Login lub e-mail Hasło   

Skuteczne sposoby na zwalczanie biedronek azjatyckich

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://farby-scienne.pl/skuteczne-sposob(...)yckich/
Jak poradzić sobie z tym coraz bardziej powszechnym i uciążliwym nieproszonym gościem, który potrafi boleśnie pokąsać?
Wyświetlenia: 715 Zamieszczono 13/10/2014

Wraz z nadejściem jesieni domy w Polsce zaczyna odwiedzać nowy dla naszego kraju gość – biedronka azjatycka szukająca miejsca do przezimowania okresu gdy na dworze jest zbyt zimno oraz nie ma pożywienia. Jak poradzić sobie z tym coraz bardziej powszechnym i uciążliwym nieproszonym gościem, który potrafi boleśnie pokąsać?

Harmonia axyridis to azjatycki chrząszcz z rodziny biedronek, który w ostatnich 20 latach rozprzestrzenił się w Europie oraz obydwu amerykach. Zaobserwowano go również w Afryce, a w Polsce po raz pierwszy odnotowano jego obecność w roku 2006 w Poznaniu. Potocznie nazywa się go „harlekinem” bądź „arlekinem”. Z punktu widzenia fauny rodzimej jest to gatunek inwazyjny, bardzo żarłoczny, stosujący kanibalizm oraz inne metody niszczące pozostałe biedronki. Sytuację pogarsza fakt, iż ten gatunek nie ma naturalnych wrogów w naszym kraju – nie jedzą ich choćby ptaki, którym nie odpowiada smak chrząszcza.

Kolejnym nieprzyjemnym faktem jest to, iż dużo częściej notuje się ukąszenia ludzi przez te chrząszcze niż przez inne z biedronkowatych. Substancja która wywołuje reakcje alergiczne nosi nazwę hemolimfy (żółtej) wydzielanej przez stawy udowo-goleniowe, a konkretniej chodzi o metoksyprazyny wstrzykiwane przez gruczoły obronne w momencie zgniecenia chrząszcza lub gdy poczuje on zagrożenie. Może to spowodować reakcje alergiczne dróg oddechowych i skóry. Należy również przestrzegać zasady aby po dotknięciu omawianego insekta ręką przed umyciem nie miała ona kontaktu z oczami lub ustami.

Jak już wspomniano szuka ona ciepłych i zacisznych miejsc do przezimowania, a idealnymi dla niej punktem są ludzkie domostwa. Jesienne długodystansowe loty kończą się zwykle na poddaszach w piwnicach i garażach – wszędzie tam gdzie jest stosunkowo ciepło, przytulnie oraz nie ma zbyt wielu innych stworzeń. Jej skupiska (patrz zdjęcie) mogą składać się nawet z kilku tysięcy osobników. W środowisko naturalnym zimują w szczelinach skalnych, a w mieście zastępują je wyżej wymienione lokalizacje. Z tego powodu może być ona uciążliwa dla każdego posiadacza domu czy mieszkania.

Istnieją trzy szkoły radzenia sobie z tym problemem. Pierwsza z nich, niewymagająca żadnych nakładów finansowych, to po prostu wynoszenie chrząszczy z domu na dwór. Należy jednak pamiętać, iż najlepiej jest to robić w rękawicach ochronnych aby ograniczyć kontakt ze skórą i oczami. Ciekawym pomysłem jest również zebranie ich odkurzaczem. Pamiętaj że otwarte okno bądź drzwi i włączone światło wabi te zwierzęta. Sposobem na to jest wymiana żarówek rtęciowych na sodowe o znacznie mniejszej emisji promieni UV.

Drugą metodą jest zamontowanie w oknach siatek  o małych oczkach przeciwko owadom. Należy również uszczelnić wszelkie otwory w ścianach choćby sylikonem. Problemem może być tutaj ograniczenie wentylacji pomieszczenia, a także możliwości wyjścia z niego np. przez koty.

Ostatnia z metod, najmniej zalecana i najbardziej szkodliwa zarówno dla środowiska jak i ludzi to wszelkie substancje chemiczne służące do zwalczania tego typu chrząszczy. Osobiście nie polecam tego rozwiązania ze względu na wyniszczanie innych, pożytecznych, gatunków zwierząt a także możliwość zatrucia się przez ludzi. Stosować w ostateczności przy naprawdę uciążliwej pladze.

Którykolwiek ze sposobów wybierzesz pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji, zdrowego rozsądku, poszanowaniu środowiska i przede wszystkim swojego zdrowia.

Tekst pochodzi z: http://farby-scienne.pl/skuteczne-sposoby-na-zwalczanie-biedronek-azjatyckich/

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 1060
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1000
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 881
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 447
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 977
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1575
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 507
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142776
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 244966
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 114058
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122840
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Obserwuję te chrząszcze od jakiegoś już czasu - rzeczywiście nie pachną ciekawie. Dostały się w moim domu przez okno zewnętrzne i są uwięzione w kuchennym oknie skrzynkowym, bo wewnętrzne jest bardzo szczelne. Wynoszę je na zewnątrz, ale ciągle wracają... Już spotkałam się na fb z relacją na ich temat...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska