JustPaste.it

Anoreksja u nastolatków

Współcześnie coraz częściej spotykamy się z pojęciem anoreksji, albowiem staje się to choroba znana przede wszystkim pośród osób nastoletnich. Dlaczego?

Współcześnie coraz częściej spotykamy się z pojęciem anoreksji, albowiem staje się to choroba znana przede wszystkim pośród osób nastoletnich. Dlaczego?

 

815ac3c6700a05af8c54cc1c23fa1006.jpg

Odpowiedz jest prosta, nasze dzieci, każdego dnia dorastają w kulcie szczupłego ciała, dlatego też w ich umyśle panuje przekonanie, że szczupłe jest lepsze, ponętne i że tylko z pomocą szczupłej sylwetki można zdobyć sukces, miłość i pieniądze. Obecnie coraz młodsze osoby pragną się odchudzać, a to z kolei prowadzi nie tylko do pozytywnych efektów, ale także do groźnych chorób, a jedną z nich jest właśnie anoreksja.

Coraz częściej chorują nastolatki

Dziś przypadki zarówno anoreksji, jak i bulimii, są wśród nastolatków prawdziwą plagą. Co więcej, dotyczą one nie tylko dziewczynek, ale także i chłopców? Jednakże nasze pociechy nie zdają sobie sprawy, że szybka i drastyczna utrata wagi ciała, w bardzo krótkim czasie jest bardzo niebezpieczna dla całego organizmu. W wieku nastoletnim nasz organizm nie jest jeszcze w stu procentach ukształtowany, dlatego też bardzo łatwo mogą pojawić się różnorodne zaburzenia. Jaka jest rada? Nasze dzieci powinny odżywiać się zdrowo, uzupełniać dietę w witaminy i minerały, a także powinny prowadzić aktywność fizyczną. Tym samym nasze dzieci będą wyróżniać się szczupłą sylwetką, bez stosowania żadnych diet i zbędnego odchudzania się.

Jadłowstręt psychiczny

Anoreksja zwana jest także, jako jadłowstręt psychiczny, zaś pierwszy jej przypadek został opisany już w roku 1694. Dzisiaj z istnienia tej choroby zdają sobie sprawę wszyscy, lecz często nie wiemy, jak wielkim zagrożeniem może być ona dla naszych nastoletnich dzieci, które to właśnie wchodzą w okres dorastania. Coraz młodsze dzieci chorują na jadłowstręt. Niegdyś przedział osób chorych nie wychylał się poniżej 13 roku życia, dziś zdarza się, że na anoreksję cierpią nawet dziewięciolatki. Warto wiec wiedzieć, że takie zaburzenia polegają nie tylko na tym, że dziecko nieadekwatnie się odżywia, lecz przeciwnie mamy tutaj do czynienia także z zaburzeniami myślenia, tożsamości, a także relacji w domu czy też wśród rówieśników.

Przyczyny anoreksji u dzieci

Okazuje się, że jedną z głównych przyczyn anoreksji u dzieci jest nadopiekuńczość ich rodziców, ale także geny a często wychowanie w kulcie szczupłego ciała. We współczesnym czasie coraz większa ilość dzieci zapada na tę jakże groźną chorobę, zaś leczenie jest trudne, czasochłonne a co więcej także mało skuteczne. Najgorszy jest fakt, że anerekcję trudno jest wykryć w początkowym jej stadium, a dodatkowo procesem chorobowym włada mózg dziecka, dlatego też nie ma w zasadzie na nią choroby oprócz perswazji. Choroba ta jest przede wszystkim odpowiedzią na lęk dziecka, jego strach, samotność. Jeżeli będziemy umieć poznać, że z naszym dzieckiem dzieje się coś złego, będziemy wstanie szybko zareagować, udać się do specjalisty, na pewno będziemy mieć szansę, aby podjąć skuteczną i przynoszącą pozytywne efekty terapię.