Login lub e-mail Hasło   

Trądzik (acne tarda) u kobiet dojrzałych

Hormony to jedna z przyczyn powstawania trądziku typu acne tarda. Znaczenie hormonów i ich powiązanie z trądzikiem poznano najlepiej u kobiet dojrzałych. Uważa się, że po...
Wyświetlenia: 990 Zamieszczono 04/01/2015

Hormony to jedna z przyczyn powstawania trądziku typu acne tarda. Znaczenie hormonów i ich powiązanie z trądzikiem poznano najlepiej u kobiet dojrzałych.

Uważa się, że poniższe hormony mogą odgrywać istotną rolę w tworzeniu się trądziku:
– dihydrotestostrenon (DHT)
– testosteron
– nadnerczowy prekursor siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEAS)
– estrogeny
– insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF)
– hormony wzrostu

Zatem jeśli Twój dermatolog mówi Ci, że „zrobimy badania hormonalne”, to badania będą w  100% rzetelne jeśli zbada poziom wszystkich wymienionych hormonów. Przy trądziku dojrzałym tzw. acne tarda, badania hormonalne to podstawa. Proszę nie dajcie się złudzić zapewnieniom, że jeśli nie macie 30kg nadwagi, zarostu na twarzy i regularnie miesiączkujecie to wszystko jest okey. Bo wcale nie musi być okey…

Oczywiście mając trądzik, (nawet bez badań hormonalnych), też możemy podejrzewać, że właśnie hormony go powodują. Wskazówką dla nas może być:
– sytuacja gdy nasz trądzik jest oporny na inne metody leczenia,
– gdy mamy trądzik związany z hirsutyzmem i nieregularnymi miesiączkami (PCOS)
– czy podczas nawrotu trądziku po leczeniu izotretinoiną ( generalnie powinno być tak, że najpierw robimy badania hormonalne, a dopiero potem wprowadzamy izotretinoinę, jeśli jest konieczna, ale różnie to bywa w praktyce)
– zespoł SAHA ( łojotok + trądzik + hirsutyzm + łysienie )

Jak wygląda trądzik u kobiet dojrzałych?

Trądzik u kobiet dojrzałych zlokalizowany jest w zupełnie innych miejscach niż w trądziku młodzieńczym. Zmiany zlokalizowane są w bocznych partiach twarzy, na szyi, podbródku. Najczęściej są to rozsiane, podskórne guzki. Wiele kobiet zauważa pogorszenie sytuacji bezpośrednio przed menstruacją.

salon kosmetyczny gdańsk

salon kosmetyczny gdańsk

Do analizy wyników niezbędna jest oczywiście konsultacja każdego pacjenta z lekarzem specjalistą. Koszt konsultacji z dermatologiem to 80zł, z endokrynologiem, w zależności od lekarza – 80 lub 110zł.

Oczywiście to nie jedyne miejsce gdzie można wykonać takie badania, jeśli macie jakieś sprawdzone podeślijcie proszę na mejla- a dopiszę je.

Dlaczego potrzebne są konsultacje z endokrynologiem?

Endokrynologia zajmuje się zaburzeniami funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego (zaburzenia wydzielania hormonów). U większości chorych na trądzik, nie widać zaburzeń endokrynologicznych, ale zdarzają się kobiety u których występuje hiperandrogenizm. Hiperandrogenizm możemy podejrzewać u kobiet dojrzałych, u których:
– trądzik ma gwałtowny początek,
– ma ciężki przebieg,
– lub gdy współistnieje z hirsutyzmem oraz nieregularnymi miesiączkami
Do innych cech, które typowe są dla hiperandrogenizmu jest: podwyższone libido, pogrubienie głosu, łysienie androgenowe…ale to nie temat na ten blog- to temat lekarza…

Chciałabym jeszcze zaznaczyć jedną rzecz, tak jak trądzik, tak PCOS (Zespół policystycznych jajników) lekarze często leczą tabletkami antykoncepcyjnymi, oczywiście lepsze to niż nic. Natomiast historia zna już przypadki, że po odstawieniu tabletek, trądzik wracał. Jak napisał Patryk na swoim świetnym blogu „ Podstawową strategią w KAŻDYM zaburzeniu związanym ze zbyt intensywną sygnalizacją androgenową powinna być redukcja poziomów insuliny. ”

Weźcie to pod uwagę, jeśli zapomni o tym wasz lekarz. Jeżeli macie takie problemy zajrzyjcie na blog Patryka (może być trochę nie zrozumiały ze względu na terminy medyczne, ale naprawdę warto, bo wykracza On ze schematu myślenia przeciętnego polskiego dermatologa).

 więcej na Leczenie trądziku

 

Na podstawie „Trądzik. Diagnostyka i leczenie” G.F.Webster, A.V. Rawlings 

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1687
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 979
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1252
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 912
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1103
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 498
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 829
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 630
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 927
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1163
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 758
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1038
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 797
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska