Login lub e-mail Hasło   

Film, który zniszczył gender studies w Norwegii (wideo)

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.sloworegionu.pl/index.php?opt(...)=1:news
Film na Rebelyi w ciągu paru dni osiągnął prawie 15000 wejść. Spróbujmy razem tę oglądalność znacznie zwiększyć.
Wyświetlenia: 6.417 Zamieszczono 28/10/2014

Harald Eia to komik rozpoznawalny w Norwegii. Nikt go nie brał na poważnie, gdy zaczynał poważną serię filmów dokumentalnych "Hjernvask", w tłumaczeniu wymowne: "Pranie mózgów" (ang. "Brainwash"). Przez cały czas trwania zdjęć w Norwegii i zadawania pytań tamtejszym naukowcom z różnych dziedzin pozował na laika, który oczekuje obalenia mitów na temat płci, rasy czy homoseksualizmu. Wypowiedzi naukowców, filozofów, dziennikarzy, osób publicznych nagrywał. Następnie udał się z nimi do czołowych światowych badaczy na uniwersytetach brytyjskich i amerykańskich z dziedzin psychologii ewolucyjnej, genetyki behawioralnej i biologii.

Tam zadawał te same pytania, otrzymując zgoła odmienne odpowiedzi. Następnie pokazywał naukowcom nagrania ich kolegów norweskich. Reakcje były podobne: szok, niedowierzanie, uśmiechy. Również wypowiedzi tych specjalistów Harald Eia nagrał i następnie zabrał do kraju, dokonując konfrontacji. Reakcje norweskich "specjalistów" polegały chórem na zaprzeczeniu, odrzuceniu, dezawuowaniu, ośmieszaniu, oskarżeniami o rasizm i szerzenie patriarchatu oraz powielanie własnych kulturowych uprzedzeń. Jednak Harald Eia miał jeszcze jednego asa w rękawie. Otóż nie był laikiem. Był socjologiem który przez parę lat pracował w Norwegii naukowo, a dopiero potem zajął się pracą komika. Jednak cały czas studiował na boku, trzymał rękę na pulsie. Stopniowo jego zainteresowania zaczęły dryfować na pola takie jak biologia, genetyka i psychologia ewolucyjna właśnie. Nie było więc przypadkiem, że dobrał takich, a nie innych specjalistów ze świata. Wiedział już, ile warta jest norweska nauka, gdyż sam się o tym na własnej skórze przekonał.
Zaczął więc przypierać rozmówców do ściany nieustępliwymi pytaniami.

Jeśli faktycznie nie ma różnic między płciami, to jak wytłumaczyć brak kultur odmiennie traktujących kobiety? Dlaczego kobiety mają inny stosunek do seksu bez względu na kulturę? Jeśli płeć jest kulturowa, to dlaczego androgyni twierdzą, że od zawsze czuli się chłopcem lub dziewczynką? Skoro Norwegia jest takim rajem równości płci, to dlaczego 90% inżynierów to mężczyźni a 90% pielęgniarek to kobiety? Dlaczego w Indiach, kraju wielkich nierówności względem myślenia o roli kobiet więcej tychże kobiet idzie studiować przedmioty ścisłe niż w Norwegii? Nie dawał się zbyć z pantałyku. Przyparci do muru "specjaliści" plątali się, próbując wymigać od odpowiedzi, dominującym stwierdzeniem było "to nie jest interesujące" oraz "to nie ma znaczenia", ostatecznie jednak byli przyszpilani: jaki jest pana/pani naukowa podstawa twierdzeń? Wtedy prawda wychodziła na jaw. "Moje podstawy są nie tyle naukowe, co teoretyczne" oraz "nauki humanistyczne powinny kwestionować utarte pojmowanie biologiczne"...
Sednem każdego niemal 40-minutowego filmu była właśnie sesja przyszpilania. Gdyby zrealizowano je w Polsce, zapewne szybko znalazłyby się na Youtube pod tagiem "masakruje" bo w istocie była to absolutna masakra poglądów lansowanych przez gender studies, obnażająca ich kompletny brak podstaw naukowych, ignorancję, butę i zupełny brak zdolności krytycznego myślenia sparowany z zwichrowaniem ideologicznym. Wiele wypowiedzi rzekomych specjalistów norweskich są wręcz szokujące. Na przykład zupełnie poważnie twierdzą, że orientacja seksualna to kwestia wyboru którego można dokonać w każdej chwili, jeśli się chce. Jeden z "naukowców", sam homoseksualista, z kamienną twarzą dowodził, że wybrał taki styl życia, ponieważ był zawsze indywidualistą (sic! ) a żonaci mężczyźni chcący uciec z związku stają się homoseksualistami (sic!!!). Cała reszta niemalże słowo w słowo powtarzała te same krańcowe brednie, ku oszołomieniu biologów i genetyków, wśród których Harald specjalnie również przepytał trzech homoseksualistów.

Swoistym smaczkiem jest, że Harald Eia nie wytypował byle jakich ludzi, ale tych, którzy udzielają się aktywnie w norweskim życiu publicznym, mają od dawna wpływ na norweskie władze, projektując przeróżne polityki i programy, lub wręcz są w administracji. Rozczulająca jest scena gdy jedna z urzędniczek rozkłada ręce, nie potrafiąc wytłumaczyć dlaczego kobiety nie chcą być inżynierami, nazywając to paradoksem. Tymczasem to, co jest paradoksem jest kompletnie prozaicznym faktem dla wszystkich innych naukowców na całym świecie. Tylko że różnica między nimi a tymi norweskimi od gender polega na tym, że opierali się oni na faktycznych danych i z nich wyciągali wnioski, nie zaś tworzyli najpierw teorie a potem próbowali do niej szukać dowodów. W pewnym momencie część z przepytywanych norwegów wręcz mówi, że podstawą ich twierdzeń jest to, że po prostu tak twierdzą, właściwie otwartym tekstem przyznając, że nie mają dowodów i cały powód jest ideologiczny.

Już pierwszy film wywołał burzę, zaś niespodziewanym skutkiem siedmioczęściowej serii było zamknięcie Nordyckiego Instytutu Gender Studies na Uniwersytecie Oslo, finansowanego przez państwo. Publicznie zdyskredytowano bowiem tą "dziedzinę", wykazując że jest to po prostu zachodni przypadek łysenkoizmu. Nie oznacza to, że ludzie, którzy głosili te idiotyzmy zostali odsunięci kompletnie. Ale stracili finansowanie i absolutny posłuch społeczny. Norwegowie po raz pierwszy od dziesięcioleci zaczynają otwarcie mówić o rzeczach, które dla reszty świata były oczywiste. Okazuje się, że w postępowym raju królował ciemnogród.

Warto zwrócić uwagę, że emisja filmów miała miejsce w 2010 roku, a zamknięcie instytutu w 2011. Jednak oprócz kilku wzmianek w internecie na niszowych stronach, nie ma po tym zdarzeniu śladu. Tymczasem gender studies są lansowane w całej Europie, idą za nimi potężne państwowe granty, wkraczają do Polski. Nikt otwarcie o nich nie mówi, że jest to pseudonauka. Wywodzi się ona bezpośrednio z zdyskredytowanych teorii feminizmu - tzw. teorii patriarchatu, która niczym spiskowa teoria dziejów tłumaczy ludzką historię jako uniwersalną opresję mężczyzn nad kobietami, od razu zastrzegając, że opresja ta wpaja przeświadczenie że odmienne traktowanie kobiet i mężczyzn jest podyktowane "rzekomo" obiektywnymi różnicami biologicznymi - więc z góry wykluczona jest możliwość falsyfikacji. Tym samym jest to zaprzeczeniem jednej z podstawowych zasad metody naukowej. Gender bezpośrednio wyewoluowało właśnie z podobnych bzdur.
Porównania jakie się nasuwają dla gender studies to łysenkoizm czy kreacjonizm. Polakom jednak bardziej chyba będzie się on kojarzył z marksizmem-leninizmem i jego umysłowymi potworkami oraz eugeniką-również rzekomo będącymi "naukowymi" a w istocie narzędziami ideologicznymi do tępienia przeciwników politycznych.

Warto rozważyć, czy nie należałoby zamknąć wszystkich gender studies w ogóle, a badania nad płcią oddać właściwym naukowcom, nie zaś ekspertom od filozofii, kultury i literatury. Psychologia ewolucyjna, genetyka, biologia, neurologia - to są nauki podstawowe których znajomością powinien wpierw się wykazać przyszły badacz płci. I dopiero z tej pozycji może on szukać wzorów w kulturze.

link do filmu http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5oGL7njQwrg

 

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 792
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1346
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1094
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 625
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1222
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1242
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 652
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1057
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1351
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 347
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 725
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 348
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

Bardzo dobry tekst. Film widziałem, jest na YouTube w wersji Polskiej, też dobry, daje do myślenia. I puenta jest dobra, wara państwu od propagowania idei to powinni badać naukowcy i to nie w organizacjach stworzonych przez urzędy. W Niemczech tak partyjniacy doszli do wniosku o wyższości ras, znaczy jednej i innych niższych i oczywiście stworzyli odpowiednie organizacje do tego i zaczęli to propagować, już jako naukowe podejście.

  alama,  28/09/2015

@Janusz Nitkiewicz:

Kochani, plec kulturowa, a plec biologiczna to dwie rozne rzeczy.
Plec kulturow-spoleczna jak najbardziej istnieje, tu polecam chocby niektore badnia/ testy.
Dla znajacych angielski 13 minuta filmu :
https://www.youtube.com/watch?(...)wy_5GlU

Poza tym plec biologicz

...  wyświetl więcej

Podpisałbym się pod tym artykułem dwiema rękami i zagłosował, gdyby nie to zdanie:
"Porównania jakie się nasuwają dla gender studies to łysenkoizm czy kreacjonizm."
Chrześcijanin, który porównuje kreacjonizm do gender? - Nie rozumiem tego.

  oculus,  28/10/2014

Jak Świstak przestaje bredzić o bogu, to nawet ja jestem nim zachwycony. Brawo za ten art. Gender to gówno....

  swistak  (www),  28/10/2014

@oculus: bredzą głownie ci, u których rozum pastwi i znęca się nad dusza! Proś sercem o łaskę wiary, a uzyskasz pokój i wolność, od porządliwosci ciala i zmysłów, które zniewalają duszę / swiadomość / wszystkich ignorantów duchowych

@oculus: Gender to gówno....brawo oculusie, widać jak bardzo schematycznie myślisz-reprezentujący odwagę, siłę, rozum- oculus i beznadziejnie emocjonalną, zajmującą się sprzątaniem oculusowych odchodów- oculusową

  oculus,  28/10/2014

@Krzysztof Mrozowski: Idź po skierowanie do psychiatry...

@oculus: Och, oculusie, być może źle odczytałem twoje spostrzeżenia na temat Gender, ale żeby zaraz do psychiatry......:)

  oculus,  28/10/2014

@Krzysztof Mrozowski: mrozowski, tam jest twoje miejsce w zakładzie dla pomyleńców....

@oculus: wolę być określony pomyleńcem niż radykalnie tradycyjnym moralistą z obleśną hipokryzją.

@Krzysztof Mrozowski: widzisz, nawet nie wiesz co mówisz, dobrze cie określiłem, ja nie jestem hipokrytą, mówię jak jest.....

@oculus: Każdy jest określany tak jak widzą go inni. Dla ciebie jestem pomyleńcem, dla mnie jesteś hipokrytą i nic nie pomoże, że będziemy temu zaprzeczać ( ja nie jestem.....)

@Krzysztof Mrozowski: możesz to samo zrobić w stosunku do mnie...http://synonim.net/synonim/pomyleniec

@oculus: "[...] mówię jak jest..."

Złudzenie. Mówisz jedynie to, co CI SIĘ WYDAJE, że jest jak jest.
Wszyscy tak mają, ale tylko niektórzy mówią PRAWDĘ.

  oculus,  29/10/2014

@Michał Aleksy Mentrak: Prorok ateistów na eiobie się zjawił, by ratować sytuację już przegraną. Ja mieszkam w Norwegii i mnie to cieszy, że tego gówna tu już nie finansują....

No, i gdzie wszyscy lewaccy krzykacze? Znamienne, że jak im pokazać fakty oparte na naukowych podstawach, to zamykają gęby i nie maja nic do powiedzenia. Tak się powinno obnażać nie tylko ideologię gender, ale też wszystkie antyludzkie systemy jak socjalizm z jednej strony i fundamentalizm religijny z drugiej itp

  oculus,  29/10/2014

@Bartłomiej Marcinkiewicz: Masz tu dwóch najważniejszych....orła i reszkę tej fałszywej monety, którą płaci się ogłupiałym ludziom, by trzymać ich w ciemnocie. Świetny komentarz...:)

To pewnie dobije moich tu oponentów....http://www.wykop.pl/ramka/2220(...)polsce/

  Negev,  30/10/2014

@oculus: Przeczytałem artykuł i by głębiej przyjrzeć się problemowi zaglądnąłem do zalinkowanego tam raportu Ordo Iuris. Zaglądnąłem także na stronę tej organizacji. Jej główne cele, brzmią bardzo znajomo :
- prawna ochrona niewinnego życia ludzkiego na wszystkich etapach jego rozwoju,
- poszanowanie małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa ...  wyświetl więcej

  oculus,  30/10/2014

@Negev: Trzeba mieszkać w danym kraju, by powiedzieć coś na każdy temat. Znam dobrze Skandynawię a w Norwegii mieszkam na stałe. Otóż tutaj panuje prohibicja ale problem alkoholowy jest większy niż w Polsce. Oni tutaj upijają się w domu i tego na ulicy nie widać. Wprowadzony tutaj gender poczynił takie spustoszenie, że nawet gdy przestał być on finansowany przez państwo, to jednak pozostawił on ta ...  wyświetl więcej

  Negev,  30/10/2014

@oculus: Dobrze, że poruszyłeś ten temat, chociaż zupełnie nie związany z tym co napisałem. Odniosłem się jedynie do stronniczego, moim zdaniem artykułu, który podałeś. Pierwotnie chciałem skomentować szerzej cały artykuł o filmie ale poprzestanę na następujących kilku zdaniach. Poruszony nim poszperałem trochę w necie i znalazłem krytykę filmu Eia. Niestety trudno się jej poddaje właśnie ze wzglę ...  wyświetl więcej

  oculus,  30/10/2014

@Negev: Nie jest jeszcze w Norwegii tak tragicznie jak w Unii. Młodzież co prawda bawi się co roku, przy zdawaniu matur, na stacjach paliwowych do samego rana, pijąc alkohol i paląc papierosy przy dystrybutorach. Wiadomo prohibicja, alkohol drogi i trudno dostępny, wiec piją często samogon. Nie ma jednak przy tym większych bójek czy niszczenia mienia. Przez ten gender i bezstresowe chowanie młodzi ...  wyświetl więcej

  Negev,  31/10/2014

@oculus: Obawiam się, że mylisz gender studies z wychowaniem bezstresowym. To dwie zupełnie różne rzeczy. Dziwne bo sam je wymieniasz jako przyczynę ale wrzucasz obydwie do jednego worka. Opisywane przez Ciebie zachowania nie są konsekwencją stosowania w wychowaniu zasad wypracowanych przez badania nad płcią społeczno-kulturową (w odróżnieniu od płci genetycznej). Nie wiem jaki przykład by tu poda ...  wyświetl więcej

  oculus,  31/10/2014

@Negev: Nic nie mylę i przestań się wymądrzać, każdy wie, że gender to gówno. Bezstresowe chowanie dzieci i młodzieży, powoduje tutaj, że zostawiono młodzież samej sobie. Nie można nikogo tutaj skarcić, czy zwrócić nawet uwagi na złe zachowanie.

  Negev,  31/10/2014

@oculus: "każdy wie"? No może i masz rację, ale po co w takim razie ten film i artykuł jeśli każdy wie to nie trzeba nikogo przekonywać, prawda? Poza tym powtarzam, że niezależnie czy gender to "gówno" czy nie to Twoje słowa nie są żadną argumentacją bowiem nie odnoszą się do gender.

  oculus,  31/10/2014

@Negev: W takim razie jeśli masz synka, to kup mu w prezencie sukienkę albo lalkę barbie a jeśli córeczkę to pistolet i czołg Rudy....Teraz Ci pasi....:)

  Negev,  01/11/2014

@oculus: Teraz rozumiem dlaczego dla Ciebie "gender to gówno". No ale z tą córeczką trafiłeś w 10. Moja dobrze strzela.

@Negev: Moja też strzela, ale z łuku. Gender to gówno dla naszego eiobowego moralisty- gdyż jego wiedza na ten temat sięga poziomu szamba. każdy dla , którego Gender Studies wydaje się ideologią będzie tak uważał. Ideologia gender jest abstrakcją, błędnym skojarzeniem, a jak wiadomo z każdej teorii można zrobić ideologię. już dzisiaj mamy wymierne korzyści z Gender Studies - bo np dowiedzieliśmy s ...  wyświetl więcej

@Negev: Piszesz; "Nie wniósł jednak wiele do dyskusji nad kwestią zasadniczą, tzn czy płeć zdeterminowana jest tylko genetycznie czy tylko społecznie. Zapewne, tak jak w w większości spornych kwestii prawda leży gdzieś po środku."
No nie wiem, o jaki "środek" by mogło tu chodzić. Dzieci rodzą się albo z cipkami, albo z ptaszkami, i na to nic nie można poradzić, a też ,na całym świecie - bez ...  wyświetl więcej

  Senanque  (www),  02/12/2014

@Wiesław Henryk Lipski: Otóż ja jestem kobietą, na dowód czego mogę Ci przedstawić świadectwo urodzenia dzieci:) i to bardzo kobiecą kobietą (no co już musi Ci wystarczyć moje słowo:). A jednak zdecydowanie wolę słyszeć, że jestem dzielna i mądra, niż piękna i seksowna. I co Ty na to?

  oculus,  30/10/2014

Jak by się tu zjawili jeszcze jacyś genderowcy, to proszę, mam tu ich liderkę....http://www.wykop.pl/ramka/2220(...)prawda/

  Redskip.pl  (www),  04/11/2014

Film oglądałem juz kilka miesięcy temu... bardzo dobry materiał.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że takiej Szczuki, nie przekonujesz argumentami logicznymi... one mają swoje wydaje mi się i uważają to za najświętszą prawdę.
Mam jednak nadzieje, że część osób, która obejrzy ten materiał, zrozumie w czym problem.

  dudak  (www),  05/11/2014

Siła mediów. I bezsiła ludu wierzącego mediom.

Jestem normalnym samcem i to całe gender i wszystkie szczuki mam w dupie. Jako taki ludzki samiec potrzebuję samicy i obojętnie mi jest czy ona wali młotem, jest garkotłukiem, gra na harfie czy przekłada różaniec. Przyroda to wszystko ładnie reguluje i wystarczy uznać jej wyższość i nadrzędność. W konsekwencji takiej prawdy wszystko idzie gładko. To ona (samica) decyduje dać dupy, czy................. To by było na tyle.

  Senanque  (www),  02/12/2014

@jurek1949 : między byciem normalnym samcem, a prymitywnym samcem jest pewna delikatna różnica... :)

  alama,  28/09/2015

@jurek1949 :

Jako "samiec" nie stanowisz zbyt wielkiej wartosci z punktu widzenia ewolucji bilogicznej:
Cytowany przeze mnie uprzednio prof. Ventulani:

"Poza tym kobiety są ważniejsze z punktu widzenia przetrwania gatunku. Jeśli zginie 80 procent mężczyzn z grupy, to pozostałe 20 procent będzie w stanie zapłodnić wszystkie samice, tym bardziej, że mężczyźni do monogamistów r

...  wyświetl więcej

Uważam, że to ważny i potrzebny artykuł, bo, jak ktoś tu już rzekł: gender, to gówno - podobnie zresztą tak samo, jak prymitywny seksizm. Świat coraz szybciej kretynieje.

Tak, oglądałam ten film, jest bardzo ciekawy i dowodzi, że jest jeszcze wiele do przebadania.

Film jest bez znaczenia. Gender jest był i będzie. Wszelkie inne dywagacje to pierdoły. A że wyciągane w różnym momencie dla organizacji/frakcji zaangażowanych to już inna sprawa. :-)

  alama,  28/09/2015

Kochani, plec kulturowa, a plec biologiczna to dwie rozne rzeczy.
Plec kulturow-spoleczna jak najbardziej istnieje, tu polecam chocby niektore badnia/ testy.
Dla znajacych angielski 13 minuta filmu :
https://www.youtube.com/watch?(...)wy_5GlU

Poza tym plec biologiczna kobiety i mezczyzny oczyw

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska