Login lub e-mail Hasło   

Co zacząć robić teraz w swoim życiu, by za 5 lat było o niebo lepsze

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://bylemniesmialy.pl/co-zaczac-robic(...)lepsze/
Duża część twojego życia jest wynikiem małych wyborów dokonywanych na co dzień.
Wyświetlenia: 770 Zamieszczono 06/01/2015

Jeśli nie lubisz jakieś części swojego życia, nadszedł czas, aby zacząć dokonywać lepszych wyborów teraz, tu, gdzie jesteś. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek z których możesz skorzystać.

  • Każdego dnia pamiętaj o prawie przyczyny i skutku.

Jeśli nie pojawiasz się na treningach, a chcesz zrzucić wagę, to rezultat jest prosty – nigdy tego nie osiągniesz. Jeśli chcesz dostać rolę w filmie i przychodzisz na przesłuchania to masz szansę, że otrzymasz tę rolę. Jeśli jednak zostajesz w domu i zastanawiasz się co by było gdyby, to nigdy nie dostaniesz takiej możliwości, bo nawet nie byłeś obecny. Tak samo jest z każdym innym celem czy marzeniem, które chciałbyś spełnić. Jeśli sam nie zaczniesz postępować w sposób, który zaprowadzi cię do tego czego chcesz, to logicznie rzecz biorąc, nigdy tam nie dojdziesz. Zgodnie z prawem przyczyny i skutku, wynikiem twojego postępowania będą określone rezultaty.

Możesz znaleźć kogoś, kto osiągnął pożądany przez ciebie efekt, a potem powtarzać raz za razem, to co on zrobił, by w końcu cieszyć się takim samym rezultatem i nagrodą. Będzie to efekt pewnych działań, które podlegają prawu przyczyny i skutku.

„Mogę powiedzieć wszystko o twoim życiu, gdy  tylko napiszesz mi swój 24 godzinny harmonogram dnia i pozwolisz bym go zobaczył. Powiem, Ci gdzie będziesz za 5 lat, za 10 lat, 20, jeśli będziesz się trzymał tego harmonogramu.” Eric Thomas

Jeśli masz nadzieję, że kiedyś Twoje życie się odmieni, a jednocześnie nic ku temu nie robisz jesteś marzycielem. Świat zaludniają miliony marzycieli skazanych na życie, z którego nie są zadowoleni.

Jeśli każdego dnia nie będziesz zdawał sobie sprawy z tego jakie skutki wywołują twoje działania, to życie minie ci na realizowaniu codziennych, przyziemnych spraw, aż pewnego dnia  dopadnie cię starość i nagle spostrzeżesz, że wszystko czego pragnąłeś nigdy się nie wydarzyło.

Możesz to powiedzieć już teraz prawda? TO SIĘ NIGDY NIE WYDARZYŁO (Przestań czytać dalej i zastanów się nad tym).

Twoje obecne warunki życia są wynikiem decyzji i wyborów dokonywanych dzień po dniu, miesiąc po miesiącu i rok po roku, przez wszystkie lata. Jesteś tu gdzie jesteś, i to, kim jesteś zawdzięczasz wyłącznie sobie.

Zacznij dokonywać innych wyborów, podejmuj inne, lepsze decyzje, jednocześnie pamiętając o prawie przyczyny i skutku.  a wtedy z pewnością znajdziesz się w innym miejscu.

„Życie jest jak rachunek bankowy. Ile wpłacisz, tyle wypłacisz. Nie wpłacaj mało, oczekując wielkich wypłat. Tak się nie stanie.” Anastasia Soare

  • Ustalaj cele i planuj swoje życie.

Badania wykazały, że ludzie, którzy planują swoją przyszłość kończą o wiele bardziej bogatsi niż ci, którzy tego nie robią. Ludzie, którzy odnoszą sukcesy to ci sami ludzie, którzy ustalają cele i opracowują plany ich realizacji.

Wytłumaczę to na podstawie budowy domu. Zastanów się jakby to było gdybyś budował dom bez ostatecznej wizji tego jak on ma wyglądać na końcu?  Czy tak się buduje domy?

Z tego co wiem to raczej nie. Trzeba najpierw zaplanować jak on ma wyglądać.

Załóżmy, że twoim celem jest wybudowanie domu z czerwonym dachem, brązowymi oknami i białym tarasem. Po co ci ta wiedza, ten ustalony cel? Ponieważ teraz jak pójdziesz do sklepu wiesz, że musisz kupić czerwoną dachówkę na dach,  brązowe okna i biały taras. Po prostu wiesz co masz zrobić, mając w umyśle ostateczny rezultat.

Gdybyś nie miał ostatecznego celu jak ma wyglądać twój dom? było by ci wszystko jedno jaką dachówkę kupić czy jaki kolor okien wybrać. I tak właśnie byś zrobił.

Ale po co mam tworzyć ostateczny cel budowy domu, przecież wiadomo, że trzeba najpierw wykopać fundamenty, potem postawić mury, a potem dach. Później zobaczymy jak ma to wyglądać, jakoś to będzie. Ktoś może powiedzieć.

Większość ludzi tak właśnie robi ze swoim życiem, to tak jak budowanie domu bez dokładnej wizji tego jak ma wyglądać.

I co się dzieje? Po czasie? Ktoś mówi: Ale ja nie takiego domu chciałem, okna są nie w tym miejscu, dach nie jest taki jak chciałem no i nie ma tarasu.

Podobnie wielu ludzi mówi:  Nie takiego życia chciałem, nie takiej pracy, nie takiego związku i nie takich znajomych. A jakiego chciałeś? Nie ustaliłeś tego jakiego życia chciałeś, nie ustaliłeś tego jak chcesz by wyglądało twoje życie, twoja praca, twoje związki. Wyszło jak z budową domu, jeśli nie zaplanowałeś z góry – wyszło tak jak wyszło, tylko, że teraz już jest za późno, dom już jest wybudowany.

Ktoś kiedyś powiedział: „Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, zaprowadzi cię tam każda droga”.

Jeśli wiem, że chcę mieć dom z czerwonym dachem, brązowymi oknami i białym tarasem – wiem też, że muszę kupić czerwoną dachówkę, brązowe okna i biały taras.

Podobnie jeśli wiem jak chce by wyglądało moje życie, moja praca, moje związki za 5 czy 10 lat to wiem co trzeba zrobić by to urzeczywistnić. Gdy chcesz dojechać w określone miejsce, musisz wcześniej ustalić co to będzie za miejsce. Bo czy da się to zrobić inaczej?

Musisz ustalić ostateczny cel – wizję końca. Tak abyś wiedział co trzeba zrobić by tam dotrzeć.

Gdy nie pamiętasz o tym, gdzie chcesz się znaleźć, uruchamiają się zazwyczaj nawyki. Przechodzisz wtedy przez swój dzień na autopilocie, Twój wewnętrzny automat podejmuje decyzję, kierując się tym co robimy zawsze czy najczęściej albo tym na co mamy akurat ochotę.

Mam nadzieję, że uzmysłowiłem Ci jak ważne jest planowanie i stawianie sobie celów w życiu. Od ciebie zależy czy zaczniesz to robić.

  • Czytaj wartościowe książki.

Większość ludzi przestaje czytać i uczyć się po opuszczeniu uczelni. Jeśli spędzasz 20-30 minut dziennie czytając literaturę związaną ze swoją pracą/branżą lub zainteresowaniami to jesteś w stanie przeczytać jedną książkę w tygodniu, co daje 52 książki w ciągu roku i ponad 250 książek w przeciągu 5 lat! Oczywiście możesz czytać znacznie więcej. Eksperci dowiedli, że  czytając dwie godziny dziennie, tylko z jednego zagadnienia w ciągu 3 lat, stajesz się automatycznie autorytetem w danej dziedzinie. Dodając jeszcze 2 lata, stajesz się ekspertem na skalę światową. Czy to jest zawodowo lub hobbystycznie. Będziesz mógł pisać i mówić w tym konkretnym temacie, który wybierzesz.

Zastanów się jakie pieniądze mógłbyś otrzymywać za kilka lat, za możliwość korzystania z Twojej wiedzy i na jaką skalę.

Czy jest dziedzina życia w której chciałbyś osiągnąć mistrzostwo? Co lubisz robić, czym zajmujesz swój umysł w wolnych chwilach?

Znajdź swoją dziedzinę i zacznij ją zgłębiać poprzez codzienne czytanie, a za kilka lat pojawią się tego efekty.

  • Szukaj mentorów i osób lepszych od siebie.

Znajdź sobie mentora. Mentor jest to osoba, która może cię poprowadzić, pomóc ci, zainspirować cię.

Oprócz książek, jest wielu ludzi, którzy mogą cię czegoś nauczyć. Twoje problemy nie są niczym nowym. „Starzy chłopcy” dosłownie „byli tam i zrobili to”. Słuchając i ucząc się od mądrzejszych od ciebie otrzymasz porady i przykłady, które są oparte na doświadczeniu, a nie domysłach.

Zdecyduj, co jest ci potrzebne – jakie umiejętności chcesz rozwinąć za pomocą swojego mentora. Rozważ swoje cele i plany przy wyborze mentora. Zastanów się, jakie cechy powinna mieć taka osoba. Zidentyfikuj kogo podziwiasz i kto budzi twój szacunek. Mentor może być wzorem do naśladowania lub kimś kogo chcesz modelować. Niektórzy ludzie mają więcej niż jednego mentora.

Polecam  też zrobić solidny przesiew swoich znajomych. Ustal sobie 10 stopniową skalę wpływu twoich znajomych na twój rozwój, następnie odrzuć wszystkich, którzy mają na ciebie toksyczny wpływ.

Według badań każdy z nas jest średnią 6-osób z którymi najczęściej przebywa. Prawdopodobnie zarabiasz średnią zarobków dziesięciu najbliższych Ci osób.

Jeśli chcesz być w czymś dobry, zacznij przebywać z takimi osobami, obserwuj ich i ucz się od nich. A wkrótce staniesz się podobny do nich. Nie możesz przesiadywać z kurami jeśli chcesz być orłem.

Te osoby albo powiedzą Ci co masz robić, albo sam się tego nauczysz obserwując ich. W ten sposób posiądziesz cechy jakie są pożądane, aby osiągnąć sukces w dowolnej dziedzinie.

Zapisz się do klubu, stowarzyszenia, lub jakiejkolwiek innej organizacji zrzeszających ludzi, którzy robią to, w czym Ty chcesz być dobry. Chodź na seminaria, warsztaty, wykłady, sympozja, odczyty. Bądź tam, gdzie gromadzą się ludzie pragnący od życia czegoś więcej.

Kiedy otaczasz się ludźmi, którzy są lepsi od ciebie masz możliwość nauki. Z drugiej strony, kiedy jesteś najlepszy wśród swojej grupy, stoisz w miejscu. Podczas gdy inni będą uczyć się od ciebie, ty sam nie rośniesz tak jak powinieneś.

  • Prowadź zdrowy tryb życia.

Dieta i ćwiczenia są kluczem do dobrego samopoczucia. Jedz zdrowo. Spróbuj zmniejszyć/wyeliminować fast foody. Jeśli nie jesz zdrowo i nie masz odpowiedniej ilości ruchu, zmień to, a obiecuję, że jeśli będziesz się tego trzymać to poczujesz się znacznie lepiej, zarówno fizycznie jak i psychicznie.

To jak się odżywiasz i jaki tryb życia prowadzisz wpływa na to jak będziesz się czuł i wyglądał za kilka lat.

„Ten kto sądzi, że nie ma czasu na ćwiczenia fizyczne, prędzej czy później będzie musiał znaleźć czas na chorobę.” Edward Stanley

Dodatkowo możesz wprowadzić kilka pozytywnych nawyków.

Najlepsze, co możesz zrobić w godzinach porannych, to jeszcze przed kawą czy czymkolwiek innym, ubrać się, umyć twarz i pójść na spacer lub pobiegać

Zrób 30-45 minutowy spacer, gdy się obudzisz. Na pewno możesz obudzić się trochę wcześniej. Ten spacer da ci mnóstwo energii na resztę dnia. Będziesz mógł oczyścić umysł z samego rana i zyskać czas, aby pomyśleć nad tym, co chcesz robić przez resztę dnia.

Możesz stworzyć sobie tzw. poranny rytuał, czyli pewien schemat działań wykonywanych jedno po drugim: np. wstajesz rano, wykonujesz 30 min ćwiczeń fizycznych(może być też spacer lub bieg), bierzesz prysznic i jesz śniadanie (zdrowe – takie po którym będziesz się dobrze czuć), następnie czytasz lub słuchasz czegoś pozytywnego lub inspirującego, możesz też zacząć myśleć lub wizualizować swoje cele, tak by odpowiednio nastawić się na cały dzień.

Tutaj najważniejsze jest aby wykonywać te czynność przez pewien okres czasu, tak by zacząć robić to automatycznie, nie myśląc o tym, tak jak z myciem zębów czy ubieraniem się.

Jeśli chcesz, aby twoje życie naprawdę się zmieniło na lepsze, to rozpoczęcie dnia w taki sposób, bardzo ci to ułatwi.

  • Porzuć nawyki, które nic nie wnoszą do twojego życia.

Dowiedz się, jak przestać wchodzić na Facebooka, kontroluj uzależnienie od mediów społecznościowych. Dzięki temu będziesz krok do przodu przed większością swojej generacji.

Podobnie zrób z grami wideo. Jeśli możesz grać przez godzinę i powiedzieć „To było zabawne, zróbmy coś pożytecznego”, to jest w porządku. W przeciwnym wypadku, po prostu się ich pozbądź. Dzięki temu zyskasz mnóstwo wolnego czasu, który będziesz mógł wykorzystać w bardziej produktywny sposób.

  • Zadbaj o własne finanse

Zacznij rozwijać w sobie nawyk oszczędzania. Użyj programu http://Mint.com aby śledzić swoje wydatki. Wiele osób popada w kłopoty finansowe, ponieważ ich styl życia przekracza to na co mogą sobie pozwolić.  Powinieneś utrzymać standard życia poniżej tego, ile możesz zarobić, wtedy będziesz naturalnie posiadał nadmiar przepływu środków pieniężnych, które będziesz mógł zainwestować.

Poświęć też czas i włóż wysiłek w to aby zdobyć wiedzę w zakresie finansów osobistych i inwestowania, to będzie coś z czego będziesz korzystać przez resztę życia.

Inwestuj w siebie. Inwestowanie w siebie zaprocentuje w przyszłości. Zwiększ swoją wartość poprzez ciągłe podnoszenie kwalifikacji i wiedzy. Inwestowanie w siebie może okazać się o wiele bardziej opłacalne niż tylko ciągłe oszczędzanie.

  • Rozwijaj samodyscyplinę.

Samodyscyplina to zdolność zmuszenia siebie do zrobienia tego  czego powinieneś, wtedy kiedy powinieneś niezależnie od tego czy ci się chce czy nie.

Samodyscyplinę można rozwinąć przez powtarzanie i praktykę. Na początku będziesz musiał zmuszać się do wielu rzeczy, ale z każdym kolejnym dniem, jeśli będziesz to praktykował będzie coraz łatwiej. Osobiście mogę polecić książkę: Nawyk samodyscypliny, dr Neil Fiore.

Każdego dnia będziesz toczył bitwę z samym sobą, ale zawsze kiedy zwyciężysz poczujesz się lepiej.

Samodyscyplina jest absolutnie najważniejszym czynnikiem, który powinieneś w sobie rozwinąć, aby osiągnąć to czego pragniesz. Dzięki stosowaniu tej jednej metody wyeliminujesz większość swoich problemów.

Jeśli dowiesz się co zrobili inni ludzie, aby osiągnąć sukcesy w dowolnej dziedzinie i będziesz miał dość dyscypliny by konsekwentnie wykonywać te same czynności w końcu dojdziesz do tych samych rezultatów. Nie ma innej opcji.

Zmuszaj siebie samego by robić to co należy zrobić i to zaraz. Nie kiedy się ułoży lub jak coś będzie dla ciebie wygodne, ale wtedy kiedy powinno być zrobione.

Jeżeli od zaraz metodę  te przyjmiesz  jako swój styl życia, jeśli w ten właśnie sposób będziesz robił różne rzeczy, twoje życie stanie się uporządkowanym następstwem wynagradzających osiągnięć.

  • Naucz się sprzedawać.

Dowiedz się, jak rozmawiać przez telefon z ludźmi, których nie znasz. To wciąż przeraża większość ludzi. Znajdź pracę w sprzedaży, naucz się sprzedawać, a później zakończ ją po pewnym czasie.

Dlaczego uczenie się sprzedaży jest tak ważne?

Ponieważ cokolwiek robisz, umiejętności sprzedaży mogą ci pomóc. Każdy z nas żyje sprzedając coś. Sprzedajesz siebie na rozmowie o pracę, sprzedajesz siebie, starając się zaprosić kogoś na randkę, zawodowo musisz sprzedawać produkty, usługi czy swoje pomysły drugiej osobie.

Jeśli potrafisz sprzedawać możesz zarabiać dużo więcej pieniędzy i mieć znacznie więcej możliwości w kieszeni.

Umiejętności sprzedaży są to umiejętności komunikacyjne. A jak wiemy umiejętności komunikacyjne są niezbędne w prawie każdej firmie – a nigdzie indziej nie dowiesz się więcej na temat komunikacji niż poprzez pracę w sprzedaży. Osoby, które potrafią sprzedawać mają lepiej rozwinięte umiejętności komunikacyjne oraz mają dobre poczucie humoru. A to sprawia, że zazwyczaj ludzie czują się dobrze i swobodnie wokół nich.

Sprzedaż to także umiejętność radzenia sobie z odrzuceniem. Przyzwyczaj się do odrzucenia, a będziesz nie do powstrzymania. Trzeba nauczyć się przyjmować porażki i odrzucenia, nie pozwalając im się powstrzymać.

Kluczem do sukcesu jest umiejętność radzenia sobie z odrzuceniem i porażką. Spójrz na niepowodzenia i odrzucenie w innym świetle – jako naukę.

  • Naucz się żyć z dyskomfortem.

Najlepsze rzeczy w życiu są często trudne. Napisanie książki jest trudne, przebiegnięcie maratonu jest trudne, zbudowanie biznesu jest trudne, regularne uprawianie ćwiczeń jest trudne, ukończenie studiów jest trudne.

Jeśli będziesz mógł robić coś niezależnie od dyskomfortu, który powstrzymuje większość ludzi to będziesz mógł zrobić wszystko. Postaraj się stworzyć dystans między sobą i „średnią”, w kwestii tego czego można dokonać.

Zacznij robić celowo rzeczy, które są niewygodne i ciężkie, już teraz. Możesz zacząć od małych dawek. Po prostu zacznij od kilku minut dziennie i zwiększaj to co pewien okres.  Zaakceptuj to, że wszystko co robisz zależy od wysiłku jaki wkładasz w daną sprawę i na nim się skupiaj.

Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3023
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1132
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3412
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2176
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2180
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3798
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1706
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 907
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2223
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2729
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 643
9
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2615
9
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2306
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  lewi,  07/01/2015

Wartosciowy I praktyczny artykul, szkoda ze niewiele czytelnikow docenia powazne sprawy. Pisze sie czesto o byle czym, natomiast od powaznych tematow dotyczacych zmiany swojej osobowosci czy brania odpowiedzialnosci za podejmowane decyzje sie po prostu stroni.

@lewi: System nauczył tej bierności, więc nie ma się co dziwić. Mało kto tu zajrzy, mało kto to przeczyta, jeszcze mniej zastosuje co nie co w swoim życiu. Ludzie mają wewnętrznych strażników (a co ludzie powiedz; a ja nie mam czasu na pierdoły, jutro muszę rano wstać; co ja się będę wygłupiać; lepiej żyć tak, jak inni itp.), którzy trzymają ich dokładnie tam, gdzie sobie zaprogramowany systemowo ...  wyświetl więcej

  lewi,  08/01/2015

@Łukasz Parzychowski: Z uwaga Lukaszu przeczytalem Twoj komentarz. Masz racje, sa jeszcze osoby ktore poruszaja ambitniejsze tematy ( pokroju jaki sam zamiesciles) niestety w internecie dominuja temaciki lekkie i o byle czym. Poruszanie takich tematow to ,,lanie wody na mlyn''do niczego nie zobowiazuje. Natomiast praca nad swoja osobowoscia, ksztaltowanie wlasciwych cech charakteru i wyzbywanie sie szkodliwych nawykow jest powaznym tematem ktory nie wszystkim odpowiada.

@lewi: Zatem, zamiast oczekiwać zmiany, bądź zmianą. Ja wcielam to właśnie u siebie, cieszy mnie to, ale pozostają te szczątkowe, acz kłujące niepewności, co do poszczególnych rzeczy.

Lanie wody na młyn? Najlepszy na takie głupoty jest olej. Olej to. Zdrowszy będziesz. Ja robię to tak, że czasem tylko zerkam w te głupoty, czymkolwiek są. Np oglądałem jakieś coś jakiś czas temu, powiedzmy r

...  wyświetl więcej

  lewi,  08/01/2015

@Łukasz Parzychowski: Tak nadal trzymaj...chodzi o zdrowy tryb zycia, i nie tylko (...)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska