JustPaste.it

Nie tylko Enigma

...

Polscy matematycy byli najlepsi na świecie.

I najlepszymi kryptologami są nadal.

W latach 30-tych XX wieku rozpracowali niemiecką maszynę szyfrującą Enigmę. Informacje o metodzie matematycznej stosowanej do deszyfracji komunikatów Enigmy Brytyjczycy uzyskali od polskiego wywiadu wojskowego. Polską metodę udoskonalił zespół kierowany przez brytyjskiego matematyka Alana Turinga.

 Dlatego podczas II Wojny Światowej Brytyjczycy mogli przechwytywać wszystkie niemieckie tajne komunikaty i wojskowe rozkazy.

 


Deszyfracja komunikatów Enigmy nie była jedynym osiągnięciem polskich matematyków w latach 40-tych XX wieku.

 Polscy matematycy opracowali nowatorską metodę przekazywania z Londynu do Polski zaszyfrowanych instrukcji dla Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz innych jednostek podległych rządowi w Londynie.

 Zaraz na początku okupacji Niemcy konfiskowali odbiorniki radiowe należące do Polaków. Nie wszystkie odbiorniki udało im się skonfiskować. Nadawane z Londynu audycje w języku polskim były odbierane i były materiałem wykorzystywanym przez konspiracyjną prasę wydawaną w Polsce.

 


Audycje z Londynu zawierały informacje polityczne i informacje z frontów. Szczególnie informacje niekorzystne dla Niemców, niedopuszczane przez hitlerowską cenzurę do niemieckiej prasy i wydawanych podczas okupacji gadzinówek w języku polskim.

 Było też trochę polskiej muzyki i …

… dla „odprężenia” ciekawostki. Głównie „informacje” z londyńskiego ZOO.

 


Właśnie w tych informacjach z ZOO zaszyfrowane były rozkazy dla Armii Krajowej.

 W tamtym czasie był to dla wroga szyfr nie do złamania.


Szyfr zoologiczny stosowany w audycjach BBC dla okupowanej Polski nazywano Szyfrem Marabuta.

 


Podczas zimnej wojny zaczęto szyfrować w inny sposób.

 Komunikaty dla szpiegów ukazywały się w prasie. Można było je odczytać znając klucz. Np. co 12-ste słowo, co 30- litera, albo stosowano klucz według bardziej skomplikowanego wzoru.

 Ten rodzaj szyfrów miał najważniejszą wspólną zaletę z Szyfrem Marabuta.

 


Informacje dla szpiegów ukazywały się w najbardziej poczytnych gazetach. Gazetach o najwyższych nakładach. Podejrzewać można było każdego, czyli nikogo.

 Nawet zidentyfikowanie treści przekazu nie umożliwiało automatycznej identyfikacji odbiorcy tego przekazu.

 

Rozwój techniki komputerowej spowodował, że już w latach 70-tych szyfrowanie tą metodą stało się ryzykowne, a z czasem stało się pozbawione sensu. Dziś komputery z łatwością dokonają deszyfracji. Znajdą każdy tekst ukryty tą metodą.

 


Trzeba było powrócić do starych metod.

Jedną z tych, które wróciły do łask, jest Szyfr Marabuta.

Bardzo popularna jest także jego odmiana w postaci szyfrowania na prognozie pogody.

 Ta metoda niekoniecznie jest związana z podawaniem fałszywych prognoz: - Np. - każde z czterech podanych poniżej sformułowań - „wiatr wschodni”, „wiatr ze wschodu”, „wiatry wschodnie”, „wiatry z kierunków wschodnich” może mieć dla wtajemniczonego zupełnie różne znaczenie.

Jednak kiedy nagle w środku lata „dowiadujemy”, że jutro będzie minus 40 stopni, to oznacza z całą pewnością alarm dla wszelkiego rodzaju agentów, nawet wtedy gdy za chwilę pogodynka bardzo przeprosi za przejęzyczenie.

 

 Niestety dla szyfrantów.

Takie metody są już dziś dobrze rozpracowane przez ekspertów od deszyfracji i w chwili obecnej nie istnieje żaden sposób szyfrowania, który gwarantowałby zachowania tajemnicy.

 


A polscy matematycy nadal są w tej dziedzinie najlepszymi z najlepszych.

 

Pozdr.

 

Przeczytaj: >>> Technika nowej wojny

 

Adam Jezierski

 

...