Login lub e-mail Hasło   

Cholera mnie bierze!

Obiecywałem sobie solennie, że już nie napiszę ani słowa o polskim chorym systemie oświaty. Ale, wybaczcie, czasami nie sposób milczeć, kiedy kolejni ministrowie obrażają...
Wyświetlenia: 3.539 Zamieszczono 08/12/2014

Obiecywałem sobie solennie, że już nie napiszę ani słowa o polskim chorym systemie oświaty. Ale, wybaczcie, czasami nie sposób milczeć, kiedy kolejni ministrowie obrażają mnie i wszystkich, którzy w ciężkim znoju kształcą i wychowują młodych ludzi. Ministrowie przychodzą i odchodzą, a ja odnoszę niejasne wrażenie, że każdy następny jest mniej kompetentny. Powiedziałbym, że ich radosna twórczość jest odwrotnie proporcjonalna do fachowości. Przez ponad dwadzieścia lat powinienem się już do tego faktu przyzwyczaić, ale taka już moja dysfunkcja, że za cholerę przyzwyczaić się nie mogę. Był już taki, który groził mi laską, inny ukuł wobec mnie termin "mierny nauczyciel",  jeszcze inny anulował wyniki matur, a wszyscy po kolei próbowali ułatwiać mi życie. Od piętnastu lat trwa permanentna "reforma", która sprawia, że termin "stabilizacja" wyparował na stałe z przestrzeni edukacyjnej. Mam wrażenie, że mądrzy ludzie zdają sobie sprawę z niewydolności i absurdalności systemowej, ale nie bardzo wiadomo, co z tym zrobić. Zaorać to pole? Pewnie byłoby to rozwiązanie najbardziej racjonalne, polikwidować chore instytucje z ministerstwem na czele, łącznie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, ich okręgowymi przybudówkami itp. Niech rodzice sami decydują o sposobach kształcenia własnych dzieci. Wiem, że to utopia, więc będziemy skazani na bezpłodne trwanie w chorym systemie, o którego kształcie, jak przypuszczam, decyduje lobby wydawnicze i kolejne partie wygrywające wybory.

Problem z oświatą jest taki, że jest to niesłychane wdzięczne pole do wszelakich eksperymentów. Złe lub dobre skutki zmian zawsze przychodzą z opóźnieniem, dlatego po kilku latach nikt już nie pamięta, który minister albo który rząd jest odpowiedzialny za system krzywdzący nasze dzieci. Ja mam jednak dobrą pamięć (to następna dysfunkcja kogoś żyjącego w polskim społeczeństwie) i wiem, kto zafundował całemu pokoleniu szkołę, która zwyczajnie jest zła. Panowie Buzek i Handke po prostu nie mają wstydu, pokazując się publicznie, ten drugi ma jeszcze czelność wypowiadać się na tematy związane z edukacją. To naprawdę trzeba mieć tupet! Nie czas w ramach felietonu wchodzić w szczegóły, ale na jedną rzecz trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Poziom wykształcenia ogólnego obniżył się przez ostatnie piętnaście lat w sposób dramatyczny. A ma to związek ze zmianami strukturalnymi, między innymi kolejnego szczebla kształcenia, jakim są gimnazja - rak toczący polską szkołę. Nie chcę pisać o innych kwestiach, którymi zajmowałem się tekstach zamieszczonych na tym forum.

Poprzednia pani minister, przez litość nie wymienię jej nazwiska, po prostu milczała i piastowała. Obecna pani minister do pewnego momentu stosowała podobną strategię - zresztą najlepszej dla niekompetentnych urzędników. Niestety jednak, odezwała się w najmniej odpowiednim momencie i w najmniej ważnych spraw, tracąc niepowtarzalną okazję do milczenia. Ktoś powiedział: "lepiej milczeć i stwarzać przynajmniej pozory kompetencji, niż coś powiedzieć i rozwiać wszelkie wątpliwości." Wypowiedź pani minister niestety nosi znamiona takiej właśnie deziluzji. Po co to było mówić??!! To szczęście w nieszczęściu, że żaden nauczyciel nie zagłosuje w przyszłorocznych wyborach na jedynie słuszną partię.

Ja chciałbym przypomnieć pani minister, że jej były szef zlecił zewnętrznej firmie audyt dotyczący liczby godzin przepracowanych w tygodniu przez polskich nauczycieli. Wyszło, o ile pamiętam, coś około 46 godzin (nawet trochę więcej, ale wolę zaniżyć niż narazić się na jałowa polemikę). Nauczyciela obowiązuje 40 -godzinny tydzień pracy. Nie pani minister sobie to obliczy. Rzecz jasna dane te nie zostały opublikowane w mediach, ponieważ fakt ten zburzyłby powszechnie utrwalony stereotyp nauczyciela -nieroba.

Proszę mi nie przypominać, co jest moim obowiązkiem. Zamiast wygadywać w telewizorniach podobne bzdury, proszę wybrać się w Polskę i zobaczyć, jak wygląda na co dzień praca nauczyciela.

W zeszłym tygodniu byłem na trzydniowym szkoleniu (piątek, sobota, niedziela - tak żeby nie było wątpliwości) dla egzaminatorów maturalnych z języka polskiego. To kolejna zmiana w przeciągu kilku lat, za trzy, cztery lata pojadę na następne, bo zostaną wprowadzone kolejne mądre zmiany. A rzeczywistość skrzeczy - wyniki maturalne z roku na rok coraz gorsze. I  tak właśnie traktuje się rodziców, nauczycieli i uczniów. Oświata jest tylko konkretnym przykładem, jak polskie państwo traktuje obywatela.

Zapraszam Panią Minister do mojej szkoły. Zobaczy pani ludzi, którym naprawdę nikt nie musi przypominać o ich obowiązkach. Co więcej, robią oni o wiele więcej niż wymaga od nich system. Ja pracuję ok. 10 godzin dziennie, mając nie tylko lekcje, ale i kółka zainteresowań, warsztaty teatralne czy kółko redakcyjne. I nie wyciągam ręki po pieniądze za tę dodatkową pracę, wykonuję ją za darmo. Dlatego uważam słowa Pani za zwyczajną bezczelność. W mojej szkole żaden uczeń nie pozostał bez opieki i jeśli będzie trzeba, będę pracował w okresie świątecznym. Pani minister - przypominam - to Pani urzędnicy układali kalendarz roku szkolnego 2014/2015. Do kogo ma pani pretensje? Ja zwyczajnie mam już dosyć zbierania cięgów i brania odpowiedzialności za głupotę i niefachowość urzędników. 

I jeszcze jedno! Kiedy pani będzie odpoczywać w święta, a ja będę pracował, proszę poddać refleksji zasadność dalszego funkcjonowania na stanowisku Ministra Edukacji Narodowej. 

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2040
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 836
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 763
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1448
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 912
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 392
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1260
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 679
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 653
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 621
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 933
9
komentarze: 140 | wyświetlenia: 768
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 511
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 637
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1099
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

No cóż, Janie... Przychylam się do słusznego gniewu i potwierdzam wszystko, co napisałeś - nauczyciele pracują ciężko, poświęcają wiele godzin pracy społecznie, pracują z dziećmi, których rodziny są coraz bardziej dysfunkcyjne i w czasie, gdy jakikolwiek autorytet stracił rację bytu... Roszczeniowość sięga zenitu, a rodzina zapomina, jaka jest jej rola, upychając dzieci, gdzie się da - w świetlica ...  wyświetl więcej

@Skalny Kwiat: Wielkie dzięki. Dodaje mi to otuchy. Niewdzięczna jest nasza rola, tym bardziej gniewa mnie taka dezynwoltura, by nie powiedzieć ostrzej, polityków. Nie chcę od nich niczego, ale niech odczepią się ode mnie.

@Jan Stasica: Wiesz, czasem myślę sobie, że ci pracujący u podstaw ciągle są... Ci zaś grzejący stołki i oderwani od rzeczywistości, wygadujący bzdury i rozwalający nasz system edukacji, po kilku latach zlatują z tych swoich zydli... i nikt o nich nie pamięta. Dobrych belfrów wspomina się do późnej starości, pamięta nazwiska i kłania im się na ulicach, po latach... Niech to ci otuchy dodaje, Janku :)

  nse,  10/12/2014

@Skalny Kwiat: "Dobrych belfrów wspomina się do późnej starości, pamięta nazwiska i kłania im się na ulicach, po latach... Niech to ci otuchy dodaje, Janku :) "

To prawda, dobrych belfrów na starość spotyka nieoczekiwana pomoc, podobna do niewidzialnej ręki ;)
Pozdrawiam

  Remter,  08/12/2014

Poziom nauczania swój spadek rozpoczął już w końcu lat 50 -tych ubiegłego stulecia. Dzisiaj sięgnął dna. A uczyniły to masy, które otrzymywały coraz to równiejszy dostęp do nauki. Masa czyni to dla siebie, iż aby utrzymać równy poziom dla ogółu musi wciąż zaniżać trudność.... po co ? Aby ludzie partyjni z układu mogli się cieszyć wyższym wykształceniem . W ostatnim 20 leciu wysyp profesorów wszelk ...  wyświetl więcej

@Remter: Trudno się nie zgodzić...

  Remter,  08/12/2014

@Skalny Kwiat: Kasiu ! Do mnie przemawiają słowa Szekspira wypowiedziane ustami Hamleta ; "Czego dowiesz się sam, tego się nauczysz ! " Człowiek uczy się przez całe życie. Szkoła winna jedynie wskazywać ścieżki, natomiast wybór i odpowiedzialność za przyjętą wiedzę i tak człowiek sam poniesie.

@Remter: Ano...

Janku - mam to szczęście (?!), że już jestem emerytem - od 52-go roku życia (państwo nie było w stanie wykorzystać już mojej wiedzy, doświadczenia i tego dodatkowego czegoś, czym zostałem obdarzony). Jednak zostanę już nauczycielem do końca życia - choć nie byłem nim z racji wykształcenia. I dlatego ciągle mnie obchodzi los polskiej szkoły - czytaj: uczniów - i poziom oświaty.
Jestem z Tobą ...  wyświetl więcej

Janie, w latach 70-ych otarlem sie jeszcze o ideologicznie niezaleznych przedwojennych nauczycieli. Nie tylko uczyli nas okreslonych przedmiotow.... ale i sztuki godziwego zycia (niezaleznie od okolicznosci... i kultury. Sposobem mowienia, zachowania a nawet ubierania byli niedoscignionym wzorem dla dyspozycyjnego "ciala pedagogicznego" wywodzacego sie w zdecydowanej wiekszosci z srodowisk robotni ...  wyświetl więcej

  nse,  09/12/2014

Ja jak sobie chce eksperymentować, a lubię robię to często ;) ... chodzę sobie po śmietnikach, złomowiskach czasem ludzie coś przyniosą i na tym sobie eksperymentuje nie robiąc nikomu szkody, od eksperymentów są laboratoria, a nie systemowa edukacja mająca na celu nauczyć podstawowych zasad przyswajania wiedzy i pomóc rodzicom w kształtowaniu nawyków i umiejętności porządkowania nabywanej wiedzy, ...  wyświetl więcej

  nse,  09/12/2014

Myślę że na początek zanim się nabędzie wiedzę o tym co realne i nierealne, warto przyjąć zasadę nie głosowania ( nie dawania kredytu zaufania ), ludziom którzy czynią inaczej niż mówią ... ??

Nauczyciele zawsze byli traktowani jak piąte koło u wozu. Zaniżenie poziomu nauczania? a jaki ma być ten poziom skoro wkleja się dwie godziny religii i tylko jedną z j. angielskiego. Jak wyrobić w dzieciach krytycyzm, gdy na jednej lekcji mówi się im o ewolucyjnym pochodzeniu życia, a na drugiej, że były czary mary.Systemy nauczania stworzone przez urzędników nigdy nie będą wydajne- bo są tworzone przez ludzi oderwanych od rzeczywistości.

  nse,  09/12/2014

@Krzysztof Mrozowski: "Układy żywe posiadają wysoce złożoną i hierarchiczną architekturę wewnętrzną. Potrafią utrzymywać ciągłość życia pomimo śmierci pojedynczych osobników, nawet w obliczu wymierania całych gatunków. Ten atrybut życia wynika z uniwersalności reguł przyrody i jej przemożnej zdolności do nieustannego odtwarzania procesów („cyklów”) życiowych."
...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Wszystko zależy jakie rozumienie życia się przyjmie. Nie rozumiem, jest tylko jedno rozumienie życia -biologiczne. Wszystkie inne są wynikiem fantazji i nawet przy najszczerszych chęciach nie da się ich pogodzić.Postrzeganie świata nierealnego nie jest nauką i jako takie nie powinno być obiektem nauczania w szkołach, tym niech się zajmują religie, ale na własny koszt.

  nse,  10/12/2014

@Krzysztof Mrozowski: "Nie rozumiem, jest tylko jedno rozumienie życia -biologiczne. " ... no właśnie ma Pan problem wyjścia z biologicznej szufladki, można i tak żyć sobie na poziomie bakterii :) ... Dlaczego liście na drzewach są zielone, a nie przykładowo różowe ??
Ps" tym niech się zajmują religie, ale na własny koszt. " ... jeśli chodzi o finanse to religie sobie z tym świetnie radzą.

@Mariusz Kajstura: Dlaczego zielony?- bo zawierają chlorofil- polecam zagłębić się w tę "szufladkę biologiczną" a wiele pytań zostanie wyjaśnionych. Zgadzam się absolutnie z :"jeśli chodzi o finanse to religie sobie z tym świetnie radzą"- co roku religia otrzymuje 1,8 mld złotych z kasy państwowej, czyli również i z mojej ( nie zgadzam się na to, ale nikt mnie nie pyta o zdanie-mam płacić )

  nse,  10/12/2014

@Krzysztof Mrozowski: http://www.apostazja.pl/ ..., kościół instytucjonalny Pan olej ;) ..., jednak wiarę w ponadczasową siłę sprawczą warto szanować i umacniać, pogłębiając wiedzę nie tylko o biologi, fizyce, chemii ..., ale także o sztuce, kulturze, i o tym dokąd człowieka prowadzi jego naturalna wrażliwość na naturalne piękno otaczającego świata :)
...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Panie Mariusz, dawno olałem wszelkie instytucje religijne, ale jakoś one nie chcą się odczepić, szczególnie jedna KK, cały czas wmawia mi jak mam żyć, ingeruje w prawo i jeszcze na dodatek każe mi płacić.

Fajnie tak wstać rano i zobaczyć zieloną trawę oświetloną światłem wschodzącego słońca, zaczerpnąć głęboki oddech i poczuć zapach budzącego się dnia ;)
O, często

...  wyświetl więcej

  nse,  10/12/2014

@Krzysztof Mrozowski: "Co do jak Pan to ujął "ponadczasowa siła sprawcza" to aby ją szanować musiałbym mieć jakiekolwiek weryfikowalne dane, których nie ma, są tylko ludzkie odczucia, a te jak wiadomo są ulotne i często zmienne."
Przecież codziennie Pan tych danych dotyka, choćby parząc w lustro ;), wystarczy tylko umieć na to spojrzeć i pomyśleć, czy jeśli Pan zostawi nieposprzątany dom, t ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Piękno jakie nas otacza zawsze mnie zachwycało, a komórkami zajmują się geny, które przez miliardy lat układały cały swój dom do sprawnego funkcjonowania. Genom nic zostało dane, ale to wymaga osobnej dyskusji.

  nse,  10/12/2014

@Krzysztof Mrozowski: " a komórkami zajmują się geny, które przez miliardy lat układały cały swój dom do sprawnego funkcjonowania. " ..., a w komputerach do gromadzenia danych i programów służą twarde dyski ;)
Kto odczytuje dane z DNA i jak te dane i programy są realizowane że z plemnika i jajeczka rośnie mały człowiek ??
Ten proces jest przyjęty jako coś tak naturalnego i oczywisteg ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Oczekujesz odpowiedzi na bardzo skomplikowane procesy. Moje poznanie ewolucyjnych procesów jest bardzo płytkie i nie ośmieliłbym się tłumaczyć takich procesów jak Polimeraza DNA, która jest częściową odpowiedzią na to kto steruje lub bardziej precyzyjnie CO steruje procesami życiowymi. Ktoś kiedyś powiedział, że wymyślenie idiotyzmu nie wymaga żadnej wiedzy, ale obalenie tego id ...  wyświetl więcej

  nse,  11/12/2014

@Krzysztof Mrozowski: "wyklucza wszelkie formy sił nadnaturalnych-po prostu ja poznaję świat empirycznie."
Właśnie chodzi o to że ta siła jest całkowicie naturalna, tak naturalna jak Szczera Miłość rodzicielska, problem w tym że została zaszufladkowana jako coś nad naturalnego :( , oczywiście zdaję sobie sprawę że nie wszyscy ludzcy rodzice dorośli do tej Miłości i traktują swoje dzieci jak ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Ok, niech będzie, ze to miłość steruje procesami ewolucyjnymi, również tymi, które kształtują gąsienniczniki do tego by składały jaja w ciałach innych gąsienic, po to by młode mogły zjadać je za życia mając tym sposobem dostęp do świeżego jedzenia. Seks musi się kojarzyć z przyjemnością gdyż inaczej ewolucja nie mogłaby rozwinąć się tak bardzo jak to widzimy. A to , że ludzie by ...  wyświetl więcej

  nse,  11/12/2014

@Krzysztof Mrozowski: No tak nieodpowiedzialni ludzie wychowują nieodpowiedzialne dzieci przerażające co popadnie biorąc przykład z gąsieniczek, czy możemy zachowywać się inaczej ??

  nse,  12/12/2014

@Krzysztof Mrozowski: Panie Krzysztofie, my nie musimy przyjmować że ta "Ponadczasowa Siła Sprawcza" , jest ponad naturalna, bo właściwie to co nazywamy ponad naturalnym okazuje się z biegiem czasu czymś zupełnie naturalnym, głównie chodzi o wyłowienie pewnych ponad czasowych zasad dzięki którym następuje postęp ( rozwój życia ). Przykładowo rozwój muzyki który nastąpił dzięki uporządkowaniu pewny ...  wyświetl więcej

  nse,  12/12/2014

Kochający Człowiek, weryfikuje swoje przekonania, gdy dostrzeże że blokują rozwój Człowieka .
Ps. Nie mylić Rozwoju Życia z industrializacją Życia !
( to taka moja publiczna notatka do przemyślenia ) ... ;)

  awers,  19/12/2014

Tak właśnie o sprawach najważniejszych trzeba mówić - jasno i dobitnie. Urzędnicy potrafią wychowywać tylko pariasów...

  seta1212,  19/12/2014

Dla wzmocnienia argumentacji Janie pozwól, że dorzucę jedną z ostatnich moich fraszek:

Gdy się niekompetencja z ignorancją miota
dyletant pragnie laurów a władzy idiota.

@seta1212: Oj, miota się, miota.

Też byłam na trzydniowym szkoleniu- hotel Orbis pełen wypas. Szkolenie oczywiście kompletnie oderwane od rzeczywistości. Ale ja za rzeczywistością nie tęsknię. Będzie jak będzie.

Nie liczy się poziom wykształcenia naszych dzieci tylko to, żeby ten i tamten mieli co tydzień rosół z prawdziwej kury na obiad i żyli w przepychu, co roku forsują coraz głupsze pomysły... to niesprawiedliwe.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska