Login lub e-mail Hasło   

Grzybica pochwy – problem wielu kobiet

Grzybica pochwy to intymna infekcja, która może zdarzyć się każdej kobiecie, niezależnie od wieku.
Wyświetlenia: 553 Zamieszczono 03/12/2014

Ta przykra dolegliwość, zwana inaczej drożdżycą albo kandydozą, objawia się zwykle swędzeniem i podrażnieniem, a także upławami oraz nieprzyjemnym zapachem z pochwy. Nieco rzadziej występujące objawy to ból przy stosunku płciowym czy pieczenie podczas oddawania moczu. Skąd się bierze grzybica i jak sobie z nią radzić? 

Grzybica pochwy jest najczęściej efektem tzw. samozarażenia, co oznacza, że wywołują ją mikroorganizmy, które człowiek ma już w sobie. W tym przypadku mowa o grzybach candida albicans, które najczęściej (choć nie tylko one) są bezpośrednią przyczyną drożdżycy pochwy. Nadmierne namnożenie się takich mikroorganizmów zaburza równowagę flory bakteryjnej i wywołuje stan zapalny. Owo zaburzenie może z kolei być wynikiem nieodpowiedniej diety, braku lub nadmiernej higieny okolic intymnych, słabej odporności organizmu, źle leczonej (lub nieleczonej) cukrzycy, antybiotykoterapii, a także antykoncepcji hormonalnej lub ciąży.

Leczeniem grzybicy pochwy zajmuje się ginekolog. Warto się z nim skonsultować w przypadku podejrzenia choroby, ponieważ niewłaściwe postępowanie może nie doprowadzić do całkowitego wyleczenia, tylko do zaleczenia, co skutkuje często nawrotami dolegliwości. Najpierw, jeśli spodziewanego efektu nie dają leki o szerokim spektrum działania, bada się rodzaj grzybów, które wywołują opisane we wstępie symptomy. Niektóre gatunki Candida są wyjątkowo oporne na farmaceutyki, dlatego kuracja musi być dobrze dobrana. W tym celu wykonuje się antymykogram, czyli wykaz wrażliwości danego grzyba na wybrane leki przeciwgrzybiczne. Zalecone przez specjalistę medykamenty mogą mieć postać doustną lub dopochwową. Bardzo istotne podczas leczenia grzybicy pochwy jest to, aby tego leczenia nie przerywać, nawet w sytuacji, gdy znikną już wszystkie dokuczające wcześniej objawy. Zwykle cały proces trwa tydzień lub dwa, choć już w pierwszych dniach zauważalna jest duża poprawa. Niezastosowanie się do zaleceń lekarza może zakończyć się szybkim powrotem przykrych symptomów drożdżycy. Po zakończeniu leczenie zresztą także warto się skontrolować badaniem posiewowym, aby mieć pewność, że wszystko wróciło do normy.

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju grzybicy pochwy, warto zastosować się do kilku prostych zasad, których przestrzeganie jest zupełnie niekłopotliwe, a może ustrzec przed nieprzyjemną dolegliwością. Są to między innymi: rezygnacja z irygacji pochwy, niestosowanie silnego strumienia wody podczas mycia obszarów intymnych, dokładne wycieranie do sucha okolic intymnych po każdej kąpieli, a także możliwie szybkie zdejmowanie mokrego ubrania (np. strój kąpielowy), unikanie jackuzzi i gorącej wody oraz noszenie dopasowanej (ale nie obcisłej) bawełnianej bielizny, która pozwala skórze „oddychać”.

Więcej na temat Grzybicy pochwy na: http://wylecz.to/pl/choroby/ginekologia/grzybica-pochwy.html

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1475
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1581
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1202
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2415
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2042
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2844
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 674
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 975
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 796
10
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1141
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3391
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2320
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1602
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 529
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska