Login lub e-mail Hasło   

Malezja cz. II

Przyroda Malezji zasługuje na szczególną uwagę. Warto poznać ją bliżej, aby móc w pełni doświadczyć pobytu w tym egzotycznym zakątku świata. Warto też odwiedzić stolicę kraju.
Wyświetlenia: 549 Zamieszczono 25/09/2014

Parki narodowe

Malezja posiada łącznie ponad 50 rezerwatów przyrody oraz parków narodowych. Tereny chronione zajmują 4,6 proc. powierzchni Malezji. Na uwagę zasługuje między innymi park narodowy Sanktuarium Sepilok, gdzie występuje największe skupisko orangutanów. Kolejnym ciekawym parkiem jest Taman Negara, który został założony w roku 1939. Początkowo park nosił nazwę Park Narodowy Króla Jerzego V, jednak nazwa ta została zmieniona, gdy Malezja uzyskała niepodległość. Park ma powierzchnię przeszło 4 tyś. kilometrów kw. i rozciąga się na obszarze trzech stanów takich jak Terengganu, Kelantan oraz Pahnag, na Półwyspie Malajskim.

Park Narodowy Kinabalu jest parkiem mieszczącym się na wyspie Borneo, w stanie Sabah. Park ten założono w roku 1964 i swym zasięgiem obejmuje on okolice Kinabalu, najwyższego szczytu całej Malezji oraz Archipelagu Malajskiego, wznoszącego się na wysokość 4101 m n.p.m. U podnóża szczytu rośnie wilgotny las równikowy. Szczyt Kinabalu nosił pierwotnie nazwę St Peter's Mountain.

Obszar ochronny rozciąga się na wysokości od 600 do 4101 m n.m. Park w roku 2000 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na obszarze parku występuje las podgórski (głównie z dębami, wawrzynami, mirtami) oraz górski z rododendronami. Powyżej wysokości 3000 m n.p.m. występują skarłowaciałe drzewa oraz łąki. Na wysokości większej niż 3700 m n.p.m. nie występują rośliny. Ciekawostką jest, iż w parku można spotkać liczne gatunki mięsożernych roślin, liczne storczykowate, paprocie, palmy, bambusy, fikusy. Z większych zwierząt występuje niedźwiedź malajski.

Park Narodowy Bako powstał w roku 1957, znajduje się on na wyspie Borneo (pomiędzy ujściami rzek Sungai Sarawak oraz Betang Bako) i jest on najstarszym malezyjskim parkiem narodowym na wyspie. Powierzchnia parku wynosi 27 kilometrów kw. Park położony jest niedaleko miejscowości Kuching (około 37 kilometrów) i ciekawostką jest, iż do parku można dostać się wyłącznie drogą wodną. Z Bako Bazaar rejs trwa około pół godziny. W parku można zostać na dłużej, bo znajduje się tak hotel oraz restauracja. Z całą pewnością warto zatrzymać się tutaj na dłużej, bo przygotowanych jest 16 różnych tras. Niektóre z nich są krótkie i niewymagające, inne zaś są dość wymagające i na tyle długie, że trzeba przygotować się na całodzienną wycieczkę.

Bako jest zdecydowanie najczęściej i najchętniej odwiedzanym parkiem narodowych ze wszystkich znajdujących się w Malezji. Przede wszystkim jest to miejsce wyjątkowo malownicze. Fauna i flora parku są bardzo bogate, można obejrzeć z bliska las deszczowy, z wieloma wspaniałymi wodospadami oraz strumieniami, piękne plaże, przylądki. Kolejną ciekawostką na temat parku jest to, że można tu spotkać niemal wszystkie rośliny, które występują na całej wyspie.

Park Narodowy Batang Ai jest bardzo lubianym przez turystów parkiem. Został on założony w roku 1991, jego powierzchnia wynosi 240 kilometrów kw. Park znajduje się w stanie Sarawak, na Borneo. Obejmuje swoim zasięgiem malownicze tropikalne lasy deszczowe, a także sztuczne jezioro o powierzchni 24 kilometrów kw.

Miasta Malezji

Kuala Lumpur jest stolicą Malezji, a także jej największym miastem. Znajduje się ono na Półwyspie Malajskim. Mieści się tu siedziba parlamentu oraz oficjalna rezydencja króla Malezji. Kuala Lumpur jest nie tylko gospodarczym oraz finansowym ośrodkiem kraju, ale także centrum kulturalnym.

Jedna z największych atrakcji miasta to Petronas Towers będące jednymi z największych wież na świecie. Bliźniacze wieże mają wysokość 452 metrów i połączone są ze sobą mostem na wysokości 41. oraz 42. piętra. Most ten ma długość 58 metrów. W wieżach znajduje się dom handlowy Suria KLCC. Kolejna atrakcja to Menara Kuala Lumpur będąca wieżą telewizyjną o wysokości 421 metrów, co także czyni ją jedną z najwyższych wież świata.

Bez wątpienia warto odwiedzić Lake Gardens czyli wspaniałe ogrody o powierzchni 92 hektarów. Znajdują się one niedaleko Parlamentu. Zajrzeć trzeba również do Muzeum Negara oraz do meczetu Masjid Negara. Niedaleko stolicy, około 13 kilometrów na północ można odwiedzić Jaskinie Batu. W jednej z części jaskini mieści się świątynia hinduistyczna, w innej rezerwat przyrody, który można zwiedzić z przewodnikiem.

Kota Kinabalu jest miastem na Borneo (północne wybrzeże). Warto zajrzeć tutaj między innymi z powodu Sabah Museum. Znajdziemy tu ekspozycje obrazujące historię plemion mieszkających na Borneo, obejrzymy fantastyczne eksponaty tutejszej fauny i flory. Ponadto w mieście znajduje się meczet z minaretem Jin Tunku Abduł Rahman.

Kuching również jest miastem wartym zobaczenia. Z całą pewnością powinni je odwiedzić miłośnicy kotów, bowiem znajduje się tutaj The Cat Muzeum czyli Muzeum Kotów.

Genting, położone niedaleko stolicy,jest z kolei miejscowością, która z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom gry w golfa, bowiem nie brakuje tu pól golfowych. Ponadto znajdują się tu liczne kasyna.

www.planetescape.pl - portal, który każdemu pomoże zrealizować marzenia o ucieczce do najbardziej egzotycznych miejsc na Ziemi

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2058
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 842
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 786
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1457
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 918
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1265
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 399
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 659
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 630
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 939
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 684
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 569
9
komentarze: 140 | wyświetlenia: 771
9
komentarze: 107 | wyświetlenia: 994
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 957
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska