Login lub e-mail Hasło   

Jak skutecznie czyścić drewniane meble?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://blog-stolarski.pl/2014/10/skutecz(...)-meble/
Każdy posiadacz mebli z drewna doskonale wie, iż poza tym, że doskonale wyglądają to jeszcze dość łatwo się brudzą. Co robić aby temu zapobiec?
Wyświetlenia: 582 Zamieszczono 21/10/2014

Każdy posiadacz mebli z drewna doskonale wie, iż poza tym, że doskonale wyglądają to jeszcze dość łatwo się brudzą. Co robić aby temu zapobiec? Jak je czyścić tak, aby jeszcze bardziej nie zaszkodzić? Poniżej garść przydatnych porad.

Na początek dziesięć zasad ogólnych:

  1. Meble należy czyścić wzdłuż słojów,
  2. Woda niezbyt korzystnie działa na drewno, lepiej zastąpić ją roztworem oliwy i octu (pół na pół) naniesionym na szmatkę ze sztucznego włókna,
  3. Warto polerować meble szmatkami nasączonymi lnianym olejem, a miejsca cięzko dostępne pędzelkiem,
  4. Mieszanina octu, mąki ziemniaczanej, a także terpentyny (w proporcjach jeden na jeden na jeden) również zda egzamin,
  5. Zasadą jest szybkie osuszanie drewna po myciu i korzystanie ze szmatki z mikrofibry,
  6. Woda to największy wróg drewna, nie należy jej używać w zbyt dużych ilościach,
  7. Absolutnie wykluczone jest czyszczenie mebli rattanowych i wiklinowych czymkolwiek innym niż sprayami,
  8. Można spróbować czyszczenia za p0moca oliwki dla dzieci lub esencji z ciemnej herbaty,
  9. Zadziała również roztwór z wosku, ciepłego piwa oraz cukru pudru,
  10. Kupując spraye do czyszczenia unikaj tych, które zwierają szkodliwy dla zdrowia alkohol metylowym lub metoksyizoporpanol. Wybieraj oparte na alkoholu etylowym.

Jeśli stawiasz gorące naczynia na meblach drewnianych może to spowodować pojawienie się „odparzeń” czyli plam. Usuwanie najlepiej rozpocząć od nałożenia gęstej papki z oliwy i soli i pozostawienia jej na minimum trzy godziny.

Olej lniany wymieszany z denaturatem w proporcjach jeden do jednego aby przywrócić blask matowym meblom. Należy zwilżony wacik zawinąć w lniana ściereczkę i takim zawiniątkiem czyścić powierzchnię, której chcesz pomóc wrócić do formy.  Tak jak przy każdym innym czyszczeniu, na koniec wytrzyj drewno do sucha.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż popiół z papierosów nadaje się do czyszczenia powierzchni mebli. Należ stworzyć z niego płyn poprzez wymieszanie z oliwą i pozostawić na trzydzieści minut na plamie powstałej w skutek zalania mebla (politurowanego). Zakończenie procesu to wypolerowanie miękką ściereczką.

Meble zalane alkoholem również da się wyczyścić pod warunkiem jak najszybszego usunięcia płynu i przetarciu dłonią powierzchni – uzupełni to ubytek tłuszczu, który powstał przez kontakt z rozpuszczającym go alkoholem. Później należy w to miejsce wetrzeć olej lniany.

Plamy atramentowe to również obowiązek szybkiej reakcji – ściereczką zbierz to co się rozlało, a następnie użyj połówki cytryny lub soku z rabarbaru.  Podobnie rzecz ma się w przypadku rozlanego kleju – szybka reakcja, zanim jeszcze wyschnie zminimalizuje zabrudzenie, a uszkodzoną powierzchnię natrzyj masłem z orzeszków ziemnych lub jadalnym olejem.

Stosując się do tych rad z pewnością unikniesz przykrych niespodzianek w postaci zniszczonych mebli, które gdy były nowe, tak efektownie wyglądały. Właściwie wyczyszczona plama nie oznacza końca ich świetności!

http://blog-stolarski.pl/2014/10/skutecznie-czyscic-drewniane-meble/

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1460
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1568
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1189
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2034
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2711
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2342
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 963
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2304
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 665
10
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1131
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 788
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 522
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1356
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska