JustPaste.it

Dziecko istotą seksualną

d6966b14088d3cdf092d2c0dc3b7c150.jpg

Dziecięca seksualność wzbudza wiele kontrowersji. Fakt ten wiąże się przede wszystkim z brakiem znajomości podstaw z zakresu rozwoju psychoseksualnego. Już w życiu płodowym pojawiają się pierwsze „seksualne zachowania”, co powoduje, że dziecko staje się istotą seksualną od początku swojego życia. Wszelkie przejawy dziecięcej seksualności (zabawy erotyczne, pytania seksualne, masturbacja) często odczytywane są przez samych dorosłych przez pryzmat własnych doświadczeń erotycznych. Nic bardziej błędnego. Podstawowa wiedza na temat tego jak prawidłowo interpretować i reagować na dziecięce zachowania seksualne jest bardzo ważna. Tematyka seksualności dziecięcej wywołuje wiele pytań.

Kiedy rozpoczyna się rozwój seksualny i jak prawidłowo go kształtować? Jak chronić dzieci przed nadużyciami? Jak przekazywać pozytywne postawy związane z seksualnością?

Na te pytania coraz więcej rodziców szuka odpowiedzi w Internecie lub w specjalistycznych poradnikach. Znajdują tam informacje na temat prawidłowo przebiegającego rozwoju psychoseksualnego, wskazówki jak reagować na zachowania seksualne u małych dzieci oraz porady na temat formułowania odpowiedzi na pytania dotyczące seksualności, w tym wszystkim znane „skąd się biorą dzieci?”. Czasy posiłkowania się bocianem i kapustą dawno minęły. Świadomość rodziców rośnie i stąd zainteresowanie ową tematyką. To właśnie rodzice jako pierwsi przekazują dziecku wzorce i postawy związane z seksualnością.

Obecnie nikt już prawie nie kwestionuje faktu, że człowiek jest istotą seksualną od narodzin aż po śmierć. Wynika stąd potrzeba nabycia podstawowej wiedzy z zakresu norm seksualnych dla danego wieku oraz umiejętność reagowania na przejawy seksualności u małych dzieci. Dzięki temu rodzice łatwiej rozpoznają zachowania niepokojące, których przyczyną mogą być np. nadużycia seksualne.

Na naszym rynku można znaleźć wiele książeczek dla najmłodszych poświęconych treningowi czystości, różnicom anatomicznym, nauce bezpiecznych zachowań z obcymi, tematowi skąd się biorą dzieci czy stereotypom płciowym. Znajdziemy również takie, które oswajają dziecko z emocjami, które towarzyszą narodzinom młodszego brata lub siostry, poruszają temat adopcji, rodzin zastępczych oraz karmienia piersią.

Oprócz książek na rynku pojawiły się puzzle i lalki anatomiczne. Dzięki puzzlom dziecko poznaje różnice w budowie między dziewczynką a chłopcem. Puzzle anatomiczne przedstawiają również etapy rozwoju życia płodowego. Wszystkie te zabawki są oczywiście dostosowane do wieku dziecka. Lalki anatomiczne to alternatywna dla lalek tradycyjnych. Mają one delikatnie zaznaczoną płeć. Po co lalce genitalia zapyta niejeden rodzic? Dla dziecka brak płci u lalki i jednoczesne tłumienie zachowań seksualnych może być sygnałem, że owa sfera jest objęta tabu. Nie w tym rzecz, aby zmieniać linię produkcyjną i wypuszczać na rynek tylko lalki anatomiczne. Jednak brak płci u wszystkich lalek oraz brak rozmów na tematy związane z seksualnością może być pierwszym sygnałem dla dziecka, że sfera ta jest objęta tabu.

Na koniec warto dodać, że wiedza dotycząca seksualności winna być przekazywana w atmosferze szacunku i miłości. Podkreślajmy, że seksualność jest czymś wyjątkowym i pięknym.

Ewa Kostoń