Login lub e-mail Hasło   

Uruchom potencjał swojego mózgu!

Jak wykorzystać w pełni każdą szarą komóreczkę, która znajduje się w naszym mózgu? Metoda jest prostsza, niż możesz przypuszczać!
Wyświetlenia: 5.361 Zamieszczono 05/11/2014

Niektórzy naukowcy przypuszczają, że człowiek używa tylko 10% swojego mózgu. Podobno jest to tylko mit i został już dawno obalony. Postaram się jednak pokazać, że wiele osób nie wykorzystuje nawet 10% potencjału, jaki kryje się w ich szarych komórkach.

Po co nam mózg?

Różne rejony mózgu mają najróżniejsze zastosowania. Niektóre z nich podtrzymują nasze funkcje życiowe, inne odpowiadają za nasze emocje, jeszcze inne za takie umiejętności, jak chodzenie, mówienie, kojarzenie, analizowanie… Zastosowań jest całkiem sporo!

Często jednak zapominamy o jeszcze jednym zastosowaniu naszego mózgu, które utraciliśmy gdzieś pomiędzy szkolną ławką, oglądaniem telewizji, a grami komputerowymi. Jest nim samodzielne myślenie.

Co to jest samodzielne myślenie?

Podam to na małym przykładzie. Przeciętny człowiek wpada w rutynę dnia codziennego: wstaje rano, idzie do pracy, wykonuje nudne czynności, wraca wieczorem, wita się z rodziną, siada przed telewizorem, ogląda Kiepskich, potem jakieś wiadomości i idzie spać. W ramach różnorodności, ludzki indywidualizm sprowadza się nieraz do wyboru innego serialu telewizyjnego.

A co zrobić, kiedy człowiek staje oko w oko z zagadnieniem, z którym nigdy jeszcze się nie zetknął? Wiele osób dostrzega w tym momencie piękno współczesnej cywilizacji, które zapewnia uwolnienie od konieczności samodzielnego myślenia. Uznają, że byłoby to zbyt męczące, żeby tak zupełnie samemu zastanowić się, co mogą na ten temat myśleć. Wolą włączyć odpowiedni kanał telewizyjny i tam wyspecjalizowani fachowcy opowiedzą im dokładnie, co trzeba o tym myśleć.

Nie to, żeby człowiek był całkowicie pozbawiony własnego wyboru! Jeśli dany sposób postrzegania problemu komuś nie odpowiada, zawsze można przełączyć kanał na inny. Tam inny specjalista przedstawi nam znacznie lepszy sposób myślenia, a do tego skrytykuje poprzedniego fachowca w tej dziedzinie. Wybierając ten schemat myślowy, poczujemy się, jakbyśmy trafili do elity myślicieli, ponieważ nasz obecny pogląd wyraża zdecydowaną krytykę wszystkich pozostałych poglądów…

Coraz częściej zamiast telewizji idziemy do komputera, żeby zasięgnąć rady wujka Google. W Internecie mamy do wyboru znacznie większy wachlarz fachowców, skłonnych zupełnie za darmo myśleć za nas i przedstawić nam w bardzo prosty, przystępny sposób wnioski z jedynego poprawnego sposoby postrzegania rzeczywistości.

Dokładnie w ten sposób kształtujemy nasze poglądy polityczne, społeczne, gospodarcze, finansowe, rozrywkowe… W zasadzie nie musimy się nawet zastanawiać, na jaki temat musimy jeszcze zdobyć poglądy. Ważne tylko, żebyśmy pilnie śledzili wszystkie bieżące informacje, które serwują nam media. Ważne też, żeby przypadkiem się nie wygłupić i nie odchodzić od standardowych sposobów myślenia, bo co by ludzie pomyśleli! Gdyby tak wydało się, że na jakiś temat mamy pogląd całkowicie własny, niepasujący o niczyjego innego, łamiący standardowe schematy rozumowania – aż strach pomyśleć! Ludzie dookoła byliby gotowi uznać nas za kosmitów lub inne stwory niegodne ich towarzystwa, czy wspólnej wymiany opinii.

Czy samodzielne myślenie się opłaca?

Badania naukowe wykazały, że samodzielne przeprowadzenie procesu myślowego na wybrany temat nie powinno powodować efektu w postaci bólu, ani zawrotów głowy, aczkolwiek w pierwszym odczuciu może się wydać nieprzyjemne…

Jak to niby miałoby wyglądać? Jest jakiś problem i nikt mi go nie rozwiąże? Jestem zdany tak całkiem na pastwę własnego mózgu? Od czego by tu zacząć? Tak mniej więcej wyglądają pierwsze kroki, ale spokojnie – myślenie jest procesem, do którego można się przyzwyczaić.

Kiedy nie powierzamy wyciągania naszych wniosków innym ludziom, bardzo często problem rozwiązuje się niemal sam, bo dochodzimy do wniosku, że w zasadzie nie jest problemem. Rozważę na przykład zagadnienie: jakich technik przekonywania najlepiej użyć, kiedy druga osoba ma inne zdanie, niż ja. Czy należy ją pobić, zakrzyczeć jej argumenty, czy wyśmiać jej punkt widzenia? W wyniku intensywnego procesu myślenia moglibyśmy na przykład dojść do wniosku, że druga osoba może mieć takie poglądy, jakie chce i nie powinno nam to przeszkadzać. W efekcie nie muszę stosować żadnych technik przekonywania. A jeśli druga osoba zechce, może sama zapytać mnie, jakie są moje poglądy i dzięki temu dobrowolnie dowie się, co myślę… Może to też zadziałać w drugą stronę, kiedy to my dowiemy się, dlaczego tak naprawdę druga osoba myśli inaczej, niż my.

Praca domowa

Jeśli zauważyłeś, Drogi Czytelniku, że rzadko kiedy posiadasz indywidualne poglądy, które odbiegają od opinii większość osób w Twoim towarzystwie, to bardzo możliwe, że gdzieś zagubiłeś niechcący dobrodziejstwa płynące z samodzielnego myślenia. Jeśli masz ochotę, chciałbym w takim przypadku zaproponować Ci małe ćwiczenie, które możesz wykonać samodzielnie w domu, kiedy nikt nie będzie patrzył.

Wybierz sobie jakiś temat i zdobądź dostatecznie dużo informacji, żeby mieć ogólny jego obraz. Powstrzymaj się jednak od wyciągania pochopnych wniosków. Dopiero w momencie, kiedy zauważysz, że zgromadzone informacje wyczerpują dane zagadnienie, zastanów się zupełnie samodzielnie, co z nich wynika.

Co ważne, swoich wniosków nie musisz w tym momencie ogłaszać całemu światu. Są to Twoje, osobiste wnioski i możesz zachować je dla siebie. Dopiero jeśli ktoś Cię o nie zapyta, podzielisz się nimi.

Podobne artykuły


34
komentarze: 31 | wyświetlenia: 21844
29
komentarze: 19 | wyświetlenia: 11178
26
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2507
22
komentarze: 39 | wyświetlenia: 2318
20
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2446
17
komentarze: 22 | wyświetlenia: 4992
12
komentarze: 16 | wyświetlenia: 3398
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 7439
23
komentarze: 87 | wyświetlenia: 9530
16
komentarze: 23 | wyświetlenia: 1761
9
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4373
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7586
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  eugen,  05/11/2014

Może to Ciebie zainteresuje – „Przestrzenne ćwiczenie mózgu”.
Bardzo stara metoda - organizujesz prosty wskaźnik, może to być dowolny mały przedmiot -obciążnik zawieszony na tzw szpagacie, łańcuszku albo na sznurze małych koralików o długości około 21 cm . Ujmujesz koniec sznura w kciuk i palec wskazujący .Ustawiasz rękę w osi symetrii ciała na poziomie klatki piersiowej. Ogólne rozluźnieni ...  wyświetl więcej

  Manga,  05/11/2014

@eugen: 21 cm to linia emisyjna promieniowania wodoru. Ależ mi odkrycie, że to co możemy odczuwać bierze się z wody, która stanowi ponad 70 procent naszego ciała.

Bardziej zastanawia mnie "użytkowe" autora pytanie: "Po co nam myślenie?". To tak, jakby ktoś czaszką walił o mur w nadziei, że przyniesie to objawienie. A ile potem trzeba guzów leczyć ... Takie walenie pustą głową, mogą wymyślić tylko faceci.

  eugen,  05/11/2014

Manga: Masz plusik, niekoniecznie musi być 21 cm ale długość ma tu znaczenie - wielokrotnie przetestowane.
Kiedy opanujesz tą "sztukę" to możesz popatrzeć prosto w oczy dowolnej osobie , bardzo szybko opanujesz jej umysł. Zobaczysz jak zmienia się jej spojrzenie z przestrachu na łagodne, uległe... Człowiek to tylko stworzenie jak każde inne...

  Manga,  05/11/2014

@eugen: No pewnie, każdy z nas lubi robić wodę z mózgu, co się wyczuwa na każdą odległość bez względu na liczbę centymetrów. Nie musze ciebie widzieć, żeby wiedzieć z jakiej jesteś klasy. Praktycznie, z dokładnością do 200% potrafię powiedzieć, że wszystko co tobą kieruje, to pragnienie kasy "pędzlowanej" złotymi myślami. Co za chłop z Ciebie, chowający się za firankami magii. Spróbuj sprostać wyzwaniom życia: rodzinie, żonie i dzieciom - bez zakładania tej idiotycznej mędrca maski.

  eugen,  06/11/2014

@Manga: "Skupiona myśl " pozwala nam szybciej zrozumieć nurtujące nas zagadnienie, rozwiązać problem. Może być naszą bronią i ochroną przed cwaniakami żerującymi na ludzkiej naiwności. Dobór zespołu do zadań specjalnych czy też bezproblemowych, zgranych pracowników poprzez dowódcę lub właściciela firmy w oparciu o podobne cechy jest podstawą sukcesu. Nigdy w rozmowach nie spuszczaj wzroku z twarzy ...  wyświetl więcej

  Biblijny.net  (www),  05/11/2014

Dziękuję za komentarze. :) Osobiście będę się jednak kurczowo trzymał dość "konwencjonalnego" wykorzystywania mózgu. To znaczy - chciałbym się skupić na myśleniu za jego pomocą (zarówno tym teoretycznym, jak i czysto praktycznym).

  oculus,  06/11/2014

Można żyć z wodą w mózgu zamiast mózgu, Mango mądralo...:) http://eiba.pl/1

  Biblijny.net  (www),  06/11/2014

@oculus: Ciekawy artykuł. Kiedyś pokuszę się o opisanie kilku ciekawostek, jakie psychiatrzy (a nawet psycholodzy) wyciągają z zabawy sztucznymi sieciami neuronowymi. To może po części tłumaczyć ten fenomen.

  oculus,  06/11/2014

@Biblijny.net: Tłumaczy go tyko jedno, boskość Człowieka...:)

  swistak  (www),  06/11/2014

Myśli Świadomość, a nie mózg, będący biologicznym komputerem, a Świadomość to jego oprogramowanie zdolne do samodzielnej egzystencji po śmierci ciała. http://eiba.pl/1d

  Biblijny.net  (www),  06/11/2014

@swistak: Spostrzeżenia w tym artykule wydają mi się dość nietypowe, bo z jednej strony odnoszą się do Boga, a z drugiej strony całkowicie zaprzeczają informacjom zawartym w Biblii. Jak to pogodzić?

  oculus,  06/11/2014

@Biblijny.net: Bo Biblię pisali ludzie bez udziału Boga...http://eiba.pl/1

  Biblijny.net  (www),  06/11/2014

@oculus: Temat wart niejednego artykułu... Ale w przytoczonym opracowaniu kilka niezaleznych zjawisk zostało połączonych ze sobą. Faktycznie w wielu religiach chrześcijańskich występują bardzo podobne elementy kultu, jak w pogaństwie. Nie oznacza to jednak, że te elementy występują w Biblii. (Przykładem może być choćby data narodzin Jezusa, o której Biblia nie wspomina ani słowem...) Z kolei kilka ...  wyświetl więcej

  oculus,  06/11/2014

@Biblijny.net: Bóg poza Człowiekiem nie istnieje, jest jego częścią. Nie może więc Biblia mieć ponadludzkiego charakteru.

  Biblijny.net  (www),  06/11/2014

@oculus: Widzę, że operujemy zupełnie innymi poglądami. Czy mogę zapytać o źródło Pana przekonań?

  oculus,  06/11/2014

@Biblijny.net: Jestem agnostykiem a źródła można znaleźć tu.: http://pl.wikipedia.org/wiki/Absolut

  Manga,  06/11/2014

Trzeba się zastanowić, czym jest informacja. Z reguły postrzegamy ją jako coś nie fizycznego oderwanego od świata materialnego. Mówimy np.: moja myśl jest czymś innym niż mózg człowieka, który ją tworzy. Przeciwstawiamy zatem, coś, co np. jest nazwą samochód, od czegoś co jest materią samochód. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg stale redukuje (przestrzeń, materię, czas) do szczegółów, opisujących ...  wyświetl więcej

  Manga,  06/11/2014

@Manga: Dodam jeszcze coś od siebie: wyraźnym wyrazem poznawczej ograniczoności umysłu człowieka jest system przyczynowo-skutkowy, od którego człowiek może starać się uciec, ale koniec końców musi do niego powrócić - bo nie potrafi inaczej "realnie" żyć i ... myśleć.

Zobacz: dzieło każdego artysty: muzyka, rzeźbiarza, architekta, jest takim małym iloczynem jednoczesności zdarzeń. Ale gdyby

...  wyświetl więcej

  DamianCh  (www),  06/11/2014

Świetny artykuł. To, że człowiek staje się lepszy i inteligentniejszy od samodzielnego myślenia, było wiadomo już od dawna. Ostatnio czytałem "The Science of Being Great" (1910), że czytanie i odtwarzanie cudzych pomysłów nic nie wnosi. Powinno być jedynie zachętą do samodzielnego myślenia. W ten sposób człowiek będzie wzrastał.

Jako osoba, która dużo czytał, było to dla mnie ważne ostrzeż

...  wyświetl więcej

  Biblijny.net  (www),  06/11/2014

@DamianCh: To prawda, czytanie ma być jak iskra zapłonowa. Na samej iskrze samochód nie pojedzie.
Również pozdrawiam.

  eugen,  06/11/2014

Biblijny.net Artykuł rozwojowy, może zgromadzi więcej dyskutantów praktyków...
Prezentuję stronę praktyczną dlatego trudno mnie zrozumieć. Zawsze sprawdzam na sobie teorię nim ją przedstawię.
Dla uproszczenia przyjąłem, że człowiek to np. samochód. Nie pojedzie sam bez kierowcy ani kierowca nie pojedzie bez samochodu. Wzajemna współpraca kierowcy i samochodu pozwoli na jazdę. Od inte ...  wyświetl więcej

Zdolność samodzielnego myślenia jest darem losu, boga, talentem, może spuścizną genetyczną i jest b. rzadka. Tylko 8% ludzi jest zdolnych zrozumieć wynalazek. Ile, zatem, potrafi go stworzyć? Profesorowie nie mają większej tej zdolności od "prostego ludu". Mają tylko rozleglejszą wiedzę, która przegrywa jednak, z odpowiedniej wielkości pendrajwem.
Coś "wymodziłem" na ten temat: ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska