JustPaste.it

Dyskopatia: ogólne informacje

Dyskopatia niestety jest problemem coraz bardziej powszechnym. Do przyczyn związanych z przeciążeniem kręgosłupa dochodzi kolejna: brak ruchu lub nieregularny ruch.

Dyskopatia niestety jest problemem coraz bardziej powszechnym. Do przyczyn związanych z przeciążeniem kręgosłupa dochodzi kolejna: brak ruchu lub nieregularny ruch.

 

Dyskopatia - czym jest

Dyskopatia to mówiąc w skrócie schorzenie krążka międzykręgowego (inaczej: dysku).

Nazwa dyskopatia obejmuje różnego rodzaju schorzenia.
Jednym z częstszych rodzajów schorzeń jest tak zwana przepuklina jądra, które znajduje się we wnętrzu dysku.

Dysk (inaczej krążek) jest zbudowany z jądra oraz z pierścienia włóknistego, który otacza jądro. Pierścień stanowi ochronę dla jądro dbając, aby nie nastąpiło jego przemieszczenie. Pierścień budują włókna elastynowe i kolagenowe. Samo jądro stanowi 15% masy krążka, zwykle powinno ono być odpowiednio uwodnione, co zapewnia elastyczność kręgosłupa oraz stanowi jego amortyzację.

Przepuklina to uwypuklenie jądra. Uwypuklenie może nawet przerwać pierścień włóknisty. Uwypuklenie jądra wywołuje ucisk na nerwy położone przy kręgosłupie, co następnie wywołuje silny ból i dodatkowo najróżniejsze problemy ze zdrowiem.

Przyczyny


Jest wiele różnych przyczyn schorzeń krążka międzykręgowego.
Najczęstszą przyczyną dyskopatii są mechaniczne urazy krążków. Wynikają one z długotrwałego utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała jak i powtarzających się urazów mechanicznych, często związanych z wykonywaną pracą. Wśród osób najbardziej narażonych na schorzenia znajdują się m.in. osoby wykonujące niektóre rodzaje pracy fizycznej, kierowcy, dźwigające ciężkie przedmioty, osoby pracujące za biurkiem.

Inne częste przyczyny to: niedotlenienie krążka międzykręgowego, czy uwarunkowania genetyczne.
Zalecane ćwiczenia fizyczne zawsze muszą być wykonywane z uwagą, ponieważ chore krążki międzykręgowe nie powinny być za nadto przeciążane.

Rozpoznanie


O powstaniu dyskopatii najczęściej wskazuje ból pojawiający się:

- w obrębie nerwów odchodzących od kręgosłupa (jest to między innymi rwa kulszowa, rwa barkowa),

- wzdłuż kręgosłupa, przede wszystkim w miejscach ząjętych zmianami zwyrodnieniowymi,

- ból, który nasila się w czasie naciągania nerwów uciskanych przez dysk.

- obniżenie siły mięśni, czasem także zanik mięśni,

- drętwienie kończyn, zaburzenia czucia, mrowienie,

Diagnostyka

W celu potwierdzenia dyskopatii wykonuje się poniższe badania:

- rezonans magnetyczny.

- tomografia kręgosłupa,

- rentgen kręgosłupa,


Jak leczyć


Podstawowym sposobem leczenia choroby jaką jest dyskopatia, zwłaszcza na wczesnym etapie, są ćwiczenia wykonywane w odpowiedni sposób i zmiana przyzwyczajeń ruchowych.

Zdecydowana większość osób chorych na dyskopatię jest kierowana do leczenia nieoperacyjnego. Istotną rolę w leczeniu tej choroby odgrywa wczesna diagnoza.

W trudnych przypadkach, zwłaszcza gdy dochodzi do przecięcia pierścienia, stosowane są zabiegi operacyjne. Dyscektomia, najpopularniejszy z zabiegów, polega na usunięciu części jądra, co ma na celu usunąć ucisk na rdzeń kręgowy lub nerwy.

Jednak operacja nie zawsze powoduje usunięcie objawów bólowych. Po leczeniu operacyjnym zawsze konieczne jest dalsze leczenie: skorygowanie nieprawidłowej postawy ciała, fizjoterapia, regularne wykonywanie ćwiczeń, rehabilitacja. Ze względu na specyfikę tego schorzenia, jakim jest dyskopatia, należy koniecznie wykonywać ćwiczenia pod kontrolą fizjoterapeuty lub lekarza. Nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń niekiedy prowadzi do rozwoju choroby, zamiast jej zaniku.

Leczenie dyskopatii jest w zasadzie niemożliwe bez czynnego udziału pacjenta.

W przypadku dyskopatii zalecane są także leki miorelaksacyjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe.

Także po usunięciu problemów zdrowotnych konieczne jest dalsze wykonywanie ćwiczeń zalecanych przez lekarza i oczywiście utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

 

W przypadku choroby jaką jest dyskopatia, najważniejsza jest profilaktyka!

Regularny ruch, ćwiczenia wzmacniające partie mięśni wzdłuż kręgosłupa oraz mięśnie brzucha, przy jednoczesnym unikaniu niepotrzebnych obciążeń kręgosłupa, to najlepszy sposób na dyskopatię. Niezwykle istotne jest również dbanie o właściwą postawę ciała podczas wykonywania różnych czynności, również podczas siedzenia na krześle czy stania przez dłuższy czas.

 

Rzecz jasna, informacje zamieszczone na tej stronie nie mogą zastąpić konsultacji u lekarza; są to tylko informacje skrótowe, których celem jest propagowanie wiedzy o dyskopatii i profilaktykę zdrowego kręgosłupa.