Login lub e-mail Hasło   

7 sposobów jak łatwiej nauczyć się phrasal verbs

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://angielskifluent.pl/blog/czasownik(...)-verbs/
Jeśli zapytałbyś native speaker angielskiego co to jest phrasal verb to zapewne odparłby ze zdziwieniem - “A what verb?”
Wyświetlenia: 5.931 Zamieszczono 20/10/2014

Phrasal verbs są tak często używane w angielskim, że trudno się obejść bez nauczenia ich. Native speaker nawet nie wie co to są phrasal verbs, chociaż często ich używa. W tym artykule podzielę się z Tobą kilkoma sposobami jak nauczyć się ich łatwiej.

7 sposobów jak łatwiej nauczyć się phrasal verbs

1. Zacznij naukę od małej listy najczęściej używanych phrasal verbs.
Nie ucz się wszystkich na raz lub zbyt wielkiej ilości. Zacznij od nauki małej listy najczęściej używanych phrasal verbs i pomin te, które są używane sporadycznie np. na początek możesz nauczyć się

Do każdego z tej listy znajdź wiele przykładów użycia.

Na początku również dobrze jest uczenie się jednego znaczenia takiego czasownika. Wybieraj znaczenie, które jest najczęściej używane. Phrasal verbs mają często wiele znaczeń, dlatego można je zapomnieć. Kiedy już je opanujesz na dobre przejdź do kolejnego znaczenia i znowu znajdź wiele przykładów zdań z jego użyciem.

Krótka lista —>jedno znaczenie —> wiele przykładów.
To sprawi, że zapamiętasz lepiej i trwalej całe konstrukcje zdaniowe i przykłady ich użycia. Kiedy będziesz chciał nauczyć się zbyt wielu na raz jest spore prawdopodobieństwo, że je pomieszasz oraz część szybko zapomnisz.

Możesz użyć tej infografiki z  na początek: lista phrasal verbs.

2. Podziel phrasal verbs na dwie grupy.
Phrasal verbs dosłowne – to takie, które tłumaczymy dosłownie. Takie szybko zrozumiesz, ponieważ ich znaczenie łatwo można wywnioskować z dwóch słów składowych. Np.czasowniki jak sit down, look around oraz fall down nie powinny ci sprawić problemu.

Phrasal verbs idiomatyczne – to takie, które nie da się przetłumaczyć dosłownie. Przykłady: get on with, show up oraz let down. Takie czasowniki mają po kilka znaczeń i najlepiej tłumaczyć je w kontekście. Ucz się na początku tylko jednego najczęstszego znaczenia tak jak w punkcie 1 powyżej.

Jeżeli jesteś już gdzie w anglojęzycznym kraju nie bój się zapytać o znaczenie takiego idiomatycznego phrasal verb osoby z krórą rozmawiasz. Zawsze wytłumaczy ci coś jeszcze raz używając innych słów.

W muzyce pop znajdziesz całe mnóstwo takich idiomatycznych phrasal verbs. Możesz czytać teksty piosenek i wywnioskować sens tekstu. W ten sposób zrozumiesz phrasal verb.

3. Ucz się phrasal verbs tematycznie.
Dobry sposób to uczenie się na zasadzie tematyczno-skojarzeniowej. Np. wybierasz phrasal verbs wake up, get up, get dressed, go to work, get home, have a shower. Uczysz się w ciągu skojarzeniowym różnych czasowników, nie tylko phrasal verbs. Możesz znaleźć przykłady użycia i ułożyć nawet historyjkę.

I usually wake up at 5am every morning.
This morning I got up at 5:30am.
I got dressed.
I went to work at 6am.
I got home at 4pm.
After work I had a shower.

Artykuł—>Mówienie po angielsku „Dress up” or „Get dressed”

4. Spersonalizuj phrasal verbs.
Używaj phrasal verbs do opisania swojego codzienengo życia używając codziennych przykładów. Jak w przykładzie powyżej układaj historyjki ze swojego życia. Tak zapamiętasz szybciej phrasal verbs, bo będzie to dla ciebie bliższe emocjolne.

5. Ucz się phrasal verbs w kontekście.

Kiedy usłyszysz lub przeczytasz phrasal verb w kontekście – online, w konwersacji, w TV, w artykule to spróbuj zrozumieć i przerobić to samo zdanie z użyciem czasownika z jednym słowem o tym samym znaczeniu.
Na przykład jak ktoś wygląda na złego i zdesperowanego “can’t put up with you anymore” to przerób to zdanie na np. odpowiadając “Oh, you can’t tolerate me anymore. I see. I better go then.”

6. Powtarzaj często już wyuczonych phrasal verbs.
Zgodnie z zasadą „use it or lose it”.
Powtórki to klucz do trwałego zapamiętania.

7. Testuj się.

Zapraszam również na mojego bloga dotyczącego nauki zwrotów angielskich --->http://angielskifluent.pl

Podobne artykuły


149
komentarze: 36 | wyświetlenia: 81573
46
komentarze: 24 | wyświetlenia: 15400
42
komentarze: 24 | wyświetlenia: 6299
41
komentarze: 140 | wyświetlenia: 6053
32
komentarze: 74 | wyświetlenia: 2148
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2763
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3833
31
komentarze: 47 | wyświetlenia: 3219
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4424
24
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5093
23
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3545
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2786
23
komentarze: 11 | wyświetlenia: 5844
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska