Login lub e-mail Hasło   

Jak uczą się dorośli?

Uczymy się przez całe życie to prawda znana każdemu. jak jednak uczą się osoby dorosłe? Jakie są formy zdobywania przez nich wiedzy i która jest najskuteczniejsza?
Wyświetlenia: 1.180 Zamieszczono 12/12/2014

Postęp i innowacje są na stałe wpisane w XXI wiek.  Stale zmieniają się zasady oraz doskonali się technologia, dlatego istotne jest, żeby podążać za ewolucją rzeczywistości. Nieodzowne jest nieustanne rozwijanie swoich umiejętności i wiedzy adaptacyjnej oraz wykorzystywaniu nabytych doświadczeń w praktyce. Systematyczne zdobywanie wiedzy nie powinno mieć uwarunkowań wiekowych, toteż „uczniem” można i należy pozostać przez całe życie, żeby nie pozostać w tyle w czasach współczesnego realizmu. 

Najnowsze wyniki badań dowodzą, że powszechnie przyjęte stereotypy na temat zdolności dorosłych do nauki są jak najbardziej mylne. Wraz z wiekiem nie następuje spadek zdolności przyswajania nowych nauk, więc erudycja osoby starszej może stać na równie efektywnym poziomie jak u osoby młodej.

Warunki efektywności edukacji dorosłych

W procesie edukacji osób dorosłych należy zadbać o właściwe warunki sprzyjające efektywności całego procesu. Warunki muszą być komfortowe i bezpieczne dla uczącego się, gdyż jest to jednym z czynników motywacyjnych do podjęcia edukacji. Dorośli często podejmują decyzję w oparciu o wcześniejsze doświadczenia, dlatego wiedza i umiejętności które chcą sobie przyswoić muszą mieć przełożenie na późniejsze zastosowania praktyczne. To uczący się wpływa na zakres, sposób i czas nauczania. Nic nie powinno być narzucane odgórnie, co może wpływać demotywująco, a człowiek powinien mieć przede wszystkim świadomość tego co się będzie uczył oraz celu w jakim to robi.  

Formy nauczania

Każdy dorosły ma swoje określone preferencje co do form edukacji. Niektórzy są samoukami, inni preferują nauczanie indywidualne z korepetytorem, a jeszcze inni optują za grupową nauką.

Osoby wyrażające chęci do się samodzielnej nauki musza wykazać się już na początku swojej drogi olbrzymimi chęciami i dużą motywacją, a także nakierunkowaniem na cel. Musi pamiętać jednak. Tzw. samouccy powinni pamiętać jednak, że z czasem motywacja może spadać. Osoba edukująca się nie jest pod niczyją kontrolą i może popaść w lenistwo, bądź stosować złą formę edukacji.

Nauczanie indywidualne jest na ogół najefektywniejsza forma nauczania, ale zarazem najkosztowniejszą. Korepetytor całą swoją uwagę skupia na jednym uczniu, przystosowując określony czas i tempo edukacji do ucznia. Ponadto umożliwia dostosowanie się do stylu uczenia się oraz kontroli osobistych potrzeb. W przypadku osób dorosłych dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości szkoleń indywidualnych, które proponują firmy szkoleniowo – doradcze.

Trzeci wariant nauki osób dorosłych to nauczanie grupowe umożliwia szybkie i sprawne przekazanie wiedzy dużej liczbie uczniów. Wariant ten jest jednym z najpopularniejszych  form nauki wśród osób 18+. Osoby dorosłe chcące skorzystać z tego wariantu maja do wyboru liczne kursy, szkolenia i warsztaty obejmuję swoja tematyka zarówno zagadnienia miękkie jak i twarde np. obsługę programów informatycznych.

Podstawowym pytaniem przed jakimś taje osoba decydująca się na taką formę nauki jest więc nie jak skorzystać z nauczania grupowego, ale jak wybrać dobry i wartościowy kurs, warsztat czy szkolenia.

Chociaż przez  wielu ekspertów forma nauki grupowej jest nie doceniana i uważana za najmniej efektywną to warto jednak zapoznać się z jej zaletami.

Przede wszystkim forma szkoleń grupowych organizowanych czy to w formie zamkniętej czy otwartej jest na pewno bardziej ekonomiczna niż nauczenie indywidualne. Uczestnicy oprócz tego, że zaopatrzeni są w spora dawkę wiedzy przez prowadzącego zajęcia mają możliwość (w przypadku każdego rodzaju szkoleń) popracować nad własną współpracą z innymi kursantami, a także na własnej skórze przekonać się o wielu zjawiskach społecznych występujących w grupach takich jak np. konformizm.

Nie zapominajmy także, że uczestnicząc w szkoleniu z inni osobami możemy wymieniać doświadczenia, poznawać rozwiązania, które już zostały wypróbowane i sprawdzone oraz nawiązywać nowe znajomości budując własną sieć kontaktów. 

Podobne artykuły


72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 110342
43
komentarze: 26 | wyświetlenia: 11512
31
komentarze: 16 | wyświetlenia: 11469
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3512
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15935
21
komentarze: 6 | wyświetlenia: 10076
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 8479
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3056
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7147
11
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3557
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3492
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 43500
19
komentarze: 1 | wyświetlenia: 12703
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4702
52
komentarze: 21 | wyświetlenia: 17068
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska