JustPaste.it

Jakie ogrzewanie do garażu?

Właściwe ogrzewanie garażu nie jest sprawą życia i śmierci, ale dobrze jest mieć go dobrze ocieplonym. O czym powinniśmy wiedzieć i czego się wystrzegać podczas budowy garażu?

Właściwe ogrzewanie garażu nie jest sprawą życia i śmierci, ale dobrze jest mieć go dobrze ocieplonym. O czym powinniśmy wiedzieć i czego się wystrzegać podczas budowy garażu?

 

Garaż to miejsce, w którym w zimie czasem dopada nas niemiły obowiązek naprawy bądź regulacji auta. Wówczas to przydałoby mieć w nim odpowiednią do pracy temperatury – nie wspominając już o tym, że garaż często traktujemy jako warsztat, w którym przesiadujemy podczas długich jesiennych wieczorów, majsterkując.

 

Ocieplenie

Kwestią kluczową dla właściwego komfortu cieplnego jest kwestia odpowiedniego ocieplenia budynku. Jeśli garaż mieści się w obrębie domu mieszkalnego, nie mamy z tym większego problemu, albowiem zapewne o ociepleniu pomyśleliśmy już wcześniej. Jednak jeśli garaż jest budynkiem wolnostojącym, musimy solidnie go ocieplić. Jest to sprawa priorytetowa, bowiem złe lub niewystarczające ocieplenie poskutkuje sporymi stratami ciepła, kto wie, może nie będziemy nawet mogli odpowiednio dogrzać pomieszczenia. Więc jeśli mamy zamiar przebywać w nim regularnie, koniecznie musimy dokładnie go ocieplić. Najlepszym do tego materiałem będzie styropian. Może to być także wełna mineralna, ale wówczas musi ona być zabezpieczona materiałem paroizolacyjnym, inaczej wełna przejmie wilgoć pochodzącą z auta.

 

Dogrzewanie garażu

Dobrze ocieplony garaż będzie trzymał temperaturę powyżej zera bez żadnego dodatkowego ogrzewania. Owszem, jeśli garaż mieści się w bryle naszego domu, można go dodatkowo ogrzać grzejnikiem centralnego ogrzewania, jakkolwiek powinniśmy pamiętać o tym, że zbyt duża temperatura garażu, w którym nie ma specjalnie wydajnego systemu wentylacji, jest specjalnym zaproszeniem do rozprzestrzeniania się korozji, a tego chyba nikt sobie nie życzy.

 

Dogrzać garaż wolnostojący najlepiej przy pomocy konwektorów elektrycznych. Można również zastosować grzejniki ceramiczne. Natomiast nagrzewnice gazowe i inne grzejniki na gaz są rozwiązaniem niebezpiecznym i jeśli już koniecznie musimy stosować tego typu ogrzewanie, to tylko w połączeniu z czujkami czadu. Więcej na ten temat znajdziemy tutaj.