JustPaste.it

Pierwsze tygodnie z maluszkiem w domu

Okres ciąży to świetny czas na przygotowanie się do przyjścia na świat nowego członka rodziny.

Okres ciąży to świetny czas na przygotowanie się do przyjścia na świat nowego członka rodziny.

 

b24d30a41f17100ed4d3470a53c80468.jpg

Nie chodzi tu o sam poród, a raczej o to, by być gotowym na zmierzenie się z wyzwaniami pierwszych wspólnych tygodni czy miesięcy. Im lepiej rodzice będą przygotowani tym więcej radości będą czerpać ze wspólnych chwil z dzieckiem.

O tym, że należy przygotować pokoik dziecięcy nie trzeba nikomu przypominać. Warto jednak dobrze przemyśleć zakupy i sporządzić sobie listę potrzebnych mebli i akcesoriów, nim wybierzemy się do sklepu. Producenci artykułów dla niemowląt i dzieci prezentują swoje wyroby, jako niezbędne każdemu dziecku. Jak okazuje się później znaczna część z nich nigdy się nie przyda lub sięgniemy po nią sporadycznie. Najlepiej kupić to, co uznamy za niezbędne, a w razie konieczności dokupić brakujące rzeczy. Polecam wybranie się na zakupy do hurtowni z artykułami dziecięcymi, gdzie ceny będą niższe niż w np. w sklepach w centrach handlowych. Można również zrobić zakupy przez internet.

W ósmym miesiącu należy spakować torbę do porodu oraz wyprawkę do szpitala dla dziecka. - radzi Anna Pomajda z centrum dla kobiet w ciąży "Rodzice bez obaw".

Przed pojawieniem się dziecka w domu warto zrobić gruntowne porządki, ewentualnie drobne prace remontowe, jeżeli uznacie je za potrzebne. Tak przygotowane mieszkanie będzie przyjazne dziecku, a w pierwszych tygodniach po porodzie wystarczy utrzymywać porządek na bieżąco. Remontowanie mieszkania, gdy przebywa w nim małe dziecko jest bardzo trudne. Można też od razu pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach w mieszkaniu, które będą niezbędne, gdy malec będzie już sam się przemieszczał.

Dobrym pomysłem jest zrobienie zapasów produktów spożywczych mających dłuższą datę przydatności. Gdy będą potrzebne, nie trzeba będzie iść po nie do sklepu. Jeżeli mamy czas i ochotę można przygotować obiady i pomrozić je - będą idealne na pierwsze dni po wyjściu ze szpitala.

Po urodzeniu dziecka kobieta rozpoczyna połóg. Jest to okres, w którym mama powraca do kondycji psychicznej i fizycznej po ciąży i porodzie. Szczególnie w pierwszych tygodniach powinna dbać o siebie i dużo wypoczywać. Dlatego ważne jest, by w tym czasie mogła liczyć na wsparcie bliskich osób – partnera, matki, teściowej. Najlepiej jeszcze przed porodem zaplanować, kto i w jakim czasie będzie pomagał mamie z noworodkiem. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto, żeby ojciec dziecka wziął urlop na pierwsze dni (a może i tygodnie) i spędził je razem z maluszkiem i pomagał świeżo upieczonej mamie w obowiązkach. Jest to również wspaniały czas na budowanie więzi między rodzicami a ich maleństwem. Później, gdy tata wraca do pracy, ktoś z rodziny może okazać się pomocny np. przy załatwianiu codziennych sprawunków, gotowaniu i sprzątaniu. Jeżeli nie ma takiej możliwości warto rozważyć zatrudnienie pomocy domowej na kilka godzin w tygodniu.

Wielu przyszłym rodzicom brakuje pewności, że poradzą sobie z opieką i wychowaniem swojego dziecka. Można znacznie zmniejszyć te obawy poszerzając swoją wiedzę w tym temacie. Na zajęciach w szkole rodzenia poruszane są tematy związane z opieką nad noworodkiem (np. kąpiel, pielęgnacja pępka). Polecam mamom planującym karmienie piersią zdobycie jak najwięcej informacji o karmieniu naturalnym. Często kobiety mają niewielką wiedzę i przestają karmić przy pojawieniu się nawet niewielkich problemów, które nie muszą być powodem rezygnacji. Polecam udział w grupach wsparcia dla mam karmiących, spotkaniach ze specjalistami i sięganie do książek o karmieniu piersią. Z doświadczenia wiem, że w wielu szpitalach mamom proponuje się podawanie dzieciom mieszanek pomimo braku wskazań medycznych. Warto wtedy dopytać, dlaczego dziecko ma być dokarmiane.

Świeżo upieczeni rodzice zasypywani są „dobrymi radami” na temat opieki i wychowania dziecka. Jedna babcia mówi tak, druga inaczej, a przyjaciółka jeszcze coś innego. To rodzice decydują, jak będą wychowywać swoje dziecko. Warto zaglądać do sprawdzonych źródeł informacji, np. wybranych portali dla rodziców, brać udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistów, czytać poradniki.

Podsumowując – rodzicielstwo to wspaniała droga, często wyboista, ale przynosząca ogromną radość i satysfakcję. Warto zacząć się do niej przygotowywać jeszcze zanim maleństwo przyjdzie na świat. Życzę wszystkim Rodzicom wiary w siebie i oczywiście powodzenia. Nie zrażajcie się trudnościami, szczególnie w pierwszych tygodniach życia z dzieckiem. Z każdym kolejnym dniem lepiej poznacie swoje dziecko i rzeczy, które na początku były wyzwaniem staną się banalnie proste.

Artykuł napisany we współpracy z Anną Pomajdą z centrum dla kobiet w ciąży - http://rodzicebezobaw.pl