JustPaste.it

Silnik diesla z instalacją LPG.

Możliwe jest zamontowanie do silnika diesla instalacji gazowej, nie przynosi to jednak w każdym przypadku korzyści w postaci oszczędności, ale wręcz przeciwnie – generuje koszty.

Możliwe jest zamontowanie do silnika diesla instalacji gazowej, nie przynosi to jednak w każdym przypadku korzyści w postaci oszczędności, ale wręcz przeciwnie – generuje koszty.

 

Trzy typy instalacji gazowej dla silnika diesla.

Współpraca silnika diesla z instalacją gazową znacząco różni się w porównaniu do silnika benzynowego. Silnik diesla nigdy nie będzie pracował tylko i wyłącznie na zasilaniu gazowym, ponieważ, przy montażu tego typu instalacji konieczna jest przebudowa silnika, co generuje wysokie koszty. Instalacje typu dual fuel posiadają również swoje ograniczenia i wymagają wgrania nowego oprogramowania do komputera sterującego pracą silnika. W przypadku tego typu instalacji gazowej do komory spalania wtryskiwany jest i olej napędowy i gaz. Ropa stanowi od 5 do 30 procent objętości mieszanki paliwowo – powietrznej i jest potrzebna wyłącznie do zainicjowania procesu spalania, większą część mieszanki stanowi gaz LPG.

670bae6c6bb6bcdc073acaeb5b6529c3.jpg

Instalacje typu mono i dual nigdy nie będą popularne ze względu na swoje ograniczenia, dlatego w silnikach dużo częściej stosowany jest rodzaj instalacji zwany diesel gaz. W przypadku tego typu instalacji w momencie rozruchu silnika do komory spalania trafia czysty olej napędowy, a w momencie pracy już mieszanka ropy i gazu. Mimo podobnej zasady działania, instalacja ta znacząco różni się od instalacji gazowej dual fuel, ponieważ w tym przypadku do komory spalania trafia maksymalnie 30 procent gazu, a jednostka napędowa nie wymaga znacznych modyfikacji konstrukcyjnych.

Aspekt ekologiczny instalacji LPG w silniku diesla i lepsze osiągi.

 Olej napędowy w połączeniu z gazem LPG wypalany jest niemal w pełny sposób. W przypadku zasilania silnika czystym olejem napędowym do układu wydechowego trafia nawet 15 procent nie spalonej mieszanki, w przypadku połączenia oleju z gazem odsetek maleje do zaledwie 5 procent. Dzięki temu szkodliwe związki powstałe w procesie spalania emitowane są w mniejszym stopniu, zmniejsza się także warstwa nagaru odkładającego się w silniku.

 Posiadanie instalacji gazowej w aucie z silnikiem diesla wpływa również na osiągi auta i generuje duże oszczędności. Moment obrotowy i moc silnika po montażu instalacji LPG mogą wzrosnąć nawet o 30 procent! Różnica w osiągach jest znaczna i powinna być od razu wyczuwalna. Za sprawą mniejszego zużycia oleju napędowego do mieszanki paliwowej powstają również oszczędności, które mogą sięgać nawet 20 procent. Ceny tego typu instalacji są niestety wysokie.

Czy instalacja gazowa w dieslu się opłaca?

 Koszt montażu instalacji gazowej LPG do silnika diesla jest wysoki i zwróci się, niestety, dopiero po pokonaniu 70 tysięcy kilometrów przy założeniu, że mieszanka paliwowa będzie składać się właśnie w 30 procentach z gazu. Jazda w trasie lub mniejsza efektywność instalacji gazowej wydłuży niestety ten dystans nawet o 20-30 tysięcy kilometrów. Opłacalność montażu instalacji gazowej do silnika diesla jest niestety wątpliwa, jednak producenci instalacji będą udoskonalać ten system. Powodem tego jest obniżka cen eksploatacji silników, a oferta kierowana jest głównie do właścicieli firm przewozowych i transportowych. Jeżeli, zatem chcesz założyć instalację gazową do silnika diesla w samochodzie osobowym zastanów się nad opłacalnością tej inwestycji.