JustPaste.it

Korepetycje - perspektywy zawodu.

Jakie perspektywy mają nauczyciele i korepetytorzy w Polsce? Wraz z niżem demograficznym coraz więcej nauczycieli będzie traciło pracę. Czy będą się ratować udzielaniem korepetycji?

Jakie perspektywy mają nauczyciele i korepetytorzy w Polsce? Wraz z niżem demograficznym coraz więcej nauczycieli będzie traciło pracę. Czy będą się ratować udzielaniem korepetycji?

 

Rynek korepetycji w Polsce ma się dobrze i wydaje się, że nadal tak pozostanie. Wg badań Murawska i Putkiewicz z 2006 roku prawie 50% studentów pierwszego roku studiów rocznika 2004/05 korzystało z prywatnych lekcji, aby zdać maturę i dostać się na studia. Skala tego zjawiska jest ogromna i wydaje się, że w najbliższym czasie nie ulegnie to zmianie.

Głównym powodem popytu na korepetycje jest słaby system edukacyjny, który zmusza uczniów do korzystania z korepetycji, aby osiągnąć dobre wyniki na egzaminach kończących kolejne etapy edukacji szkolnej, a w szczególności po zakończeniu szkoły gimnazjalnej i na maturze. Innym powodem popytu na korepetycje jest stosunkowo duża podaż na tego typu zajęcia ze strony korepetytorów. Wielu nauczycieli stara się wyrównać niedobory finansowe w swoich budżetach domowych wynikające z niskich płac nauczycielskich wypłacanych w naszym kraju.

Pani Natalia Kopczacka, manager regionalny w firmie Nauca.pl  wskazuje także inne, nie mniej ważne powody, takie jak:

  • Brak wiary we własne możliwości i umiejętności,
  • Poczucie, iż bez dodatkowego wsparcia i nadzoru korepetytora samodzielna nauka jest niewystarczająca do uzyskania dobrych ocen i przygotowania do kolejnych etapów edukacji,
  • Bardzo wysoki poziom uczniów w klasie, którzy regularnie korzystają z korepetycji,
  • Mała wiedza wyniesiona z zajęć prowadzonych w szkole w kontraście do wysokich oczekiwań nauczyciela,
  • Chęć realizowania tematu szerzej niż jest to wymagane w szkole; pogłębianie swoich umiejętności z danego przedmiotu.

Pani Grażyna – nauczyciel naszego portalu wskazuje na jeszcze inne powody popytu na dodatkowe lekcje:

  • Ambicje pomimo braku talentu,
  • Zlekceważenie potrzeby nauki i ćwiczenia na bieżąco i wynikający z tego problem z uzyskaniem pozytywnych ocen.

Powyższe przyczyny dają grunt do rozwoju polskiego rynku korepetycji. Według danych korepetytorzy.edu.pl największym wzięciem cieszą się korepetycje z matematyki i nauczyciele tego przedmiotu mogą liczyć na największy popyt. Wynika to głownie z tego, że od kilku lat przedmiot ten jest obowiązkowy na maturze. Na drugim miejscu pod względem popularności są korepetycje z języka polskiego, następnie korepetycje z języka angielskiego, fizyki i chemii.

Wydaje się, że nauczyciele wyżej wymienionych przedmiotów mogą liczyć na stały dodatkowy dopływ środków finansowych.

Uczniowie z większych aglomeracji mają więcej możliwości. W dużych miastach jest stanowczo większy popyt na korepetycje, a także większe możliwości wyboru nauczycieli poszczególnych przedmiotów. W małych miastach skala robi różnicę i dlatego uczniowie mogą mieć problem nie tylko ze znalezieniem dobrego korepetytora, ale także rozterki natury etycznej związane z pobieraniem lekcji u nauczycieli, którzy są ich nauczycielami lub uczą w tej samej szkole.

Czy z wynagrodzenia uzyskiwanego z korepetycji da się utrzymać? Greta Zatryb-Singh - członek zarządu Nauca.pl - twierdzi, że przychody z korepetycji są zwykle traktowane jako dodatkowe źródło dochodów. Jednak w przypadku, kiedy ktoś zdecyduje się na bycie ,,zawodowym korepetytorem" i zatrudni na podstawie umowy w profesjonalnym instytucie korepetytorskim, ma szanse uzyskać dochód na poziomie zapewniającym utrzymanie. Wiele zależy od nauczanego przedmiotu. Najbardziej poszukiwani są matematycy i nauczyciele innych przedmiotów ścisłych, jak fizyka i chemia. Nauczyciel, który oferuje pakiet tych trzech przedmiotów a do tego jest dyspozycyjny i mobilny, ma szansę, aby korepetycje stały się filarem jego życia zawodowego i głównym źródłem utrzymania. 

Wydaje się, że sprawny i zorganizowany korepetytor, mieszkający w dużym mieście nie powinien mieć problemu ze znalezieniem odbiorców swoich usług, szczególnie jeżeli jest korepetytorem matematyki lub innych przedmiotów, na które jest popyt. Tak długo jak w naszym systemie edukacyjnym będzie kładziony nacisk na przygotowanie do testów, a szkoła będzie niewydolna w przygotowaniach do nich, korepetytorzy i nauczyciele mają duże możliwości pracy poza swoimi normalnymi godzinami pracy.

Zapraszamy do przeczytania także innych naszych artykułów na https://korepetytorzy.edu.pl/aktualnosci/