsza. Dziecko bawiąc się rozmaitymi masami plastycznymi, rozwija się pod wieloma względami.

Przede wszystkim zabawy takie naprawdę wspierają rozwój tak zwanej małej motoryki. Dzieci bawiąc się rozmaitymi masami, ugniatając je, nie tylko udoskonalają precyzyjną pracę mięśni, ale poznają różne bodźce dotykowe - jedna masa jest miękka i bardziej lepiąca, inna twardsza, jedna może mieć jednolitą fakturę, inna jak przykładowo wspomniany piasek daje już zupełnie inne doznania dotykowe. Warto dbać o rozwój małej motoryki u dziecka, bo w przyszłości będzie to bardzo pomocne między innymi w pisaniu i manipulowaniu przedmiotami.

Warto pamiętać również o tym, że wszelkie zabawy z użyciem mas plastycznych niesamowicie pobudzają wyobraźnię oraz kreatywność. Można bowiem ulepić z dzieckiem zwierzątka i bawić się w zoo, można zbudować zamek i bawić się w księżniczkę/księcia na zamku, można lepić rozmaite ciasta i ciasteczka, by bawić się w kucharza - istnieje nieskończona ilość pomysłów. Dziecko bawiąc się w ten sposób uczy się również koncentracji, bo aby ulepić ładną babkę czy też stworzyć cokolwiek innego, musi się skupić i zaangażować.

Produkty i ceny

Warto zwrócić uwagę na bardzo popularną i lubianą przez dzieci ciastolinę. Ciężko tutaj mówić o konkretnych cenach, bo wszystko zależy od tego, czy kupujemy samą ciastolinę czy też w zestawie z foremkami i innymi akcesoriami. Niektóre zestawy są naprawdę bardzo duże, interesujące i zawierają ogromną ilość rozmaitych elementów. Cena uzależniona jest także od marki ciastoliny. Duże zestawy mogą kosztować nawet ponad 150zł, mniejsze już od około 30-40zł. Zastawy z dobrej jakości ciastoliną (tj. taką, która nie wysycha i nie twardnieje szybko) naprawdę warte są swojej ceny, bowiem ich zakup jest jednoznaczny z bardzo długimi godzinami świetnej, kreatywnej zabawy, która przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, ale i dorosłym! Jeśli posiadamy już niezbędne akcesoria do zabawy ciastoliną, możemy później już dokupować samą ciastolinę sprzedawaną w mniejszych czy większych pojemniczkach/tubkach. Koszt takiego pojedynczego pojemniczka (w zależności od marki i samej wielkości) waha się od około 2-3 do 10zł. Można zatem dokupić tylko jeden interesujący nas kolor. Można także kupić zestaw samej ciastoliny i wówczas wychodzi nieco taniej.

Kolejną fantastyczną propozycją jest "magiczny piasek", który można znaleźć również pod nazwą piasek kinetyczny czy też modelowy. Jest to piasek, z którego dokładnie tak samo jak i w piaskownicy można robić babki i inne cuda. Jego podstawową zaletą jest to, że się nie rozsypuje i nie zasycha, jest miękki i łatwo się go modeluje, a jednocześnie nie klei się do rąk. Z racji tego, że są to produkty przeznaczone dla dzieci, są całkowicie bezpieczne, nie zawierają szkodliwych substancji. Taki magiczny piasek również można dostać w zestawie (ze specjalną tacką czy pojemnikiem oraz na przykład foremkami) i wówczas kosztuje około 100zł lub też można kupić sam piasek. W zależności od marki, kilogram takiego piasku kosztuje około 30-50zł. Im większa paczuszka piasku, tym taniej wychodzi za kilogram. Warto wiedzieć o tym, że obecnie piasek taki chętnie wykorzystywany jest między innymi przez terapeutów.

Samodzielnie przygotowane masy plastyczne

Choć wyżej wymienione produkty są naprawdę warte uwagi, ciekawe masy plastyczne do zabawy możemy przygotować także samodzielnie - choć tu rzecz jasna należy liczyć się już z większym bałaganem. Jedną z najbardziej popularnych mas jest oczywiście masa solna. Można ją wykonać naprawdę bardzo szybko i co więcej, jest ona prosta do wykonania. Wystarczy mąka, sól i woda. Na około 200 gramów mąki dajemy 200 gramów soli i około 125 ml wody. Mieszamy mąkę z solą, po czym cały czas mieszając dodajemy powoli wodę do uzyskania jednolitej masy. Aby frajda była jeszcze większa, można dodać do masy różne barwniki. Masa solna to taka domowa ciastolina.

Samodzielnie można przygotować także magiczny piasek zwany także "księżycowym piaskiem". Potrzebne będzie do tego osiem szklanek mąki i około 1,5 szklanki oliwki plus barwniki, jeśli chcemy, by piasek był kolorowy. Mieszamy składniki aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Najważniejsze jest to, że ów własnoręcznie przygotowany piasek może posłużyć dłużej, jeśli po zabawie przełożymy go do słoika czy pudełka, które szczelnie zamkniemy.

www.muniu.pl - bezpieczny sklep z kreatywnymi zabawkami

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1305
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1436
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 804
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1041
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1630
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2105
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2200
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 809
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1105
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1047
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1535
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 526
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1302
10
komentarze: 36 | wyświetlenia: 555
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska