JustPaste.it

Domy energooszczędne czy niskoenergochłonne?

Na Świecie, a w szczególności w Europie obserwujemy coraz silniejszy trend związany z promowaniem budownictwa energooszczędnego.

Na Świecie, a w szczególności w Europie obserwujemy coraz silniejszy trend związany z promowaniem budownictwa energooszczędnego.

 

Dom pasywny

Skąd to zainteresowanie budynkami w kontekście ekologii? Wynika to z faktu, że w krajach rozwiniętych około 30-40% całkowitej energii wytworzonej przez ludzkość jest zużywana w sektorze budowlanym. Ze zużyciem energii (z jej wytworzeniem) związana jest emisja szkodliwych gazów i pyłów.

W prasie i mediach elektronicznych coraz częściej pisze się o budownictwie energooszczędnym lub ekologicznym. Są to pojęcia dyskusyjne, gdyż energooszczędny czy ekologiczny może być człowiek, natomiast dom może być niskoenergochłonny lub proekologiczny. Jednak te pojęcia przyjęły się powszechnie i są używane na co dzień. Jak można je zdefiniować?

W Polsce przyjęło się, że dom energooszczędny to jaki obiekt, którego zapotrzebowanie na energię użytkową na cele ogrzewania jest niższe niż 70 kWh/m2 na rok. Jest to ilość energii jaką musimy zużyć, aby utrzymać wewnątrz domu temperaturę wynoszącą średnio 20 stopni Celsjusza. Domy jednorodzinne budowane w Polsce według aktualnych przepisów osiągają ten wskaźnik na poziomie 90-100 kWh/m2 rocznie.

Według powszechnie panującej klasyfikacji możemy wyróżnić następujące rodzaje budynków, które można nazwać energooszczędnymi:

  • Budynki energooszczędne siedmio- litrowe (zapotrzebowanie na energię około 70 kWh/m2, czyli 7 litrów oleju opałowego na m2 powierzchni ogrzewanej rocznie).
  • Budynki energooszczędne cztero- litrowe (zapotrzebowanie na energię około 40 kWh/m2, czyli około 4 litry oleju opałowego)
  • Budynki pasywne (zapotrzebowanie na energię wynosi maksymalnie 15 kWh/m2, czyli 1,5 litra oleju opałowego w skali roku.)
  • Budynki zeroenergetyczne i plusenergetyczne (zapotrzebowanie budynku jest pokrywane energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii)
  • Budynki niskoenergochłonne to budynki w których zapotrzebowanie na energię do ogrzewania oraz energia wbudowana (energia zużyta w całym procesie wytwarzania materiałów, transporcie i procesach budowlanych) jest niższa od referencyjnych budynków.

Najbardziej proekologiczne budynki to budynki niskoenergochłonne. Czyli takie które w całym cyklu istnienia zużywają jak najmniej energii, a co za tym idzie emitują najmniej szkodliwych substancji. Głównie chodzi tutaj o gazy cieplarniane oraz gazy wpływające na zakwaszanie i eurtofizację wód powierzchniowych. Do tego typu budynków zalicza się domy o niskim zapotrzebowaniu na energię i wybudowanych w technologiach low-tech - murowanych z cegieł ziemnych, szkieletów drewnianych ocieplanych wełną drzewną lub w technologi strow-bale (czyli z bali ze sprasowanej słomy). Tego typu budynki cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

(c) Michał Pierzchalski www.pracownia.info