JustPaste.it

8 ciekawostek na temat jeansów

Trendy wciąż się zmieniają, jednak jeansy są wciąż na topie. Świat pokochał jeansy za ich uniwersalność, wygodę oraz to, że – co tu dużo mówić – po prostu nieźle w nich wyglądamy.

Trendy wciąż się zmieniają, jednak jeansy są wciąż na topie. Świat pokochał jeansy za ich uniwersalność, wygodę oraz to, że – co tu dużo mówić – po prostu nieźle w nich wyglądamy.

 

1. Widniejący na większości zamków jeansowych znak YKK, oznacza jednego z czołowych, producentów zamków, czyli Yoshida Kogyo Kabushikkaisha. Od lat obsługuje on znaczną część światowego rynku, stąd też ten skrót najprawdopodobniej widnieje lub widniał na którejś z waszych par jeansów.

2. Jeansy mają już ponad 140 lat, opatentował je Levi Strauss, sławny założyciel znanej do dziś firmy Levis, którą prowadził wraz ze swoim współpracownikiem Jacobem Davisem. Data opatentowania to 20. maja 1873 roku. Charakterystyczny materiał, a do tego mała kieszonka i nity w miejscach narażonych na zniszczenie – oto esencja tego wynalazku. Najpopularniejszy model jespanów to Levis 501 (z guzikami, nie z zamkiem, ten pojawił się około 20 lat później) – ten nie stracił swojej sławy i jest modny po dziś dziś dzień, będąc jednocześnie niesamowitą legendą i swoistym symbolem pełnych buntu i dążeń wolnościowych czasów. Warto też wspomnieć, że słynny wynalazca jeansów, wcale nie marzył o tym, by dokonać rewolucji w modzie. Tak naprawdę początkowo zamierzał on tworzyć namioty przeznaczone dla ludzi, poszukujących złota – jednak porażka tego biznesu popchnęła do właśnie w stronę przemysłu odzieżowego.

3. Mała kieszonka w jeansach to jeden z najbardziej tajemniczych elementów jeansów. Na temat jej przeznaczenia powstało wiele anegdot, z czego najpopularniejsze uznają, że jest ona przeznaczona do dyskretnego przechowywania prezerwatyw lub też do trzymania w niej zegarka, co było szczególnie ważne, zanim jeszcze ogromną polarność zyskały zegarki na rękę. Inne osoby twierdzą, że była ona przeznaczona do przechowywania drobinek wydobytego złota (kiedyś jeansy nosili wydobywcy).

4.Z początku jeansy największą karierę zrobiły u pracowników fizycznych i farmerów, stanowiąc praktyczne spodnie robocze. Ceniono je za wygodę i za to, że materiał był trwały i odporny na zniszczenia. Dopiero z czasem, z zastosowania typowo robotniczego, stały się one strojem codziennym, a potem także okazjonalnym i pasującym nawet do eleganckich stylizacji. Przez dekady swojej historii, jeansy pozostawały w podobnej formie, zmieniały się za to ich pola znaczeniowe i historia, jaka nadawała im inne znaczenie.

5. Jeansy zyskały ogromną popularność za sprawą Jamesa Deana, który zagrał w nich, w filmie "Buntownik bez powodu" (1955 rok). Za sprawą fali popularności tego filmu i ogromnej sławy młodego aktora, jeansy stały się w tamtych czasach synonimem buntu i były krzykiem mody wśród nonkonformistycznej młodzieży. Ciemne jeansy nosił potem także Elvis Presley, a z czasem modele damskie ubierały także słynne piękności tamtych czasów – jak choćby Marylin Monroe. W 1971 roku Andy Warhol projektuje okładkę płyty Rolling Stones'ów, na której głównym elementem są właśnie jeansy. Kolejną odsłoną jeansów są kultowe dzwony, uwielbiane przez hipisów.

6. Japończycy mogą się pochwalić stworzeniem najdłuższych jeansów świata – te ważą aż 3 tony, osiągając imponujące wymiary: 68 na 35 metrów. Nie wiadomo do tej pory po co właściwie, je stworzono, ale rekord jest niezaprzeczalny.

7. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do wyprodukowania jednej pary jeansów w standardowym rozmiarze, potrzebny jest aż kilogram bawełny. Dotyczy to oczywiście jeansów o potwierdzonej jakości, niekoniecznie tanich jak barszcz odróbek.

8. Podczas II Wojny Światowej armia amerykańska, zgodnie z rządowymi ustaleniami, odziana była w kurtki i spodnie wykonane właśnie z jeansu. Wybrano go głównie ze względu na znaczną trwałość i wygodę.

Po jeansową wolność, wpadnij też tutaj