JustPaste.it

Jak schody, to tylko drewniane ...

Większość z nas na jednym z etapów życia stoi przed wyborem schodów do wymarzonego domu. Warto jednak przed wyborem mieć świadomość tego co robimy i być świadomym własnej wiedzy.

Większość z nas na jednym z etapów życia stoi przed wyborem schodów do wymarzonego domu. Warto jednak przed wyborem mieć świadomość tego co robimy i być świadomym własnej wiedzy.

 

Schody na konstrukcji drewnianej

Dlaczego schody drewniane ?

Na to jakże logiczne pytanie można przedstawić kilka odpowiedzi popartych silnymi argumentami. Bez wątpienia jednym z najważniejszych  walorów schodów drewnianych jest efekt estetyczny, który uzyskuje się dzięki osadzeniu schodów w centralnym punkcie naszego budynku. Co mamy na myśli pisząc o estetyce schodów ? Z pewnością chodzi o różnice w odbiorze wizualnym konstrukcji drewnianej w porównaniu ze stopniami obłożonymi płytkami lub zimną, nieprzyjemną konstrukcją stalową. Te drugie z całym przekonaniem nie zagwarantują nam odczucia przebywania we własnym, ciepłym, przytulnym domu, lecz z góry narzucą chłodną atmosferę panującą w budynkach  użyteczności publicznej, biurowcach lub wszelkiego rodzaju pomieszczeniach nie służących do mieszkania. Dodatkowo dla tych, którzy przepadają za chłodnymi klimatami mamy możliwość dopasowania klimatu poprzez zastosowanie różnego rodzaju preparatów do ochrony drewna, począwszy od lakierów, poprzez specjalne oleje, aż po procesy chemiczne umożliwiające zabielanie lub zaciemnianie drewna. Omijając powyższe argumenty możemy sugerować się jeszcze kilkoma innymi, do których należy z całym przekonaniem trwałość, łatwość w utrzymaniu czystości, wygoda lub też w zależności od wybranej konfiguracji cena.

Jaki gatunek drewna ?

Wydawałoby się, iż odpowiedź na to pytanie powinna być banalnie prosta, bo przecież prawie każdy wie, że drewna to musi być "twarde". Nie jakże inaczej, tyle że dla wielu poza trwałością i wytrzymałością ważnym elementem drewna na schody jest np. jego struktura. Drewnem, które nadaje się na schody z pewnością jest: dąb, buk, jesion lub różnego rodzaju drewna egzotyczne jak chociażby jatoba lub sapelli. Skoro już wiemy jakie gatunki mamy do dyspozycji warto byłoby dowiedzieć się czym poza twardością dane drewno się charakteryzuje, stąd mamy:

  • dąb - ciężkie, twarde, trudno ścieralne drewno naturalnie ciemniejące pod wpływem wody z widoczną oryginalną strukturą nadającą   swego rodzaju unikalność.
  • buk - ciężkie, twarde, spoiste o czystej jednolitej strukturze charakteryzującej się lekko różowym zabarwieniem.
  • jesion - twarde, elastyczne, ciężkie drewno o zbliżonej bądź wyższej twardości niż dąb z równie wyrazistą strukturą.
  • sapelli - twarde drewno egzotyczne koloru czerwono-brązowego z widniejącymi przetarciami koloru pomarańczowego.
  • jatoba - drewno inaczej zwane "diamentową czereśnią", twarde, stabilne o brązowo-czerwonym zabarwieniu.

Biorąc pod uwagę powyższy opis, kwestia doboru konkretnego drewna należy tylko i wyłącznie do nabywcy schodów.

Jakiego typu schody potrzebujemy?

Kolejnym zagadnieniem przed jakim musimy stawić czoła jest wybór konkretnego typu schodów. Sytuacja jest dość prosta gdy mam do obłożenia stopniami drewnianymi wylewkę betonową ponieważ właśnie ona narzuca nam typ, który został już wcześniej uznany za słuszny przez osobę odpowiedzialną za projekt budynku.

Z goła odmiennie obraz wygląda w przypadku, gdy zmuszeni jesteśmy wykonać schody wewnętrzne na bazie zbudowanej wcześniej klatki schodowej. Uogólniając do wyboru mamy kilka form konstrukcji drewnianych, tj. schody proste, ułożone w literę "L", "U", "Z", schody gięte, kręte (spiralne) lub w ekstremalnych sytuacjach "kacze". Na pewno w doborze typu schodów powinniśmy się kierować radą osoby zajmującej się profesjonalnie wykonywaniem owych schodów chociażby z faktu, iż większość firm zajmujących  się wykonywaniem schodów na konstrukcji drewnianej dysponuje obecnie programami komputerowymi wspomagającymi projektowanie schodów, dzięki czemu bardzo szybko na podstawie obliczeń aplikacji są w stanie wybrać najkorzystniejszą, najwygodniejszą alternatywę. 

Pamiętajmy - nie upierajmy się przy wyborze typu schodów na takie "jak sąsiad" ponieważ dla większości z nas schody będą służyć przez całe życie i wskazanym byłoby aby nam to życie ułatwiły  a nie utrudniły.

Którą konfigurację wybrać ?

Poza wyborem typu schodów do bólu głowy doprowadzić nas może również ich konfiguracja. Poprzez konfigurację schodów rozumiemy  różne możliwości połączenia stopni z policzkami, policzków z balustradami, zastosowanie podstopni lub nie, stworzenie zapraszającego pierwszego stopnia, itp. Co do zastosowania pewnych elementów takich jak słupki, podstopnie, listwy, noski sprawa wygląda na względnie prostą bo to od nas zależy czy je chcemy bądź nie. Trochę inaczej jest w przypadku połączeń stopni z policzkami zwanymi również jako wangi. Dla w/w połączeń mamy następujące rozwiązania: stopnie wpuszczane w policzki obustronnie, stopnie jednostronnie wpuszczane, stopnie nakładane na wangi, schody bezpoliczkowe ( tzw. schody dywanowe) lub kotwione do ściany.

To jakiego rodzaju połączenia wybierzemy zależy głównie od nas, jednak nie polecałbym podejmowania decyzji bez kontaktu z fachowcem.

Co z balustradą ?

Można powiedzieć, iż z balustradą sytuacja nam się nie komplikuje. Jest tak dlatego, że w 90 % przypadków wybór odpowiedniej balustrady zależy od naszego gustu i finansów. Do wyboru mamy balustradę z pochwytem kwadratowym, okrągłym lub prostokątnym w wymiarach jakie nam odpowiadają. W kwestii wypełnień balustrad do zastosowania mamy standardowe tralki kwadratowe lub toczone, szkło, pręty ze stali nierdzewnej, elementy kute lub cokolwiek co jest w stanie wymyślić nasza wyobraźnia a jest to możliwe do wykonania przez rzemieślnika. Jedyne co nas w chwili wyboru balustrad może wyhamować to kwota jaką przyjdzie nam za nią zapłacić ponieważ dla kogoś bardzo wymagającego owe balustrady mogą nawet przewyższyć koszt samych schodów.

Kilka dodatkowych uwag:

  1. Zwracajmy uwagę na szczegóły
  2. Nie śpieszmy się z wyborem
  3. Udając się do potencjalnego wykonawcy miejmy dokładnie określone oczekiwania i obiektywnie oceniajmy jego rady i sugestie
  4. Przy zakupie schodów zadawajmy jak najwięcej pytań odnośnie procesów technologicznych oraz użytych surowców i ich źródeł
  5. Nigdy nie podejmujmy decyzji o wyborze wykonawcy przy pierwszej wizycie
  6. Nie dajmy się zwariować - schody to również rzecz nabyta

 

Podsumowując, każde schody czy to drewniane, metalowe lub wykonane w jakikolwiek inny sposób mają za cel przede wszystkim  być użyteczne, jednak pamiętajmy ... drewno ma w sobie to coś ...