Login lub e-mail Hasło   

Potrzebna rewolucja??

Nie jestem ani ekonomistą, ani tym bardziej, przepraszam za słowo, politykiem. Konflikt na południu Polski, związany z rządowym programem likwidacji kopalń, ma swoje racje ekono...
Wyświetlenia: 2.823 Zamieszczono 11/01/2015

Nie jestem ani ekonomistą, ani tym bardziej, przepraszam za słowo, politykiem. Konflikt na południu Polski, związany z rządowym programem likwidacji kopalń, ma swoje racje ekonomiczne, ma też swoje racje społeczne. Racje, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, są podzielone i dialog jest bardzo trudny. 

I nie o racjach rządu czy o racjach górników chcę pisać. Chcę napisać o wiarygodności. Tusk, zanim uciekł do Brukseli, obiecał górnikom, że żadnej restrukturyzacji przed wyborami nie będzie. Górnicy po raz kolejny uwierzyli władzy. I to był błąd, bo władza w tym kraju, piszę świadomie "w tym kraju", ponieważ od dawna nie jest to już mój kraj; władza w tym kraju już tylko zarządza społeczną próżnią. W tym kontekście to górnicy mają rację, bo oni chcą bronić swoich miejsc pracy, bezpieczeństwa swych rodzin, a przede wszystkim nie uwierzą już w żaden program naprawczy, skoro w taki sposób zostali potraktowani przez demokratyczną władzę.

Górnicy zostali obrażeni przez funkcjonariuszy rządu, kiedy zostali nazwani pajacami. Mnie jednak to nie dziwi, ponieważ obywatel w tym kraju jest traktowany jak potencjalny przestępca, złodziej względnie kombinator lub ignorant. Taka jest mentalność każdego urzędnika, i to niezależnie od szczebla. Nauczyciel dostaje więc od rządu albo urzędników samorządowych wytyczne jak uczyć, lekarz jak leczyć pacjenta, a górnik jak fedrować. Władza z założenia jest nieomylna i omnipotentna. Jednak w sytuacji kryzysowej nie ma bladego pojęcia jak się zachować, w jaki sposób rozmawiać z ludźmi, zwłaszcza z ludźmi zdesperowanymi. Dobrze jest przy kawce gawędzić ze związkami górniczymi, wiedząc, że żadne obietnice nie są w stanie być zrealizowane (tak jak miał w zwyczaju postępować pan Donald Tusk), ale dużo gorzej jest wziąć odpowiedzialność za niezbędne, bolesne dla ludzi zmiany.

Nie zostało przygotowane nic, żadne zabezpieczenia, żadne rozwiązania, które pozwoliłyby tym ludziom (górnikom) nie tylko w inny sposób utrzymać rodziny, ale odejść z zawodu z godnością. Zresztą, wcale nie musieliby z zawodu odchodzić, bo w Polsce i Czechach kopalni jest wiele. Nie! Ludziom ogłasza się, że za kilka tygodni kopalnia zostanie zamknięta i szlus. Czy w tej sytuacji może dziwić gniew, który przez nich przemawia. To już nie jest kwestia zamknięcia tego czy innego zakładu pracy, ale jak władza traktuje swoich obywateli - to jest cynizm, manipulacja, coraz jawniej okazywana pogarda dla obywateli oraz potęgująca się ignorancja. Im mniejsza wiedza, tym większa pokusa działań jakichkolwiek.

Co jeszcze może się stać, żeby rząd RP zrozumiał, że młodzi ludzie szukają przyszłości w krajach zachodnich, że siła nabywcza pieniądza jest jedna z najsłabszych w Europie, że młodzi ludzie w firmach zewnętrznych zarabiają po 1200 złotych? Władza musi się zmienić nie dlatego, że rządzi, ale dlatego, że rządzi przeciwko obywatelom, którzy tej władzy dali mandat.

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2179
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 885
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 887
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1547
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 972
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1320
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 464
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1012
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1032
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 721
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 730
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 549
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1004
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 670
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 546
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  greenway,  11/01/2015

Od kilku lat ze zdumieniem stwierdzam, że nie ma innej drogi, Janie. Co ta "władza" wyrabia to się w głowie nie mieści. Antypolska, cyniczna i zdemoralizowana.

@greenway: Jest takie powszechne prawo: Co dostajesz, to otrzymasz. Jeśli władza traktuje ludzi jak bydło, ludzie odpłacą tym samym.

Spotkałam się ze stwierdzeniem, że ten rok będzie ostatnim, w którym Polacy będą się cieszyć względnym spokojem... Obawiam się, że niedługo wyjdą gremialnie na ulice, by tej władzy pokazać, gdzie jej miejsce...

@Skalny Kwiat: I tak do tej pory wykazywaliśmy świętą cierpliwość. Gdyby nie powszechna emigracja ludzi młodych, pewnie już rewolucja byłaby faktem. Ale istnieje granica wytrzymałości społecznej...

@Jan Stasica: Ano...

  Hamilton,  11/01/2015

Wydano ok. 700 mln zł na naprawę kopalń po to, aby teraz wydać na ich likwidację ok. 2 mld. złotych. Za te posunięcia geniusze z zarządu Kompani Węglowej kasowali po 80 tys. miesięcznie, a teraz jak spieprzyli to co się dało wezmą odprawy po 500 tys. Za 3 mld. można zbudować nową, nowoczesną kopalnię. Czesi fedrują 70 km dalej i im się opłaca. Pewnie za kilka lat kupią nasze zlikwidowane i na tym zarobią.

@Hamilton Starszy: A dlaczego nie mają skorzystać na polskim dziadostwie!?

@Jan Stasica: Już korzystają - w Głuchołazach, przy granicy operują polską koleją, którą Polacy zamknąć chcieli, bo nam się nie opłacało...

@Skalny Kwiat: Szkoda, bo Polacy to dzielni ludzie, władza psuje wszystko.

  Hamilton,  11/01/2015

@Jan Stasica: "Stawanie pośrodku drogi jest bardzo niebezpieczne, bo można oberwać od samochodów jadących z obu stron". - Margaret Thatcher. PO z PSL w wielu kwestiach stoją na środku drogi. Dziadostwo bierze się z braku wizji i grzechu zaniechania.

Kopalnie już daaawno powinny zostać sprywatyzowane. Poddane prawom rynku.
Lubelska Bogdanka jest prywatna - działa i przynosi właścicielom zyski.
Jeśli kupią Czesi - to czy kupi kopalnę rząd czeski czy prywatny przedsiębiorca, spółka ?
Niestety - prawda jest jedna - wszystko co nie ma konkretnego właściciela, mienie państwowe, gminne i inne jest do rozkradzenia i do zmarnowani ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  11/01/2015

@Bogdan Palicki: Prywatna Jastrzębska Spółka Węglowa S.A działa w identycznych warunkach i ma się dobrze. Jak sprzedamy ten szajs, wtedy zacznie się płacz o rozkradanie majątku państwowego. Nie będzie miejsc pracy w zarządach dla partyjnych kolesiów.

Emigracja w Polsce staje sie sposobem zycia... a wlasciwie - tu chyba masz Janie racje - wentylem bezpieczenstwa...
Jeszcze niedawno w wywiadzie z Panem Michnikiem uslyszalem z jego ust nastepujace zdania:

" Jeżeli my tę Polskę spieprzymy, to będzie wina nas wszystkich."
pare zdan pozniej dodal:
"Mamy w ogóle szczęście do prezydentów. Wszyscy mieli to poczucie odpowied

...  wyświetl więcej

  nse,  12/01/2015

Tak czytam i się zastanawiam, czym się martwić kolejną spienioną rewolucją, czy zachowaniem Siły Ducha niezbędnej do odbudowy zgliszczy jakie po rewolucji pozostaną ... ??

  nse,  12/01/2015

Biedni mają tą przewagę nad bogatymi, że nie mają się o co kłócić :) Poznałem wielu rodziców którzy dorobili się majątków, teraz siedzą i rozpaczają jak ich dzieci skaczą sobie do oczu :( ... przyjdzie rewolucja, przyjdzie wojna i przedmioty sporów znikną ... ?? ... wszystko jest umiejętnością dokonywania wyborów :)

  lewi,  12/01/2015

Władza to społeczeństwo, jaka kondycja moralna społeczeństwa taka jest władza. Nawet jeżeliby władza była ,,złota i sprawiedliwa'' to społeczeństwo ją ,,popsuje'', ponieważ będzie chciało dopasować sobie władzę do swoich mierników i zachowań. Jeżeli ktoś twierdzi że trzeba zmienić władzę, to nie myśli i buja ,,w obłokach'' Ludzie swoimi wysiłkami nie są w stanie zaprowadzić porządku i sprawiedliwości na ziemi, o czym dawno już było w Biblii zapisane.

  nse,  12/01/2015

@lewi: "Władza to społeczeństwo, jaka kondycja moralna społeczeństwa taka jest władza. " ... co z tego że są udokumentowane fakty historyczne, opisane w Biblii mechanizmy władzy ... skoro to niczego nie uczy ??
A mój dziadek z Grójca pamięta rzeczy że hoho ! :D

W Duisburgu jest szkoła, w tej szkole jest szklana gablota, w której leży ostatnia bryła węgla (antracytu), jaką wydobyto w tym mieście w 1974r. Te procesy, które zaszły w Niemczech, później w Anglii, czyli zamykanie nierentownych kopalni, objęły teraz Polskę. Czesi przejęli kopalnię, która dobrze prosperuje, ale zainwestowali w modernizację 800 mln. rozpędzili darmozjadów - związkowców, utrzymują ...  wyświetl więcej

Komu zależy na likwidacji i przejęciu kopalń?
Pojawiają się nowe technologie związane z węglem, to może być najlepszy interes XXI wieku ;
http://dobrewiadomosci.net.pl/(...)wolucja

@Robert Starewski: W pełni zgadzam się z tą opinią. Dlaczego Niemcy budują kopalnię na terenie Polski?

Ulala, daje do myślenia :D

  kate_ti  (www),  14/01/2015

Jakby się tak przyjrzeć bliżej to górnictwo mimo wszystko jest wymierającą branżą. Przepraszam, jeżeli plotę bzdury, ale przecież wszędzie ogrzewanie jest już elektryczne. Sól jest coraz rzadziej stosowana w potrawach. Może po prostu zapotrzebowanie na górników się zmniejsza?

  halot,  14/01/2015

@kate_ti: błagam o nie pisanie takich głupot - ogrzewanie elektryczne - węgiel niepotrzebny - jakieś 80 % energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla

Dlaczego Autor nie pokusił się o próbę wyjaśnienia tego stanu - stanu upadku górnictwa? Napisał artykulik miałki, który nic nie wnosi. Ponarzekałeś sobie Autorze na złą oraz niedobrą władzę i co? Lepiej? A diagnoza jest prosta: Górnictwo w sensie: wydobycie węgla, jest bardzo rentowne. Tylko górnik musi utrzymać rzesze związkowców i innych działaczy. Wielu nabyło prawa emerytalne i dalej "pracują" ...  wyświetl więcej

  PTU  (www),  23/01/2015

Proszę powiedzcie mi tylko jedno, czemu Państwo non stop ma dotować jak nie górników to nauczycieli, to pielęgniarki i lekarzy. Ja się pytam, a co mają powiedzieć Ci wszyscy ludzie pracujących w prywatnych przedsiębiorstwach, nie mający możliwości założenia związków zawodowych, a każde postawienie palca nie w tą stronę skutkuje zwolnieniem.

Oczywiście powinni zrestukturyzować kopalnie, bo

...  wyświetl więcej

Uważam że przyszłość górnictwa węglowego to podziemne zagazowywanie węgla, do którego potrzeba ułamek pracowników pracujących obecnie w tym sektorze.
Jednak cała sytuacja w górnictwie to taki papierek, który pokazuje jak bardzo nie szanuje nas władza. I to niestety na nasze własne życzenie.

  awers,  25/01/2015

Janie, to nie sama władza, to już stan państwa się wynaturzył. Tyle mamy codziennych dysfunkcji i zaniedbań, że upominanie się o zdrowy rozsądek poczytywane jest za bezczelność, co dopiero socjal. Hipokryzja powszednia. Kolonizujemy i eksploatujemy się wzajemnie systemowo z pasją konkwistadorów. Liczysz na męża opatrznościowego w takim śmietniku prawnym? A Ty co możesz zmienić w swojej szkole? Chyba własne buty na pantofle.

@awers: To prawda, państwo nie spełnia swoich podstawowych funkcji. Skoro nawiązałeś do mojej szkoły, powtórzę Twoją bardzo trafną konstatację: "upominanie się o zdrowy rozsądek poczytywane jest za bezczelność". Dodam, że nie jest to też bezpieczne. Ale trzeba, bo cóż powiedzą o nas nasze dzieci? Co im zostawimy?

  awers,  25/01/2015

Trzeba, żeby choć swój rozsądek zachować w kondycji.

@awers: O! Tak!

@Jan Stasica: biznes w rękach państwa zawsze jest zarządzany gorzej. Tak jest na całym świecie. Wynika to z tego, że właścicielem jest państwo, a więc my wszyscy. Tam gdzie wszyscy są właścicielami, tam brak właściciela. I imieniu państwa nadzoruje ten biznes urzędnik, w polskim przypadku minister skarbu. On nie jest zainteresowany niczym poza słupkami poparcia dla swojego obozu politycznego i spo ...  wyświetl więcej

  nse,  26/01/2015

@Hamilton Starszy: Czy da się sprywatyzować strategiczne sektory Państwa ?? ... i do czego to doprowadzi ??
Czy zdrowy jest trend "Prywatyzacja i wolny rynek, lekiem na każde zło" ??Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska