JustPaste.it

Prace magisterskie - jak wybrać temat

Prace magisterskie powinny posiadać specyficzny temat, dostosowany do poziomu studiów oraz wybranej dyscypliny wiedzy.

Prace magisterskie powinny posiadać specyficzny temat, dostosowany do poziomu studiów oraz wybranej dyscypliny wiedzy.

 

Po pierwsze - zainteresowania

Dobre prace magisterskie to takie prace, które autorzy pisali z pasją. Tak, to naprawdę widać! Jeśli autor interesuje się jakimś zagadnieniem, automatycznie poświęca więcej czasu na czytanie literatury i testowanie praktyczne, a nierzadko pracuje na stanowisku związanym z daną dziedziną.

Nad tekstem pracy będzie trzeba spędzić bardzo wiele godzin, a często wykonać też projekt praktyczny. Dlatego bardzo ważne jest, by ta praca sprawiała satysfakcję i była ciekawa dla autora.

Po drugie - właściwy zakres

Należy wybrać odpowiedni zakres pracy, nie może być zbyt wąski, bo nie będzie o czym pisać. Zbyt szeroki temat uniemożliwi wyczerpanie zagadnienia. Najczęściej wybiera się wzajemny wpływ dwóch czynników na siebie, albo występowanie jakiegoś zjawiska na przykładzie 1-2 firm, szkół, szpitali, innych jednostek.

Po trzecie - na początku przemyśl badania lub projekt

Niektóre rzeczy bada się łatwo, np. opinie innych studentów z grupy. Do innych danych mamy dostęp utrudniony (np. opinie więźniów). Podobnie jest z projektami w pracach z przedmiotów ścisłych. Jeśli znamy jakąś technologię, łatwiej będzie użyć jej w projekcie niż uczyć się wszystkiego od początku. Z tych względów, formułując temat pracy magisterskiej, trzeba najpierw zastanowić się: czy zdołam to zbadać?/ Czy potrafię zrobić taki projekt? Dopiero później zgłaszamy temat.

Gotowce- czy warto

Często promotor zamieszcza wykaz przykładowych tematów prac. Jeśli naprawdę nie mamy szczególnych zainteresowań w jakimś kierunku lub nie umiemy sformułować tematu, warto skorzystać z takiej listy. Jednak należy brać pod uwagęwszystkie punkty opisane powyżej.