JustPaste.it

Dekada sukcesu – 10 lat istnienia Danish Malting Group Polska

Będąca częścią Grupy Carlsberga, DMGP świętuje właśnie dziesięć lat istnienia.

Dekadę temu nikt nawet nie marzył o tym, by jęczmień z małych słodowni w Strzegomiu i Sierpcu eksportować do prawie 30 krajów świata na czterech kontynentach. Dziś właściciel obu zakładów, Danish Malting Group Polska, to jeden z największych dostawców słodu, o dominującej pozycji na rynku. Będąca częścią Grupy Carlsberga, DMGP świętuje właśnie dziesięć lat istnienia.

Zaczęło się w Sierpcu

DMGP powstała dziesięć lat temu, w wyniku przekształceń własnościowych Słodowni Browaru Kasztelan, należącego do Carlsberg Polska. Odsprzedając ją Danish Malting Group A/S, międzynarodowa Grupa dała początek istnienia Danish Malting Group Polska - spółce, która przejęła i zaczęła udoskonalać dawną słodownię browaru Kasztelan. Niedługo później DMGP kupiła także zabytkową, choć technicznie niesprawną słodownię strzegomską. Dysponując zakładami w Sierpcu oraz Strzegomiu, firma rozpoczęła długi i pracochłonny proces rewitalizacji swoich zakładów. Dziś Danish Malting Group Polska to dwie nowoczesne, wysoce wyspecjalizowane słodownie produkujące razem 100 000 ton słodu i 30 000 ton jęczmienia obłuszczonego.

Dekada zmian

Oczywiście zmiana struktury własności była tylko początkiem przemian w obu zakładach. W ciągu dekady DMGP wydało na inwestycje w swoich słodowniach 72 miliony złotych. 42 miliony z tej sumy stanowiły wydatki inwestycyjne w samym tylko Strzegomiu.

Nowoczesne instalacje odzysku ciepła, nowe rozdzielnie elektryczne, zmodernizowane linie przyjęcia i czyszczenia surowca to tylko niektóre z inwestycji, którymi dziś może pochwalić się DMGP w swoich słodowniach. Dzięki wprowadzonym w Strzegomiu usprawnieniom, słodownia ta jest dziś jednym najbardziej wyspecjalizowanych zakładów produkcji słodu na świecie. Zmianom uległy rzecz jasna nie tylko same słodownie, ale również model zarządzania nimi. Stawiając na bezpośrednie kontakty z rolnikami, DMGP wyeliminowało niepotrzebnych pośredników na drodze między producentami jęczmienia a słodownią, zyskując w zamian całkowitą kontrolę nad jakością skupowanego surowca. Dostawcom jęczmienia zaoferowano także kompleksowe wsparcie w postaci dostaw materiału siewnego i logistyki.

Polski słód na krańcach świata

Dekada istnienia Danish Malting Group Polska to także istotne zmiany w sprzedaży samego słodu. „Dziesięć lat temu odbiorcami słodu z DMG były wyłącznie zakłady na terenie kraju – mówi Marcin Siemion, Prezes Grupy – dziś jesteśmy jednym z czołowych dostawców słodu dla Polskich browarów i piwowarów domowych.” Jednak słodownie zaopatrują nie tylko rynek krajowy.

Odbiorcami naszego rodzimego jęczmienia przetworzonego w słód są także, między innymi Niemcy, Brytyjczycy, Francuzi i Duńczycy. Słód z zakładów w Strzegomiu i Sierpcu dociera nie tylko do większości krajów Europy, ale także do dalekiej Malezji, Kambodży, Nepalu, na Sri Lankę i Dominikanę. Dzięki swojej polityce biznesowej, DMGP z roku na rok systematycznie zwiększa sprzedaż słodów palonych i karmelowych, surowców niezbędnych przy produkcji, m.in. ciemnych piw.

Po tak udanej dekadzie w DMGP nie brak więc powodów do zadowolenia. Nieoczekiwany prezent sprawiła jubilatom także sama przyroda. Rok 2014 rok przyniósł bowiem rekordowy plon jęczmienia. Do skupu, prosto z pól trafiły 95 702 tony tego zboża. W sumie, słodownie w Strzegomiu i Sierpcu przyjęły o 11 procent więcej surowca, niż zakładały pierwotne kontrakty. 

słodownia

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - na tych samych warunkach