Login lub e-mail Hasło   

Spór o kształt państwa polskiego.

artykuł "Zastraszyć Kościołem". jest komentarzem do tego listu.
Wyświetlenia: 3.859 Zamieszczono 26/10/2014

List otwarty polskich naukowców

Niniejszy apel nie jest skierowany do Kościoła katolickiego (dalej: Kościoła), ale do władz państwowych.

Kościół, jak każda legalnie działająca organizacja, ma pełne prawo wyrażania swoich poglądów w rozmaitych kwestiach, zwłaszcza moralnych, oraz do podejmowania działań w celu wprowadzania w życie swych postulatów, ale w granicach obowiązującego prawa. Z tego jednak nie wynika, że owe postulaty - wszystkie i zawsze - mają być akceptowane i realizowane przez władze publiczne. Takie też jest stanowisko sporej i stale zwiększającej się liczby Polaków. Jest to wystarczający sygnał dla władz państwowych, aby ściśle przestrzegały zasady neutralności światopoglądowej państwa zagwarantowanej w Konstytucji RP.

Władze RP są nadmiernie uległe wobec roszczeń Kościoła w sprawach finansowych, edukacyjnych, blokowania inicjatyw legislacyjnych w tzw. gorących materiach prawnych i społecznych (np. związki partnerskie, przemoc w rodzinie) czy demonstracyjnego eksponowania symboli religijnych w instytucjach publicznych. Postawa ta nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia. Bywa, że uroczystości o charakterze państwowym mają przede wszystkim charakter religijny, a władze publiczne stają się dodatkiem do hierarchów kościelnych występujących w roli rzeczywistych gospodarzy. Prowadzi to do degradacji państwa i obniżenia jego prestiżu w skali krajowej, a nawet międzynarodowej.

Spotykamy się także z działaniami przedstawicieli Kościoła o charakterze bliskim kolizji z prawem lub przekraczającym tę barierę w postaci wzywania do naruszania prawa, gróźb pod adresem osób rezygnujących z katechezy w szkole, zmuszania uczniów do uczestniczenia w obrzędach religijnych, domagania się przez szkoły ujawniania przez rodziców lub uczniów swojego światopoglądu, obrażania ludzi niewierzących w publicznych wypowiedziach duchownych czy nawet deprecjonowania najwyższych przedstawicieli władz państwowych.

Częste przypadki bezczynności organów RP wobec tego rodzaju zaszłości mają bardzo negatywny skutek dla spójności społecznej i winny być zastąpione działaniami mającymi na celu pełne urzeczywistnienie ustrojowych podstaw państwa polskiego i jego porządku prawnego, tak jak tego wymaga konstytucja i inne ustawy.

SYGNATARIUSZAMI POWYŻSZEGO APELU SĄ PROFESOROWIE:


Jerzy Brzeziński (psycholog)
Dariusz Doliński (psycholog)
Ewa Łętowska (prawnik)
Edward Nęcka (psycholog)
Stanisław Obirek (polonista)
Henryk Olszewski (prawnik)
Wiktor Osiatyński (prawnik)
Janusz Reykowski (psycholog)
Henryk Samsonowicz (historyk)
Jan Strelau (psycholog)
Jerzy Szacki (socjolog)
Andrzej Walicki (filozof)
Bogdan Wojciszke (psycholog)
Jan Woleński (filozof)
Mirosław Wyrzykowski (prawnik)

Podobne artykuły


131
komentarze: 65 | wyświetlenia: 45651
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 110370
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 28016
88
komentarze: 68 | wyświetlenia: 46307
58
komentarze: 37 | wyświetlenia: 12159
52
komentarze: 21 | wyświetlenia: 17070
43
komentarze: 21 | wyświetlenia: 17466
43
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6724
43
komentarze: 58 | wyświetlenia: 5406
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6690
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3485
31
komentarze: 83 | wyświetlenia: 4812
27
komentarze: 68 | wyświetlenia: 5153
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2580
 
Autor
Dodał do zasobów: Hamilton
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  26/10/2014
  Hamilton,  27/10/2014

@swistak: ten list jest w twoim interesie. Może wreszcie zaczniesz rozróżniać biskupa od Boga. I bez znaczenia jest, czy to biskup Rzymu.

  Robert M.,  26/10/2014

Tym bardziej, że jest jeszcze inna podstawa prawna do zaprowadzenia porządku. Jak wiadomo, kler mnieni się być sługami p.Boga. Chcą nauczać o jego istnieniu i o prawach, które jakoby miał dać ludziom. Z tego też powodu, żądają od państwa środków na finansowanie swojej działalności. Jednak jest pewien szkopuł. Jest nim Kodeks Cywilny. Zapisano w nim, co następuje:

Art. 6. Ciężar udowodnieni

...  wyświetl więcej

KK w swoim historycznym wzroscie przypomina prawa C.N. Parkinsona (1909-1993) opisujace
monstrualny i bezsensowny rozwoj biurokracji.
W jednym z tych praw Parkinson przewidzial, ze brytyjska marynarka bedzie miala wiecej admiralow niz statkow wojennych. W innym opisal realny przypadek zlikwidowania przedsiebiorstwa w ktorym pozostawiono
3 osoby, aby dokonaly konieczne prace p ...  wyświetl więcej

  mojra  (www),  27/10/2014

@mojra: Belkot przypominajacy zart w ktorym osobnik typu mojra dzwoni do lekarza i mowi:
Doktorze wszyscy wokol mnie zwariowli !
Doktor pyta; w jaki sposob odzwierciedla sie to zwariowanie; widza oni rozowe slonie, latajace fortepiany,
myszy wielkosci bawola, czy czarownice latajace na miotlach ??
Mojra odpowiada; no wlasnie dktorze pelno tu tego wszystkiego, jak pan mo ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  27/10/2014

@mojra: w tekście tego listu nie ma żadnego słowa o Bogu. Chyba, że dla ciebie hierarchowie KK są BOGAMI. Jeśli tak, to osiągnęli swój cel.

  swistak  (www),  28/10/2014

@swistak: Obserwujac swiat i ludzkie dzialania odnosi sie raczej wrazenie, ze dzieki "optrznosci boskiej"
wszystko co bylo dobre wychodzi na zle !!

Historia uczy, że wszelkie ruchy religijne oparte na dogmacie wiary hamowały i opóźniały rozwój nauki i potęp cywilizacji. Jak się ma świętość Kościoła do jego roli w siłowej, często krwawej ewangelizacji. Wiara ludzi w inteligentny projekt jest wykorzystywana przez religijne korporacje do manipulacji społeczeństwem.

Ciekawe rzeczy się można dowiedzieć... Gdzie to niby ksiadz grozi za rezygnacje z katechezy ? Ja i moje dzieci do kosciola nie chodzimy i ksiedza nie widuje, nikt mi ani moim dzieciom niczym nie groził.

@huberto: Tu się mówi o sprawach ogólnych, a nie o osobistych sprawach Pana Humberto. Przykład, szczególnie odosobniony, nie jest dowodem, nie jest nawet argumentrm.

  Zeus89  (www),  30/10/2014

Jak zwykle spina jak temat dotyczy kościoła i księży, ehhhhh.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska