Login lub e-mail Hasło   

Starość nie radość

... Przybywa ludzi starych. To jedno z najważniejszych zjawisk obecnej doby. Coraz większy procent stanowią ludzie po 60-tym roku życia. Dzięki osiągnięciom współczes...
Wyświetlenia: 798 Zamieszczono 17/11/2014

...

 

Przybywa ludzi starych. To jedno z najważniejszych zjawisk obecnej doby. Coraz większy procent stanowią ludzie po 60-tym roku życia.

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny ludzi w wieku 70-100 lat będzie coraz więcej.

Należy spodziewać się, że dzisiejsi młodzi ludzie, dwudziestolatki, przeżyją średnio więcej niż sto lat. Niektórzy znacznie więcej.

 

Jeżeli średnia długość życia będzie nadal rosła, to nie widać możliwości odwrócenia tendencji, w wyniku której, coraz więcej emerytów przypadać będzie na każdego pracującego.

Temat „przekształceń demograficznych” staje się coraz trudniejszym i coraz ważniejszym.

Kiedyś było inaczej.

Ludzie starzy byli w cenie. Starym udało się długo przeżyć w trudnych i zmiennych warunkach. To świadczyło o tym, że są nieprzeciętni. U Indian Amerykańskich starzy nie byli wodzami na polu walki, ale stanowili radę i ich rady były ważne dla młodych. Podobnie było wśród plemion słowiańskich.

Młodzi liczyli na mądrość i doświadczenie ludzi starszych.

 

Cywilizacja systematycznie pomniejszała rolę starszyzny.

Kiedy powstało pismo, a za nim księgi gromadzące wiedzę dawnych pokoleń, rolę starszych przejęły „święte księgi” i kapłani zajmujący się ich interpretacją .

Później rolę starszyzny przejęła szkoła.

Dzisaj młodzi opierają się na autorytecie Wikipedii, co nie jest zupełną nowością. Wikipedia jest następczynią Wielkiej Encyklopedii Francuskiej, która w czasach Oświecenia miała zastąpić i zastąpiła przestarzałą średniowieczną wiedzę.

 

Zapotrzebowanie na mądrość dziadków malało przez wieki rozwoju cywilizacji. Za to dziadków przybywało wraz z postępem medycyny.

Jeszcze 100 lat temu człowiek, który ukończył 65 lat był szacownym starcem. Dziś jest młodym emerytem, który być może będzie pobierał emeryturę przez lat 40. A przez ostatnie 10 lat życia będzie ciężko chory i niedołężny.

To jest zupełnie nowa sytuacja w historii gatunku homo sapiens.

To nieodwracalna zmiana o charakterze ewolucyjnym.

 

Z tym, że ludzie, jako gatunek, także podlegają ewolucyjnym zmianom, najtrudniej jest pogodzić się fundamentalistom religijnym. W Biblii czytamy, że „Bóg stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje”.

Jakżeby ten człowiek mógł podlegać ewolucji? Inne rośliny i zwierzęta to jeszcze pół biedy, ale człowiek?

Ludzie będący pod wpływem religijnego myślenia we wszelkich dyskusjach powołują się na nieliczne argumenty „świadczące” o niezmienności gatunku homo sapiens. Przywołuje się przykład Arystotelesa, który nie był głupszy od najwybitniejszych współczesnych uczonych. - Tak. - Arystoteles i kilku innych. Mutanci. - a ile przykładów na to, że nasi przodkowie byli mniejsi, niżsi, …, …?

W przypadku zwierząt żyjących w stadach mówimy o walce między stadami. Mówimy o walce o byt i ewolucji grupowej. Gdy chodzi o ludzi, to bardzo podobne zachowania nazywamy przy pomocy zupełnie innego słownictwa.

 

Biblijna myśl, że nasz gatunek nie ulega zmianom jest obciążeniem, bardzo utrudniającym przystosowanie. Widać to wyraźnie na przykładzie „rewolucji demograficznej”, która wymaga radykalnych zmian w dziedzinie organizacji społeczeństwa.

Przeczytaj także: >>>http://www.eioba.pl/a/3uq5/swiatowy-kryzys-finansowy-co-robic

Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


31
komentarze: 168 | wyświetlenia: 7461
90
komentarze: 98 | wyświetlenia: 65974
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 27438
30
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5576
26
komentarze: 65 | wyświetlenia: 6666
26
komentarze: 39 | wyświetlenia: 10842
17
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7889
53
komentarze: 63 | wyświetlenia: 26746
28
komentarze: 10 | wyświetlenia: 8119
22
komentarze: 39 | wyświetlenia: 3899
104
komentarze: 232 | wyświetlenia: 49389
17
komentarze: 23 | wyświetlenia: 3468
23
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3675
14
komentarze: 36 | wyświetlenia: 30220
52
komentarze: 88 | wyświetlenia: 7767
 
Autor
ArtykułPanie Adamie masz Pan rodziców?? Albo ich nie kochasz, albo nie żyją i wylewasz tu swój żal. Odczepcie się od osób starszych bo jak sami się zestarzejecie to co wtedy? Pewnie też chcesz Pan żyć jak najdłużej. Cholera mnie bierze na takich ludzi co w innym człowieku problem widzą.

  awers,  18/11/2014

To następna próba dla ludzkiej cywilizacji. Czy uda się zachować człowieczeństwo? Starość w Ojczyźnie naszej nie zawsze wygląda po ludzku...

  meypaw1  (www),  16/03/2015

Nic tylko odkłdać i odkładać, na zus nie ma co liczyć.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska