Login lub e-mail Hasło   

Grypa i przeziębienie – jak się zarażamy?

Wirusy grypy i przeziębienia przenoszone są na rękach osób zarażonych.
Wyświetlenia: 1.256 Zamieszczono 16/10/2014

Przeziębienie i grypa to ostre choroby wirusowe – wysoce zakaźne i zaraźliwe. W tym miejscu warto uświadomić sobie, że pojęcie „zakaźny” nie jest tożsame z pojęciem „zaraźliwy”, tak samo jak czasownik „zarazić się” nie jest synonimem czasownika „zakazić się”. Choroby zakaźne są wywołane przez drobnoustroje (wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki, itd.), zaś choroby zakaźne przenoszą się z człowieka na człowieka. Nie każda choroba zakaźna jest zaraźliwa, natomiast mówiąc o przeniesieniu choroby z jednej osoby na inną, należy stwierdzić, że doszło do zarażenia, a nie do zakażenia. Te dwa pojęcia są mylnie używane zamiennie. Są zatem choroby zakaźne i niezaraźliwe, zaś grypa i przeziębienie są jednocześnie zakaźne i zaraźliwe.

Grypa objawia się wysoką gorączką – powyżej 38 stopni Celsjusza, a często powyżej 39 stopni Celsjusza. Gorączka może być jedynym objawem. Ból mięśni, gałek ocznych, zaczerwienienie tylnej ściany gardła bez nalotów ropnych, nieżyt spojówek oczu i błony śluzowej nosa, suchy kaszel – mogą, ale nie muszą występować. Towarzyszy temu znaczne osłabienie. Przeziębienie objawia się nasilonym katarem – wyciekiem śluzowej lub wodnistej wydzieliny z nosa, zapaleniem spojówek, czasem bólem gardła. Niedrożność nosa pojawia się później, kiedy następuje migracja granulocytów obojętnochłonnych i kwasochłonnych. W przewlekłym przeziębieniu niepowikłanym zakażeniem bakteryjnym zmienia się charakter nacieku w wydzielinie z nosa – zaczynają w niej przeważać przede wszystkim limfocyty. Gdy dochodzi do zaostrzenia lub powikłania bakteryjnego – w wydzielinie pojawiają się makrofagi. Gorączka albo nie występuje, albo jest niska.
W zakażeniu wirusem lub wirusami przeziębienia, albo wirusem grypy, występują dodatkowo luźne stolce – wirusy te mają także powinowactwo do nabłonka jelitowego. U osób chorujących na WZJG często dochodzi do zaostrzenia objawów tej choroby z powodu wzrostu stężenia we krwi i śluzie cytokin prozapalnych.

Warto pamiętać, że herbata z cytryną, miód, witamina C w dużych dawkach przyjmowana doustnie, nie leczą przeziębienia ani grypy, jak również nie zapobiegają tym chorobom i nie chronią przed powikłaniami. Jedyną dość skuteczną metodą ochrony swoistej przed grypą jest szczepienie, zaś przeciwko przeziębieniu nie ma metod swoistej ochrony.

Wirusy grypy i przeziębienia przenoszą się drogą kropelkową podczas kaszlu i kichania. Jednak najczęstszym źródłem zarażenia są brudne ręce. Częste mycie rąk, przed jedzeniem, piciem, dłubaniem w nosie, oku, dotykaniem okolicy twarzy i błon śluzowych ust i nosa, znacznie ogranicza ryzyko zarażenia.

Nagminnie popełniamy następujące błędy:


Nieprawidłowo kichamy i kaszlemy – w czasie kichania czy kaszlu nie należy zasłaniać ust dłonią ręki, ale powinno się kichać lub kaszleć w przedramię. Gdy kichamy w dłoń, pozostawiamy na niej miliony wirionów (wirusów), które następnie przenosimy na drugą osobę witając się z nią, albo zostawiamy na klamce, gdy otwieramy lub zamykamy drzwi. Wirusy pozostawione na klamce z łatwością przenikają na dłoń nowego gospodarza, gdy ten za tę klamkę złapie. Należy pamiętać, żeby przy wydmuchiwaniu nosa zatkać najpierw jedną dziurkę, a po wydmuchaniu zatkać drugą dziurkę i znowu wydmuchać nos. Nie wolno wydmuchiwać nosa jednocześnie z dwóch dziurek.


Dotykamy okolicy twarzy – okolicy ust, nosa, przenosząc wirusy na błony śluzowe. Wystarczy, że podłubiemy palcem w nosie, przetrzemy sobie oko, dotkniemy palcem lub ręką ust i jesteśmy załatwieni.


Spożywamy pokarm lub pijemy dotykając jedzenia lub butelki brudnymi rękami – wystarczy odkręcić korek od butelki, żeby się napić, zostawiając wirusy na wylocie butelki. Przed spożyciem pokarmu lub płynu, będąc w podróży bez dostępu do bieżącej wody i mydła, należy posmarować ręce antybakteryjnym i antyseptycznym żelem, który dezynfekuje bez użycia wody. Takie żele można zakupić w aptece bez recepty. Zawierają one dodatkowo substancję nawilżającą skórę, dlatego nie wysuszają skóry rąk.


Nie myjemy rąk po kontakcie z pieniędzmi – na których znajdują się różne, bardzo liczne bakterie i wirusy.


Nie szczepimy się – szczepionka jest bezpieczna i chroni przed powikłaniami grypy.

Wirusem grypy zarażamy się nie tylko przez kichanie lub kaszel osoby zarażonej. Najczęściej do zarażenia dochodzi przez nieświadomie popełnianie tych samych błędów i złe nawyki. Wyćwiczenie w sobie pewnych warunkowych odruchów pozwoli zminimalizować ryzyko zakażenia i rozwoju choroby.

Nasz kanał na You  Tube:

Neti Aneti

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 1076
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1022
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 900
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 476
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1000
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1596
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 527
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142800
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245100
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 114107
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122857
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska