JustPaste.it

Czym są mopy parowe i jak działają?

Oprócz nieśmiertelnego odkurzacza w utrzymaniu czystości w domu pomagała nam klasyczna szczotka na kiju oraz tak zwana „Kaśka”.

Oprócz nieśmiertelnego odkurzacza w utrzymaniu czystości w domu pomagała nam klasyczna szczotka na kiju oraz tak zwana „Kaśka”.

 

W latach 90. rewolucję w myciu podłóg rozpoczęło pojawienie się mopów, natomiast dziś coraz większą popularnością cieszą się urządzenia, które czyszczą gorącą parą wodną, a wśród nich mopy parowe…
Praktycznie wszystkie znane nam urządzenia przeszły modyfikacje, które miały na celu poprawę ich skuteczności, jak i komfortu używania. W sklepach znajdziemy liczne modele odkurzaczy o przeróżnych funkcjach oraz mopy z różnych materiałów i z rozmaitymi wkładami. Jeśli to nam wciąż nie wystarcza, rynek oferuje nam kolejne narzędzia sprzątające – mopy parowe i parownice.

Różnice między mopami parowymi a parownicami

Mopy parowe i parownice działają na podobnej zasadzie. Różnią się natomiast parametrami technicznymi, wielkością i oczywiście ceną. Mopy tworzą parę pod mniejszym ciśnieniem, wynoszącym około 2 – 3 bar i pomieszczą mniej wody. Dlatego cykl ich pracy będzie krótszy i wymagający częstszego uzupełniania zbiornika. W zamian za to, będą się szybciej podgrzewać i dzięki temu po kilkudziesięciu sekundach są gotowe do pracy. Parownice są nie tylko silniejsze w walce z brudem, ale też bardziej zaawansowane i wszechstronne. Ich ciśnienie wynosi około 4 - 5 bar, a pojemność nawet 2 l. Do obu rodzajów urządzeń można dokupić specjalne nakładki, które pozwalają czyścić różne typy powierzchni.

Mop parowy waży około 2 – 3 kg i wyglądem przypomina zwykły mop. Parownica pod względem gabarytów i wyglądu przypomina trochę mały odkurzacz i waży od 3,5 do 6 kg. Niektóre umożliwiają odświeżanie i prasowanie zasłon oraz firanek. Przydają są także podczas remontu na przykład do usunięcia starych tapet ze ścian.

 Mopy parowe i parownice - jak one działają?

Urządzenia te czyszczą powierzchnie bez użycia detergentów, tylko przy pomocy wytwarzanej pod ciśnieniem, gorącej pary wodnej. Można czyścić nimi nie tylko podłogi, ale także okna, dywany, kuchenki. Mopy parowe i parownice wyposażone są w zbiornik na wodę, który trzeba napełnić przed włączeniem urządzenia. Woda doprowadzana do wrzenia zamienia się w parę wodną, która wydobywa się z urządzenia pod ciśnieniem. Prędkość strumienia i moc wyrzutu pary możemy zwykle regulować. Gorąca para wodna rozpuszcza brud. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie powierzchnie można myć w ten sposób, trzeba uważać na drewno i materiały o niskiej odporności na wysoką temperaturę.

 Co pomogą nam wyczyścić urządzenia parowe?

Dzięki dodatkowym nakładkom, szczotkom oraz ściereczkom, mopy parowe i parownice staja się urządzeniami bardzo wszechstronnymi. Przy ich pomocy czyścić można między innymi: płytki ceramiczne łazienkowe i kuchenne, gres, fugi, kabiny prysznicowe i brodziki, baterie umywalkowe, umywalki, wanny, zlewozmywaki, dywany i wykładziny, panele laminowane, okna i lustra, sprzęty AGD (piekarniki, płyty grzejne, okapy), meble, tapicerkę meblową i samochodową, materace, żaluzje.

 Urządzenia parowe podbijają rynek Europy. Do wyboru mamy rozmaite modele oferowane przez różnych producentów. Na pytanie, co jest lepsze, mop parowy czy parownica, musimy sobie odpowiedzieć sami, analizując nasze indywidualne potrzeby. Mocniejsza parownica będzie lepszym rozwiązaniem, gdy mamy do czyszczenia większe powierzchnie i trudniejszy brud. Natomiast na podstawowe potrzeby domowe, do regularnego sprzątania możemy już nie potrzebować tak zaawansowanego urządzenia. Wtedy wystarczy nam tańszy mop parowy, Mopy parowe można kupić tutaj.