Login lub e-mail Hasło   

polecane książki dla młodzieży

Współczesne czasy nie sprzyjają sięganiu po książki. Dotyczy to w szczególności ludzi młodych.
Wyświetlenia: 948 Zamieszczono 20/01/2015

 O ile jeszcze na etapie szkoły podstawowej i gimnazjum książka w ręku dziecka nie jest niczym niezwykłym, o tyle bardzo trudno znaleźć jest nastolatka ze szkoły średniej czytającego książkę. Mimo tej niezbyt pocieszającej konstatacji książki pełnią bardzo ważną rolę w życiu młodego człowieka. Jakie więc powinny być książki przeznaczone dla ludzi w znajdujących się w tym okresie swojego życia?

Rola książek jest bardzo trudna do przecenienia. Szczególnie w przypadku młodych pokoleń. Lektury bowiem pokazują świat z różnych perspektyw, wzbogacają słownictwo, poszerzają horyzonty myślowe i pokazują sytuacje, których większość młodych ludzi nie miała okazji jeszcze zaznać. Szczególnie ten ostatni aspekt jest niezwykle istotny w przypadku.

Z tego tez powodu polecane książki dla młodzieży powinny przedstawiać sytuacje życiowe, z którymi młody człowiek potencjalnie będzie musiał prędzej czy później się zmierzyć. Konieczność stawania przed wyborami, a szczególnie między dobrem a złem, wierność zasadom, uczciwość, dotrzymywanie słowa, poszanowanie praw innych - jakkolwiek patetycznie brzmią te zwroty, to książki dla młodzieży powinny w głównej mierze uwypuklać takie wątki, uświadamiając czytelnikowi skomplikowanie świata i konieczność przyjmowania pozytywnych, prawych postaw.

Oczywiście treści takie nie mogą być przekazywane w moralizatorskim tonie, podane w ten sposób nie znajdą one bowiem posłuchu. Cała sztuka polega więc na zaprezentowaniu w inteligentny i ciekawy sposób tego, że warto być uczciwym, niezależnie od otaczających nas ludzi.


Tego typu postawienie sprawy zawarte jest chociażby w książce J.M.R. Michalskiego "Dwie strony medalu". Jest to opowieść o dwóch przyjaciołach, mających całkowicie odmienne charaktery. Michał jest przykładnym uczniem, oddanym rodzinie i źródła swoich sukcesów upatrującego w wierze w Boga. Artur to jego  zaprzeczenie - konfliktowy kibol, sięgający po alkohol, często wchodzący w kolizje z prawem, a naukę traktujący lekceważąco. Mimo to łączy ich przyjaźń. Scenariusz ich życia i postępowania wydaje się być ułożony na trwało. Jednak sytuacja skomplikuje się, gdy w ich życiu mocną rolę zaczną odgrywać wątki miłosne. I to skomplikuje się w sposób, którego nikt się nie spodziewa. Tyle o samej treści - nie chcemy przecież opowiedzieć całej książki.

Ale możemy powiedzieć o niej jako o całości. Z pewnością jest to pozycja wartościowa, ukazująca na przykładzie pozornie całkowicie odmiennych ludzi jak nagle w życiu mogą się pojawić niespodziewane komplikacje i dylematy, przed rozwiązaniem których trzeba stanąć. Podjęcie, nieczęstego w takich książkach, wątku wiary dodaje książce dodatkowej wartości. Do tego tematy takie jak przyjaźń, miłość, bunt, czy niedostosowanie społeczne sprawiają, że praktycznie każdy młody czytelnik znajdzie w treści jakąś część swojego życia. Skłania to czytających do myślenia i przyjrzenia się zastanowienia się nad wydarzeniami jakie mogą ich spotkać każdego dnia. Dla człowieka znajdującego się na progu pełnoletniości takie wskazówki są niezwykle potrzebne.

Książka została napisana językiem przystępnym, w sposób zachęcający do czytania i nie zniechęcający w jego czasie. Nie powinno to dziwić - napisał ją autor dwudziestokilkuletni, który jeszcze niedawno sam był w wieku bohaterów. Dobrze rozumie więc co wtedy się przeżywa. "Dwie strony medalu" jest więc pozycją zdecydowanie godną polecenia dla młodzieży.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1246
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1046
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 487
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 850
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 636
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 812
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 572
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 841
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 563
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 512
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 363
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 376
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 404
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 236
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 843
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska