Login lub e-mail Hasło   

Jak wygląda ślub cywilny?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://slubi.pl/blog/jak-wyglada-slub-cywilny/288/
Były już zaręczyny i okres narzeczeństwa zbliża się ku końcowi, gdyż decyzja o ślubie podjęta. To już nie przelewki, bo zaczyna się prawdziwe życie – życie we dwoje.
Wyświetlenia: 48.819 Zamieszczono 09/12/2014

Ślub cywilnySkoro zrobiło się już tak poważnie to sprawdźmy jak w rzeczywistości wygląda ślub cywilny.

Ślub cywilny, w odróżnieniu od konkordatowego czy kościelnego, można załatwić w dość krótkim czasie, bo na co najmniej 31 dni przed planowaną uroczystością. Wtedy zgłaszacie się do Urzędu Stanu Cywilnego, rezerwujecie datę i pozostaje wyczekiwanie na ten wyjątkowy dzień. Sama ceremonia zawarcia związku małżeńskiego tez nie trwa długo. Niekiedy wystarczy tylko 15 minut i po tych kilkunastu minutach pary wychodzą już jako małżeństwo.

Jak w każdym urzędzie wymagane są pewne formalności, których ominąć się niestety nie da. Pociechą jest fakt, że ślub cywilny możecie zawrzeć w każdym USC w całej Polsce – rejonizacja została zniesiona. Urzędnik państwowy zada Wam kilka niezbędnych pytań i słysząc odpowiedzi stwierdzi czy nie ma przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Wtedy też musicie podać takie informacje jak: jakie nazwisko przyjmuje żona oraz jakie nazwisko będą nosiły dzieci. Dokumenty, jakie będą niezbędne podczas pierwszej wizyty w USC, zależą przede wszystkim od waszego stanu cywilnego. Dlatego też:

1. Panna czy kawaler zabierają ważny dowód osobisty oraz skrócony odpis aktu urodzenia.

2. Rozwódka czy rozwodnik zabierają ważny dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia oraz skrócony odpis aktu małżeństwa (z konieczną adnotacją o rozwodzie lub sentencją rozwodu).

3. Wdowa czy wdowiec zabierają ważny dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia oraz skrócony odpis aktu zgonu małżonka.

4. Kobieta nieletnia, między 16 a 18 rokiem życia powinna  mieć pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa, skrócony odpis aktu urodzenia oraz postanowienie sądu rodzinnego, zezwalające na zawarcie małżeństwa.

5. Cudzoziemcy zabierają ważny paszport, odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego oraz zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez właściwy organ w kraju cudzoziemca lub przedstawicielstwo dyplomatyczne lub postanowienie sądu rejonowego zwalniające od obowiązku przedłożenia zaświadczenia o zdolności prawnej.

Przejdźmy do sedna, czyli jak wygląda przebieg uroczystości.

W dniu uroczystości o ustalonej godzinie musicie pojawić się w USC wraz ze świadkami. Wiele pytań zwykle dotyczy kwestii świadków. Otóż świadkiem może być osoba dowolnej płci (mogą być dwie kobiety czy dwóch mężczyzn), jednak warunkiem, którego nie da się ominąć jest wiek – świadkowie muszą być osobami pełnoletnimi! Po przejściu do właściwej sali urzędnik wygłasza mowę, a następnie mówi słowa przysięgi, które wy zgodnie powtarzacie. Następnym kluczowym elementem jest moment nakładania obrączek, po którym podpisujecie akt małżeństwa. Akt ten podpisują również świadkowie oraz osoba udzielająca ślubu. Po tych wydarzeniach urzędnik udzielający wam ślubu ogłasza, że małżeństwo przez was zostało zawarte zgodnie z obowiązującymi przepisami i składa życzenia. Następnie opuszczacie salę ślubów i następuje chwila kiedy zaproszeni goście mogą złożyć życzenia. Warto wspomnieć, że odpisy aktu zawartego małżeństwa możecie odebrać tego samego dnia.

Podobne artykuły


31
komentarze: 69 | wyświetlenia: 8795
29
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2576
27
komentarze: 42 | wyświetlenia: 2337
22
komentarze: 5 | wyświetlenia: 52743
21
komentarze: 27 | wyświetlenia: 15915
21
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3430
20
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2062
18
komentarze: 38 | wyświetlenia: 6358
386
komentarze: 337 | wyświetlenia: 416419
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15275
 
Autor
ArtykułWarto też dodać, że za sporządzenie aktu małżeństwa płaci się opłatę skarbową (84 zł). Akt zawarcia małżeństwa wydawany jest w jednym egzemplarzu, ale istnieje możliwość sporządzenia odpisu pełnego (33 zł) albo skróconego (22 zł). A te odpisy trzeba mieć do wglądu w urzędach jeśli np. wymieniamy dokumenty (bo zmieniło się nazwisko po ślubie itp).Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska