Login lub e-mail Hasło   

Ślub cywilny – dokumenty.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://slubi.pl/blog/slub-cywilny-dokumenty/316/
Pod kątem formalnym, ślub cywilny jest koniecznym krokiem, aby dwoje ludzi, a raczej ich związek, mógł być traktowany jak małżeństwo.
Wyświetlenia: 1.359 Zamieszczono 16/01/2015

W obecnych czasach młodzi ludzie często decydują się na ślub cywilny, odkładając w czasie ślub kościelnego, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie zawarciu związku małżeńskiego w Kościele w terminie późniejszym. Częstą przyczyną takich działań jest między innymi sytuacja finansowa nowożeńców czy ich rodziców, ale również wszelkie wypadki losowe. Bywa w zwyczaju, że wraz ze ślubem kościelnym wyprawia się wystawne wesele, często wraz z poprawinami. Natomiast przy okazji ślubu cywilnego jest w większości przypadków skromnie, czyli niewielkie przyjęcie w gronie najbliższych.

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia ślubu cywilnego?

Na początek należy wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Miejmy na uwadze, że musimy zarezerwować termin na minimum miesiąc i jeden przed planowaną uroczystością. Pamiętajmy, że ten termin jest wymagany przez Urząd, jednak chcąc się pobrać w wybranym dniu można zgłosić się wcześniej, aby nikt inny nie zajął naszej szczęśliwej daty. Warto nadmienić, iż miejsce zameldowania nie ma znaczenia przy wyborze Urzędu Stanu Cywilnego. Po raz ostatni w urzędzie powinniśmy się pojawić jeden dzień przed planowaną ceremonią, aby dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki który ślub cywilny może się odbyć.

Z dokumentów, które są konieczne, aby doszło do zawarcia małżeństwa są: ważne dowody osobiste Narzeczonych, oryginały skróconych aktów ich urodzenia, zaświadczenie w formie pisemnej, iż nie ma żadnych przeciwwskazań i małżeństwo może być zawarte. Ostatnim dokumentem, który muszą dostarczyć przyszli małżonkowie jest oświadczenie mówiące o tym, jakie nazwisko będą nosić małżonkowie i ich potomstwo.

Szykując się do ślubu cywilnego nie można zapomnieć o świadkach. Muszą to być dwie osoby pełnoletnie. Świadkowie przychodząc w dzień uroczystości powinni mieć przy sobie ważne dowody osobiste, które potwierdzą ich tożsamość. Ważne jest, aby porozumiewali się w języku polskim. Jeżeli tak nie jest niezbędna będzie pomoc tłumacza, o czym należy wspomnieć wcześniej, np. przy rezerwowaniu terminu czy składaniu niezbędnych dokumentów.

Jeżeli jedna ze stron lub obydwie są po rozwodzie do ślubu cywilnego, oprócz wyżej wspomnianych dokumentów, muszą dostarczyć również skrócony odpis aktu poprzedniego małżeństwa. W tym dokumencie znajduje się istotna adnotacja, która mówi o rozwodzie lub zawarta została sentencja wyroku.

Jeżeli natomiast do ślubu cywilnego chcą przystąpić wdowa lub wdowiec – konieczny jest skrócony odpis aktu zgonu małżonka.

Jakie dokumenty dla cudzoziemca?

Na początek ważny paszport oraz poświadczenie, iż jest ta osoba zameldowana na pobyt czasowy na terenie Polski. Ponadto obcokrajowiec składa takie dokumenty jak obywatel Polski z tłumaczeniami na język polski, dokonanymi przez tłumacza przysięgłego.

 

Podobne artykuły


31
komentarze: 69 | wyświetlenia: 8765
29
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2553
27
komentarze: 42 | wyświetlenia: 2309
22
komentarze: 5 | wyświetlenia: 52539
21
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3409
20
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2044
21
komentarze: 27 | wyświetlenia: 15882
18
komentarze: 38 | wyświetlenia: 6322
97
komentarze: 29 | wyświetlenia: 25145
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15203
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska