Login lub e-mail Hasło   

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?– kilka wskazówek

Rozpoczynasz własną działalność gospodarczą i szukasz biura rachunkowego? A może Twoja firma istnieje od dawna ale widzisz konieczność zmiany biura prowadzącego sprawy podatkowe?
Wyświetlenia: 773 Zamieszczono 10/10/2014

Wybór nie jest łatwy tym bardziej, że ich rynek w każdy polskim mieście, zarówno tym mniejszym jak i większym jest ogromny. W dzisiejszych czasach biura rachunkowe rosną jak "grzyby po deszczu". Jak więc wybrać te, któremu z pełną odpowiedzialnością powierzymy podatki i rozliczenia naszej firmy, a po latach nie będziemy ponosić konsekwencji zaniedbań i błędów?

A więc czym kierować się w wyborze rzetelnego biura rachunkowego?

Przeglądając bogatą ofertę biur rachunkowych sprawdź więc dokładnie kilka bardzo istotnych kwestii. Zapewne dla wielu ważną, a czasami nawet najważniejszą kwestią w wyborze biura rachunkowego są ceny usługi. Często to właśnie na ich podstawie podejmowana jest ostateczna decyzja. A przecież to jakość i gwarancja bezpieczeństwa powinny być pierwsze i najważniejsze, gdyż wybieranie tańszych i niepewnych biur może mieć poważne konsekwencje, za którą zapłacimy słaną cenę. Najważniejsze są więc:

Licencja Ministra Finansów

Właściciel biura,  albo przynajmniej jeden z jego pracowników pracujący w biurze rachunkowym powinien posiadać licencję, czyli potwierdzenie zdobytych kwalifikacji i umiejętności z zakresu księgowości. Najlepiej jeśli każdy z pracowników posiada taką licencję. Dokument ten musi być koniecznie wydany przez Ministra Finansów. Należy więc dokładnie sprawdzić, czy dokumenty te są prawdziwe i aktualne.

Polisa ubezpieczeniowa OC biura rachunkowego i inne dokumenty

Biuro rachunkowe powinno posiadać również ubezpieczenie OC na swoją działalność. Obok licencji to bezwzględny warunek prowadzenia usług rachunkowych. Polisa ma za zadanie ochronę Ciebie i całej Twojej firmy od niedociągnięć i błędów biura, które pociągnęłyby firmę do kar finansowych. Wykupienie polisy przez biuro świadczy więc poważnym i profesjonalnym traktowaniu swoich klientów. Obok tych dwóch dokumentów sprawdzić należy również inne nieobligatoryjne zaświadczenia i certyfikaty potwierdzające profesjonalizm firmy. Dokumentem tymi może być certyfikat rzetelności.

Warto sprawdzić czy dane biuro widnieje w Centrum Informacji Księgowej, gdyż trafiają tu tylko te firmy, które cechują się m.in. nienaganną opinią, brakiem jakichkolwiek finansowych zaległości, a jednocześnie posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i uprawnienia oraz posiadają doświadczenie w prowadzonej działalności.

Przynależność do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Stowarzyszenie to skupia specjalistów związanych z finansami i rachunkowością, dbając jednocześnie o ich wiedzę i etykę zawodową. Przynależność do tego stowarzyszenia potwierdza profesję biura rachunkowego.

Doświadczenie pracowników biura rachunkowego

Jeśli w biurze pracują osoby posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, wielkościach i typach firm oraz typach rozliczeń, jakiekolwiek wątpliwości natychmiast zostają rozwiane. Wydawać by się mogło, że im większe doświadczenie biura tym lepiej, ale nawet kilkumiesięczne istnienie na rynku nie znaczy, że nie można mu zaufać. Jeśli spełnia podstawowe warunki to z pewnością nie rozczarują nas ich usługi. Wielu jednak twierdzi, że długi straż pracy biura podnosi jego wiarygodność.

Podejście do klienta

Zwróć uwagę, czy pracownicy biura rachunkowego podchodzą indywidualnie do każdego swojego klienta. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie całej dokumentacji i rozliczeń przez jednego księgowego. Wówczas będzie znał on wszystkie Twoje sprawy i w razie potrzeby bezpośrednio się z Tobą kontaktować. Przekazywanie ważnych dokumentów z rąk do rąk może skończyć się licznymi błędami i niedociągnięciami.

Dostępność biura rachunkowego dla klientów

W wielu sytuacjach natychmiastowy kontakt z księgowym dla wielu przedsiębiorców jest konieczny. Warto więc zwrócić uwagę na możliwe formy kontaktu, formy wsparcia, a także godziny pracy. Biura rachunkowe pracujące do 16 w wielu przypadkach nie zadowolą klientów, tak samo jak konieczność dostarczania dokumentów w formie papierowej. Przy dzisiejszym rozwoju techniki o wiele wygodniejszy jest kontakt elektroniczny.

Niektóre z wymienionych wyżej kwestii dotyczących wyboru biura rachunkowego mogą wydawać się mało znaczące, jednak pamiętaj, że przy wyborze ważne są wszystkie zagadnienia. Biorąc je pod uwagę znajdziesz biuro rachunkowe zapewniające profesjonalizm i doświadczenie księgowej, z którą będziesz mógł skontaktować się w każdej chwili za pomocą różnych narzędzi.

Podobne artykuły


7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2328
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 74909
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648640
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15332
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21764
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40688
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17589
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13250
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53485
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22905
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18338
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23513
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  mowas,  27/02/2016

Artykuł bardzo dobry, lecz jak wybrać dobre biuro nie wiedząc gdzie ich szukać ?
W tym zakresie przychodzi z pomocą serwis: http://www.dobre-biuro-rachunkowe.pl
Ponad 12 tys. biur rachunkowych w całej Polsce, wystarczy odszukać swoje miasto
i przejrzeć ofertę setek biur wybierając te najlepsze, blisko siebie. Prosto wygodnie i ...  wyświetl więcej

Dobrze poszperać w necie czy popytać znajomych, ja tą drugą drogą znalazłam Como System http://www.compo-system.pl/ i jestem z ich usług zadowolona. Pracują szybko i sprawnie, do tego jest z nimi dobry kontakt, ogólnie na duży plus.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska