Login lub e-mail Hasło   

Wszystko o nordic walking

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.cholester.pl/blog/nordic-walking.html
Za oknem polska złota jesień, ostatnie słoneczne dni sprzyjają wszelkiej aktywności fizycznej. Możliwości jest pełno: począwszy od biegania, przez jazdę na rowerze, po pływanie.
Wyświetlenia: 1.033 Zamieszczono 07/10/2014
Za oknem polska złota jesień, ostatnie słoneczne dni sprzyjają wszelkiej aktywności fizycznej. Możliwości jest pełno: począwszy od biegania, przez jazdę na rowerze, po pływanie. Tym razem przedstawimy Wam coraz bardziej znany i popularny w naszym kraju sport – nordic walking.

Nordic walking to marsz ze specjalnymi kijkami. Swoją specyfiką przypomina narciarstwo biegowe połączone z chodem sportowym. Jest to stosunkowo młoda forma rekreacji, opisana po raz pierwszy w 1997 roku. Jest to aktywność odpowiednia dla osób w każdym wieku i o różnej kondycji. Mogą z niej korzystać także osoby o większej masie ciała. Dzięki zastosowaniu specjalnych kijków mięśnie intensywniej pracują niż przy zwykłym marszu. Ponadto kijki pomagają zachować równowagę, wspomagają wyrobienie kondycji i koordynację ruchów ciała. Nordic walking jest zaliczany do najefektywniejszych ćwiczeń aerobowych, czyli dotleniających nasz organizm. Ta forma rekreacji przyśpiesza także metabolizm oraz wzmacnia układ krążenia. Warto wiedzieć, że przy uprawianiu nordic walking nie tylko są angażowane mięśnie nóg, ale również górnych partii ciała.

KIJKITo podstawowy sprzęt, bez którego nie obejdzie się nikt, kto chce rozpocząć treningi nordic walking. Ceny profesjonalnych kijków rozpoczynają się od 20 zł i sięgają nawet 500 zł. Jednak w tym przypadku nie warto sugerować się najniższą ceną, ponieważ ten sprzęt ma być dla nas wygodny i trochę czasu nam posłużyć. Jakość wykonania jest tu bardzo istotna. Źle dobrane kijki, które uniemożliwiają sprawne wykonanie treningu, mogą powodować kontuzje i skutecznie odstraszyć Was od tej formy aktywności ruchowej. Przy zakupie kijków miejmy na uwadze także ich przeznaczenie. Wiele osób myli kije do nordic walking z trekkingowymi, z których najczęściej korzystamy podczas wypraw górskich.  Kije nordic walking mają rękojeść o kształcie dopasowującym się do ręki, dzięki czemu nie obciążają nadgarstka jak trekkingowe. Posiadają także gumowe zakończenie przypominające bucik (przydatny n płaskim podłożu). W tym pokrowcu kryje się grot kija – umożliwiający odepchnięcie od każdej powierzchni.

Kije do nordic walking muszą także być dobrane odpowiednio do wzrostu. Inaczej trening nie będzie tak efektywny, jak być powinien.

Długość kijka = 0, 68 (początkujący) lub 0, 72 (zaawansowani) x wzrost osoby (cm)

Np. długość kija dla osób o wzroście 170 cm wynosi 115 cm.
0,68 x 170 = 115,6

 

TECHNIKANauczyć się maszerować z kijkami można oglądając filmy instruktażowe, których jest wiele w Internecie. Mimo to radzimy skonsultować się z profesjonalnym trenerem, który podejdzie do każdego indywidualnie i pokaże w jak najbardziej efektywny sposób wykonywać trening z zastosowaniem odpowiedniej techniki i ułożenia kijów.


KONDYCJAJak już wspomnieliśmy we wstępie, nordic walking to forma rekreacji dla każdego. Jest to aktywność fizyczna, dzięki której możecie zadbać o sprawność, kondycję, zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić ramiona i ogólną koordynację ruchową. Marsz angażuje m.in. mięśnie ramion, klatki piersiowej, brzucha i oczywiście nóg. Tu nie liczy się wiek, bowiem dzięki kijom stawy są odciążone, zredukowany jest również nacisk na piszczele, biodra i plecy.

Podobne artykuły


95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15629
51
komentarze: 57 | wyświetlenia: 40536
35
komentarze: 39 | wyświetlenia: 6083
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 6198
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4037
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 371949
29
komentarze: 21 | wyświetlenia: 6397
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18904
24
komentarze: 36 | wyświetlenia: 1781
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7875
23
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2863
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1832
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2574
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska