JustPaste.it

Co na katar u dziecka?

Katar dokucza często - i małym i dużym, jednakże sposoby radzenia sobie z nim na przykład w przypadku niemowlęcia i w przypadku kilkulatka, są różne.

Katar dokucza często - i małym i dużym, jednakże sposoby radzenia sobie z nim na przykład w przypadku niemowlęcia i w przypadku kilkulatka, są różne.

 

Co zatem możemy zrobić, gdy nasz maluch ma zapchany nosek?

Zakładając, że katar jest niegroźnym objawem przejściowej infekcji górnych dróg oddechowych, a nie powiedzmy efektem reakcji alergicznej, w przypadku której dziecku należałoby podać leki antyhistaminowe, możemy pokusić się o samodzielne poradzenie sobie z problemem. Do dyspozycji mamy szereg tzw. domowych sposobów, jak również liczne – bezpieczne i skuteczne środki „na katar” dostępne bez recepty w każdej aptece.

Udrożnienie noska

Niedrożny nos to uciążliwość, która przeszkadza maluchom w normalnym funkcjonowaniu. Dziecko nie może spać, trudno mu się je, a niemowlak ma duże kłopoty z oddychaniem, gdyż tak małe dzieci nie potrafią jeszcze oddychać buzią… Niezwykle istotne jest zatem w tej sytuacji przede wszystkim udrożnienie noska. U kilkumiesięcznych dzieci warto, na przykład za pomocą aspiratora, odessać kilka razy dziennie nadmiar wydzieliny oraz zastosować dodatkowo sól fizjologiczną, wkraplając do każdej dziurki po jednej lub dwie kropelki. Jej działanie polega głównie na zmniejszeniu obrzęku śluzówki nosa oraz rozrzedzeniu kataru. Jest to całkowicie bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci. Dobrze jest pamiętać również o tym, aby zakatarzone niemowlę jak najczęściej kłaść na brzuszku. Wydzielina będzie wówczas wydostawać się z noska zamiast spływać do gardła.

Nawilżanie powietrza

Dolegliwości związane z katarem, zresztą nie tylko u dziecka, można łagodzić także pośrednio, na przykład dbając o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa osoba zakatarzona. Jest to istotne zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy powietrze jest wyjątkowo suche. Jeżeli nie mamy w domu nawilżacza powietrza (do nabycia zwykle w dowolnym markecie budowlanym), możemy powiesić po prostu na kaloryferach mokre ręczniki i pamiętać o regularnym wietrzeniu pokoju. Wilgotne powietrze o temperaturze około 20 – 22 stopni Celsjusza ułatwi oddychanie i dobrze wpłynie na rozrzedzenie wydzieliny znajdującej się w nosie.

Częste inhalacje

Niezależnie od wieku zakatarzonego dziecka, inhalacje są wskazane. Wystarczy do tego choćby para wodna bez żadnych dodatków. Już to powinno przynieść ulgę. W przypadku najmłodszych dzieci można robić inhalację z dodatkiem rumianku. Nieco starszym może pomóc dodanie do inhalacyjnego naparu szałwii, tymianku albo anyżu. Inhalację można przeprowadzić za pomocą specjalnego urządzenia wytwarzającego mgiełkę. Nebulizator dostępny jest w każdej aptece.

Dużo płynów

Przy katarze trzeba dużo pić! W zależności od wieku i upodobań dziecka, może to być ciepła słaba herbatka z sokiem malinowym lub na przykład z miodem i cytryną albo po prostu woda mineralna. Picie dużej ilości płynów także pomaga rozrzedzić wydzielinę i oczyścić nos.

Olejki eteryczne

Rozgrzanie ciała, poprzez nasmarowanie plecków dziecka maścią z dodatkiem olejku eterycznego, może znacząco ułatwić mu oddychanie w przypadku zakatarzenia. Warto także pokusić się (zwłaszcza u przedszkolaków) o zastosowanie specjalnych plasterków, które przykleja się na noc do piżamki (w okolicy klatki piersiowej), aby dziecku łatwiej oddychało się przez sen. Można dodatkowo skropić pościel oraz zastosować olejek eteryczny (na przykład eukaliptusowy czy olejek z sosny) wypełniając jego zapachem pomieszczenie, w którym śpi dziecko.

Lekarstwa…

W zwalczaniu kataru pomaga witamina C, jak również krople do nosa dostępne na receptę. To jednak podajemy dziecku tylko po konsultacji z lekarzem i stosujemy jako ostateczność, gdyż krople na dłuższą metę mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Podrażniają one śluzówkę nosa, dlatego też zwykle nie są aplikowane dłużej niż 2 – 3 dni.

Przeczytaj więcej: http://wylecz.to/pl/dziecko/choroby-i-dolegliwosci/co-na-katar-u-dziecka.html