Login lub e-mail Hasło   

Supernowa

Gwiazda Betlejemska była kometą, albo supernową. Tak uważają historycy, astronomowie i bibliści.
Wyświetlenia: 1.125 Zamieszczono 21/12/2014

Supernowa

Gwiazda Betlejemska była kometą, albo supernową. Tak uważają historycy, astronomowie i bibliści.

 

O kometach pisałem przy okazji innej wigilii. Tym razem napiszę o gwiazdach nazywanych supernowymi.

Widoczne gołym okiem gwiazdy nowe rzadko pojawiają się na nieboskłonie. Supernowe są gwiazdami pojawiającymi się nagle. Gwiazdami o ogromnej jasności.

Dziś niemal nikt nie patrzy w niebo. Nawet astronomowie i astrofizycy patrzą głównie w ekran komputera.

 

Kiedyś było inaczej.

Mapę nieba warto było mieć w głowie. Szczególnie potrzebna była tym, którzy podróżowali morzem, albo przez piaszczystą pustynię. - Dlatego w starożytności astronomia i astronawigacja tak bardzo rozwinęła się w Egipcie, na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Śródziemnego.

 

Nie było GPS i znajomość astronawigacji umożliwiała dotarcie do celu, a często ratowała życie żeglarzy i uczestników karawan.

 

Trwałość układu gwiazd była także symbolem stałości i niezmienności praw (zasad) rządzących przyrodą. Symbolem wieczności.

Wszelkie zmiany na niebie budziły lęk i w najlepszym wypadku traktowane były jako wróżba.

Ogromne zainteresowanie zjawiskami występującymi na niebie spowodowało, że o terminach pojawiania się komet i supernowych mamy wiele dokładnych informacji z różnych niezależnych źródeł.

Informacje o dacie narodzin Jezusa z Nazaretu znamy z Ewangelii. Daty nie pokrywają się dokładnie. W zimie pierwszego roku naszej ery nie była widoczna żadna kometa, ani żadna supernowa na terenie Palestyny, Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego. Kilka lat wcześniej pojawiła się na niebie bardzo jasna supernowa.

 

Wygląda na to, że opowiadanie o przybyciu do Betlejem trzech króli naprowadzonych przez gwiazdę, jest legendą, ale niezależnie od tego supernowe, to niezwykle interesujące zjawisko.

 

Istnieje dominująca hipoteza dotycząca przyczyn pojawiania się gwiazd supernowych. Ostatnio obserwowana w Galaktyce supernowa nie spełniała modelu narzuconego przez dominującą hipotezę.

W roku 1987 zaobserwowano wybuch zupełnie innej gwiazdy niż to przewidywała obowiązująca teoria. W związku z tym rozszerzono teorię, uznając, że są dwa rodzaje supernowych.

Jednak zagadnienie jest innego rodzaju.

Obowiązująca teoria uznaje, że pierwiastki „ciężkie”, do których zaliczamy metale, ale także krzem, siarkę i wiele innych spotykanych na planetach, asteroidach, księżycach … powstały podczas wybuchów supernowych. Najstarsze skały na ziemi datowane są na ponad 4 miliardy lat. Skały te składają się, oczywiście, z pierwiastków, którym przypisano pochodzenie związane z wybuchem supernowej.

 

Ostatnio odkryto wielką ilość planet i układów planetarnych. Każdy układ planetarny związany byłby z przeszłym wybuchem supernowej, gdyby teoria była poprawna.

Tyle, że czasu jest zbyt mało.

Zgodnie z teorią Wielkiego Wybuchu, Wszechświat ma około 13 miliardów lat. Ten czas jest zbyt krótki dla wyjaśnienia powstania ogromnej (dziś jeszcze nieznanej) ilości układów planetarnych.

 

Gdzie jest błąd?

Big Bang (Wielki Wybuch) jest rozwiązaniem tak zwanego „równania kosmologicznego”. Jednym z wielu możliwych rozwiązań. Najprawdopodobniej, to rozwiązanie jest jedynie modelem podobnym do rzeczywistego przebiegu wydarzeń sprzed miliardów lat.

 

Adam Jezierski

Przeczytaj : >>> Komety i ciemna materia

...

Podobne artykuły


113
komentarze: 227 | wyświetlenia: 36226
57
komentarze: 83 | wyświetlenia: 11807
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12729
30
komentarze: 38 | wyświetlenia: 5560
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 6678
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2066
43
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6757
38
komentarze: 31 | wyświetlenia: 29086
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3564
32
komentarze: 9 | wyświetlenia: 3250
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3514
31
komentarze: 13 | wyświetlenia: 7181
28
komentarze: 10 | wyświetlenia: 8309
32
komentarze: 168 | wyświetlenia: 7755
28
komentarze: 23 | wyświetlenia: 8338
 
Autor
ArtykułMichel Desmarquet - Misja

Coś mi świta, że tam co nieco było o tej gwieździe.

  miki2,  22/12/2014

Należały się kilka wyjaśnień w związku z tak zwaną "gwiazdą betlejemską" oraz okolicznościami jej towarzyszącymi, gdyż wtedy będzie to prawdziwy obraz tego, co zaszło za czasów Jezusa, a co nie.

Jedna z kwestii, to kiedy pojawiła się owa gwiazda. Z Biblii wynika, że magowie (gr. magoi) przybyli w innym czasie niż pasterze, których odwiedził anioł (Łukasza 2:8-16; Mateusza 2:1-11).
K

...  wyświetl więcej

  miki2,  24/12/2014

@miki2:
Napisałem niepoprawnie "... Jezus umarł dokładnie 14 Nisan (30 kwietnia) ...".
Powinno brzmieć "... Jezus umarł dokładnie 14 Nisan (30 marca) ...".
Przepraszam, za pomyłkę.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska